Prawnik radzi: Czy rodzicom opłaca się rozwiązać umowę ze żłobkiem lub przedszkolem? [ROZMOWA]

2020-04-19 20:14:00 (ost. akt: 2020-04-17 23:45:41)

Autor zdjęcia: pixabay

Wielu rodziców zastanawia się nad zasadnością opłacania czesnego za prywatne żłobki i przedszkola. Rozważają możliwość rezygnacji z opieki na czas, kiedy placówki te są zamknięte. O tym, czy oszczędność taka może być na dłuższą metę złudna, rozmawiamy z mecenas Olgą Malinowską z kancelarii prawnej mec. Lecha Obary z Olsztyna.
— Kontaktują się z nami zarówno rodzice, jak i właściciele żłobków czy przedszkoli. Pytania dotyczą właściwie jednej kwestii: czy można mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli pobierać różnego rodzaju zasiłki opiekuńcze, a jednocześnie czasowo wypowiedzieć placówce opiekuńczej umowę, żeby nieco zaoszczędzić. Jak się do tego mają obowiązujące przepisy prawa?
— W związku z zamknięciem żłobków i przedszkoli ustawodawca przewidział zasiłek dla rodziców pozbawionych możliwości świadczenia pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Mowa o „zwykłym” zasiłku opiekuńczy oraz o dodatkowym zasiłku opiekuńczym przewidzianym w specustawie COVID-19 z 2 marca 2020 r.

Jeżeli chodzi o głośno komentowany ostatnio dodatkowy zasiłek opiekuńczy, to został on przewidziany dla rodziców, którzy w związku z pandemią skutkującą zamknięciem placówek edukacyjnych zmuszeni zostali do osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8 i rezygnacji na ten czas ze świadczenia pracy. Celem tego zasiłku jest rekompensata szkody, jaką ponosi rodzic w związku z zamknięciem placówki z powodu pandemii. W chwili obecnej jest on przyznawany na 14 dni (od 12 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r.), ale należy pamiętać, że rząd może w drodze rozporządzenia wydłużyć ten okres (z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.).

Poza zasiłkiem dodatkowym rodzice mogą wykorzystywać również „zwykłe” zasiłki opiekuńcze. Wówczas będą mogli korzystać z zasiłku jeszcze — poza zasiłkiem dodatkowym — maksymalnie przez 60 dni w roku.

— Gdzie więc tkwi haczyk?
— Warunkiem skorzystanie ze „zwykłego” zasiłku opiekuńczego jest również nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Zatem stwierdzić należy, że w przypadku rezygnacji z usług opiekuńczych świadczonych przez żłobki i przedszkola, czyli w przypadku rozwiązania umowy z tymi placówkami, rodzic nie kwalifikuje się do przyznania zasiłku opiekuńczego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Bo przesłanką ich przyznania jest konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, spowodowana zamknięciem żłobka lub przedszkola, do którego dziecko uczęszcza.

Zatem kiedy rodzic rozwiązuje umowę ze żłobkiem lub przedszkolem, przyjąć należy, że sprawowanie opieki nad dzieckiem spowodowane jest jego autonomiczną decyzją, a nie zamknięciem danej placówki, z której usług rodzic zrezygnował. Inaczej mówiąc, w takim przypadku rodzic nie sprawuje opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki edukacyjnej, ale z własnego wyboru.

— Wygląda więc na to, że korzyść z wypowiedzenia umowy może być jedynie pozorna?
— Tak, bo pozbawia to rodzica prawa do „zwykłego” i dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Po drugie, co jest równie ważne, masowe wypowiadanie umów ze żłobkami lub przedszkolami może doprowadzić do sytuacji, w której placówki prywatne w związku z brakiem środków na wypłaty wynagrodzeń dla swoich pracowników będą zmuszone zakończyć działalność. Spowoduje to realny problem z opieką nad dziećmi po ustaniu pandemii. Zabraknie wtedy placówek prywatnych, świadczących usługi opiekuńcze.

Zanim zaś działalność rozpoczną nowo założone, z uwagi na długotrwałe i skomplikowane procedury związane z ich uruchomieniem, tysiące rodziców stanie przed dylematem, co zrobić z dziećmi w sytuacji, gdy przyjdzie im powrócić do pracy. Dlatego warto wspomnieć o stanowisku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z najnowszym stanowiskiem UOKIK, mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, w której nie ma winy ani placówek, ani tym bardziej rodziców.

— Co więc radzi UOKIK?
— Żeby zapobiec sytuacji masowej upadłości prywatnych placówek, UOKIK rekomenduje porozumienie się i negocjacje w zakresie zasad ponoszenia odpłatności, jej wysokości czy też rozkładania należności na raty. Żądanie zwrotu lub odmowa płacenia czesnego może prowadzić do likwidacji placówek i braku możliwości świadczenia usług po ustaniu pandemii, co będzie bardziej dolegliwe niż uiszczanie chociażby części opłat.

Opłaty z pewnością powinny być obniżane o koszty wyżywienia oraz zajęć dodatkowych, które się nie odbywają. UOKIK wskazuje, że obydwie strony powinny dążyć do wypracowania rozwiązań umożliwiających przetrwanie trudnej dla wszystkich sytuacji.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (18-19 kwietnia) wydaniu m.in.

Oksana SytczykTłumaczył, że życie żony księdza jest trudne
Czy można być żoną proboszcza w Polsce? Oczywiście. Jest nią Oksana Sytczyk. Ona i jej mąż Bogdan mają trójkę dzieci. Szokujące?! Niekoniecznie. Księża Kościoła greckokatolickiego mogą się żenić, pod warunkiem, że przyszłą żonę znajdą jeszcze przed swoimi święceniami.

Stulecie WinnychStulecie Winnych – przewodnik po serialu
W rodzinie Winnych można zobaczyć odbicie losów Polaków na przestrzeni ostatnich dekad. Nic więc dziwnego, że TVP zdecydowała o realizacji serialu na podstawie sagi Ałbeny Grabowskiej. W telewizji możemy właśnie oglądać drugi sezon tej produkcji.


Pędzi na ratunek, gdy zawyje syrena
To prawdziwy wulkan kobiecości, odwagi, ambicji. Kobieta o wielkim sercu — Dorota Karbowska, żona, mama, strażak i żołnierz. Zawsze w gotowości, aby nieść pomoc innym.


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ola #2911752 | 178.36.*.* 26 kwi 2020 01:18

  Ja nie rozumiem dlaczego my rodzice mamy być obciążani ryzykiem gospodarczym prowadzenia prywatnego przedszkola. Nie ma usługi nie ma zapłaty tak jest wszędzie. Rozumiem sytuacje kiedy ktoś pobiera zasiłek opiekuńczy ale co w sytuacji przedsiębiorców? Ja prowadzę zakład fryzjerski tak samo jak przedszkole mam opłaty za lokal, za stałe umowy, mam pracowników którym muszę wypłacić pensje, więc co klientki które miałam poumawiane na pół roku do przodu mają mi zapłacić za usługę której nie wykonuje? Przecież tak jak przedszkole jestem w gotowości do pracy. Nie rozumiem dlaczego przedszkola są w tej uprzywilejowanej sytuacji że mają mieć ochronę, inni prywatni przedsiębiorcy jej nie mają, to państwo powinno zapewnić utrzymanie przedszkoli a nie przerzucać ten ciężar na rodziców. Poza tym przedszkola mają jeszcze dotacje więc i tak jest im łatwiej. Dalej są dopłaty takie same jak dla innych przedsiąbiąrców, więc na boga zostawcie rodziców w spokoju nie, nie przerzucajcie na nich odpowiedzialności za ryzyko gospodarcze przedsiębiorcy czyli właściciela przedszkola. Wszędzie mamy ochronę konsumenta, to przedsiębiorca musi przewidzieć ryzyko gospodarcze skoro podjął się prowadzenia biznesu. A tu nagle jakaś ochrona, to traktujmy wszystkich po równie, szkoły tańca też są w gotowości, tak samo z zajęciami pozalekcyjnymi, instruktorzy sztuk walki, wykładowcy języków, korepetytorzy im też rodzice mają płacić za gotowość? Czym oni różnią się od przedszkoli i żłobków? k

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. Goska #2909467 | 213.5.*.* 20 kwi 2020 22:12

  Zasilki jakie zasilki jakos slabo dziala ta spec ustawa bo od nia zamkniecia zlobkow szkół do dnia dzisiejszego nie ma żadnej odpowiedzi z zus ani żadnego zasiłku wszystko to jest tylko na piśmie i.pieknie w tv a rzeczywistosc jest inna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. APEL DO BURMISTRZA PISZA #2909458 | 81.15.*.* 20 kwi 2020 21:48

  ABSOLUTNIE NIE OTWIERAĆ TARGOWISKA MIEJSKIEGO W PISZU! MY, MIESZKAŃCY GMINY PISZ NIE ZGADZAMY SIĘ. , PONIEWAŻ NA TARG PRZYEŻDŻAJĄ RÓŻNI LUDZIE, Z RÓŻNYCH MIAST NP Z ŁOMŻY GDZIE BYŁY JUŻ ZACHOROWANIA NA COVID19 NARAZIE NALEŻĄ SIĘ PODZIĘKOWANIA MIESZKAŃCOM GMINY PISZ ZA TO, ŻE PRZESTRZEGAJĄ ZASAD I ŻE DO DZISIAJ JEST ZERO ZACHOROWAŃ W GMINIE PISZ. TAK TRZYMAĆ DALEJ PANIE BURMISTRZU. NIE OTWIERAMY BRAM TARGU PISKIEGO..

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. po otwarciu #2909144 | 89.228.*.* 20 kwi 2020 10:25

  jak to za 2 lata to dziecko do szkoły pójdzie już

  odpowiedz na ten komentarz

 5. niech prawnik #2909098 | 89.228.*.* 20 kwi 2020 08:48

  poslucha komentarza prawnego ustawodawcy , a niech sam nie opowiada bredni

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD