Asystenci z UWM drukują przyłbice ochronne

2020-04-20 19:20:07(ost. akt: 2020-04-20 18:59:33)
mgr inż. Bartosz Moczulak i mgr inż. Michał Kozłowski

mgr inż. Bartosz Moczulak i mgr inż. Michał Kozłowski

Autor zdjęcia: UWM

Dwaj asystenci z Wydziału Nauk Technicznych UWM, na potrzeby personelu szpitali i przychodni wydrukowali już 80 przyłbic ochronnych. Robią to w czynie społecznym na uniwersyteckich drukarkach, ale z materiałów podarowanych przez sponsorów i według projektów udostępnianych w Internecie.
— Kiedy o koronawirusie zaczęło się robić głośno i Uniwersytet przeszedł w tryb pracy zdalnej, wyczytałem na jednym z portali społecznościowych, że szpitale potrzebują przyłbic ochronnych. Pomyślałem, że skoro w naszej katedrze jest drukarka 3D to też mógłbym je drukować — wspomina Michał Kozłowski, asystentem w Katedrze Mechatronik.

I dodaje: — Poinformowałem o tym swego kolegę Bartka (Bartosz Moczulak, asystent w Katedrze Mechaniki i Budowy Maszyn - przyp. red.) i zaczęliśmy razem. Filament, czyli tworzywo na przyłbice na moją prośbę udostępniła nam bezpłatnie firma „Rosa-Filament”, jej producent. Folię na szyby przekazała nam firma „Tuplex”, a wycinała je z tej foli firma „Nadruki od ręki” z Olszyna. W ten sposób nie naraziliśmy naszych katedr na koszty. Zgłosiłem naszą gotowość na profilu społecznościowym poświęconym pomocy w czasie koronawirusa i bardzo szybko otrzymaliśmy pierwsze zapotrzebowanie.

Pierwszy zgłosił się oddział ginekologiczny olsztyńskiego Szpitala Miejskiego. Potem posypały się kolejne zamówienia: ze Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie, kolejne z Miejskiego, z przychodni w Olsztynku, Ostródzie, Ząbrowie.

W sumie w ciągu ok. 3 tygodni obaj asystenci wykonali 80 przyłbic i dalej mają zamówienia. — Cieszymy się, że możemy w ten sposób wspólnymi siłami trochę pomóc tym ludziom, którzy najbardziej są narażeni na zakażenie wirusem — mówią skromnie.


Źródło: UWM

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (20 kwietnia) wydaniu m.in.

Kiedy i jak wybierzemy prezydenta?
Konia z rzędem temu, kto powie kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Mamy coraz większy mętlik i przeciętny Kowalski zaczyna się głęboko zastanawiać, w co grają politycy. A do tego dochodzi jeszcze strach przed koronawirusem.

Roman Klasa - Operator 112Ludzie potrafią pluć jadem
Roman Klasa przez sześć lat pracował jako operator numeru 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. I mówi: „dziś wiem, jak brudne i niemoralne jest społeczeństwo". Napisał o tym książkę „Operator 112”.

Pracuje nad szybkim testem na koronawirusa
Po maturze wyprowadził się z Lubawy, aby rozpocząć studia. Dziś jako doktor inżynier pracuje nad tanim i szybkim testem do wykrywania koronawirusa. To wyścig z czasem i pełne poświęcenie.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jerzy #2909648 | 83.28.*.* 21 kwi 2020 10:43

  Brawo Panowie asystenci, przyłbice na zdjęciach wyglądają solidnie i na pewno bardzo przydadzą się. Jestem tego pewny, bo pamiętam Panów super prezentacje w Muzeum Nowoczesności. Jeszcze raz brawo Chłopaki.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. okil #2909605 | 88.156.*.* 21 kwi 2020 09:20

  Brawo Panowie, Brawo. Empatia to dziś cenna cecha.BRAWO

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Miś #2909406 | 188.147.*.* 20 kwi 2020 20:34

  Olsztyn ma wreszcie swoich bohaterów

  odpowiedz na ten komentarz