Mural w Olsztynie przypomina nam, że koronawirus związał wszystkim ręce [ROZMOWA]

2020-04-19 13:01:10(ost. akt: 2020-04-17 23:16:59)
Mural przy ul. Pstrowskiego w Olsztynie

Mural przy ul. Pstrowskiego w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Olsztynie pojawił się wyjątkowy mural. Jego autor chce jednak pozostać anonimowy, ale udało nam się do niego dotrzeć. Okazało się, że początki muralu miały być zupełnie inne...
Autor muralu: — Zaczęliśmy malować przed pandemią. Miałem pomysł na graffiti z motywem rąk. Ale gdy to wszystko się zaczęło, to pomyślałem, że powiążę dwa tematy. Dodałem sznurki, bo powiedziałem sobie, że koronawirus trochę zwiąże nam ręce. Ale mimo tego, że tak się stanie, to jednak wszystko wytrzymamy.

— I wytrzymujemy?
— Od tamtej pory minęło już trochę czasu i widzimy, co się dzieje. Każą nam zakładać maseczki itd. Myślę, że władza trochę wykorzystała sytuację. A skoro nie można za bardzo wychodzić, to powstała też wersja cyfrowa — dlatego że nie możemy sobie pozwolić na swobodne malowanie. Co do muralu na Pstrowskiego, to robiliśmy go w zasadzie dodatkowo, poza zleceniami. To było czwarte podejście do tego muralu. Na początku to miała być zwykła pamiątka, bo przecież taka sytuacja, jaką obecnie mamy, zdarza się raz w życiu. Niestety w to wszystko wkradła się polityka.

— Skąd ta pasja? Długo się pan tym zajmuje?
— Dość długo. Od 18 roku życia, a mam 37 lat. Skończyłem szkołę plastyczną i Akademię Sztuk Pięknych. A codzienny trening jest ważny (śmiech). Założyliśmy firmę, robiliśmy kilka rzeczy w Polsce, ale w Olsztynie działamy rzadko.

Grafitti Pstrowskiego pandemia

— To gdzie malujecie najwięcej?
— Głównie w Warszawie i Gdańsku. Tematyka jest zróżnicowana. Powiedzmy, że maluję sam dla siebie, ale też utrzymuję się z tego, bo prowadzimy firmę. Taki mural, jak ten na Pstrowskiego, to nie jest żadne zlecenie, a pewna oznaka wolności, bo możemy sobie w taki sposób po prostu pozwolić na komentarz do tego, co się wokół nas dzieje.

— Łatwo zacząć?
— Farba kosztuje 15 zł, kartka i ołówek są prawie za darmo (śmiech). Ale to tylko narzędzia. Sprawa drugorzędna. Najważniejsze jest to, co i jak chcemy pokazać.

— Koronawirus uderzył też w waszą firmę?
— Niestety tak. Złożyliśmy wniosek o pomoc przy okazji tarczy antykryzysowej, ale nie wiem, czy coś z tego będzie. Teraz wykonujemy zadania z poprzednich miesięcy, ale mamy drastyczny spadek ofert z urzędów, dla których pracowaliśmy w Polsce. Jeszcze niedawno rozpisywano konkursy na murale, a teraz jest cisza. To zresztą nic dziwnego, bo cała branża artystyczna dostała ostro po głowie. Staramy się nadrabiać determinacją.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (18-19 kwietnia) wydaniu m.in.

Oksana SytczykTłumaczył, że życie żony księdza jest trudne
Czy można być żoną proboszcza w Polsce? Oczywiście. Jest nią Oksana Sytczyk. Ona i jej mąż Bogdan mają trójkę dzieci. Szokujące?! Niekoniecznie. Księża Kościoła greckokatolickiego mogą się żenić, pod warunkiem, że przyszłą żonę znajdą jeszcze przed swoimi święceniami.

Stulecie WinnychStulecie Winnych – przewodnik po serialu
W rodzinie Winnych można zobaczyć odbicie losów Polaków na przestrzeni ostatnich dekad. Nic więc dziwnego, że TVP zdecydowała o realizacji serialu na podstawie sagi Ałbeny Grabowskiej. W telewizji możemy właśnie oglądać drugi sezon tej produkcji.


Pędzi na ratunek, gdy zawyje syrena
To prawdziwy wulkan kobiecości, odwagi, ambicji. Kobieta o wielkim sercu — Dorota Karbowska, żona, mama, strażak i żołnierz. Zawsze w gotowości, aby nieść pomoc innym.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Woda #2909988 | 83.28.*.* 21 kwi 2020 22:17

  oby w Olsztynie było więcej murali

  odpowiedz na ten komentarz

 2. budowlaniec #2909154 | 5.173.*.* 20 kwi 2020 10:41

  Sekret weź się za normalną robotę, a nie tu robisz z siebie gwiazdeczkę. Mam tu robotę na budowie dla dużych chłopców, zrobie z Ciebię mężczyznę. Zainteresowany?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. J20 #2909032 | 188.147.*.* 20 kwi 2020 00:44

  Takie dzieło, że wygląda jakby 4 razy ktoś zmieniał tematykę rysunku. Wygląda po prostu jak nabazgrane. Taka prawda.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dom #2908840 | 109.241.*.* 19 kwi 2020 13:26

  Normalnie wypisz wymaluj

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Wspaniałe. #2908829 | 88.156.*.* 19 kwi 2020 13:06

  trzeba mieć talent. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz