Rozlicz się z podatku drogą elektroniczną

2020-04-20 10:44:49(ost. akt: 2020-04-20 13:18:29)

Autor zdjęcia: Archiwum

Mamy koniec kwietnia, który zazwyczaj kojarzył nam się z ostatnim dzwonkiem na złożenie zeznania rocznego PIT. W tym roku jest nieco inaczej, bo zeznanie będziemy mogli złożyć jeszcze w maju i nie spotka nas żadna sankcja ze strony urzędu skarbowego. Dzięki tej dogodności osoby, które np. przebywają w domach na kwarantannie będą mogły spokojnie zająć się rozliczeniem podatku nieco później.
Mimo to większość podatników Warmii i Mazur już rozliczyła się z podatku. Złożono już ponad 400 tysięcy zeznań podatkowych, w tym 88% przez Internet. To rekordowa liczba zeznań złożonych on line w naszym województwie.

Pamiętajmy, że swój PIT możemy zobaczyć w usłudze Twój e-PIT, gdzie czeka na nas przygotowane przez administrację podatkową zeznanie roczne. Możemy je poprawić, uzupełnić i zaakceptować. Wówczas trafi do właściwego urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie zrobimy to z dniem 30 kwietnia zostanie automatycznie zaakceptowane i przekazane do urzędu (dotyczy PIT-37, PIT-38 i PIT-36 z wyłączenie działalności gospodarczej).

Rozliczysz się przez Internet – szybciej otrzymasz zwrot

Osoby, które wybiorą e-PIT otrzymają zwrot nadpłaconego podatku w krótszym terminie, w ciągu 45 dni. Urzędy skarbowe z województwa warmińsko-mazurskiego, mimo panującej sytuacji epidemicznej, na bieżąco realizują zwroty podatku. Zwróciły już 275 mln złotych nadpłaconego podatku PIT.

Pomoc telefoniczna

Pracownicy urzędów skarbowych województwa warmińsko-mazurskiego zapewniają wsparcie podatników w okresie rozliczeń. Na stronach internetowych urzędów www.warminsko-mazurskie.kas.gov.pl dostępne są numery telefonów, pod którymi można uzyskać informacje dotyczące wszystkich podatków.

Pamiętajmy o 1%

W ubiegłym roku 14,5 mln podatników dołączyło do akcji przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu na konta OPP w całym kraju wpłynęło ponad 874 mln zł. Dlatego warto i w tym roku pamiętać, aby uzupełnić odpowiednią rubrykę i wskazać OPP.

Emeryci i renciści, których rozlicza organ rentowy także mogą przekazać swój 1%. Wystarczy że złożą oświadczenie PIT-OP. Należy zalogować się do usługi Twój e-PIT i wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% i zaakceptować oświadczenie.

Źródło: IAS Olsztyn


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (20 kwietnia) wydaniu m.in.

Kiedy i jak wybierzemy prezydenta?
Konia z rzędem temu, kto powie kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Mamy coraz większy mętlik i  przeciętny  Kowalski zaczyna się głęboko zastanawiać, w co grają politycy. A do tego dochodzi jeszcze strach przed koronawirusem.

Roman Klasa - Operator 112Ludzie potrafią pluć jadem
Roman Klasa przez sześć lat pracował jako operator numeru 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. I mówi: „dziś wiem, jak brudne i niemoralne jest społeczeństwo". Napisał o tym książkę „Operator 112”.

Pracuje nad szybkim testem na koronawirusa
Po maturze wyprowadził się z Lubawy, aby rozpocząć studia. Dziś jako doktor inżynier pracuje nad tanim i szybkim testem do wykrywania koronawirusa. To wyścig z czasem i pełne poświęcenie.