Działkowcom wstępu nie zakazano

2020-04-18 10:31:00(ost. akt: 2020-04-17 22:11:34)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Czy w czasie pandemii można iść na działkę i przygotowywać grządki pod uprawy. I czy jest to bezpieczne dla kieszeni działkowców, często emerytów, których nie stać na płacenie mandatów?
Zrobiło się cieplej i na działkach pojawili się działkowcy. Jak co roku. Tyle że mamy czas pandemii. Czy można zatem iść na działkę, nie narażając się na mandat — to pytanie zdaje sobie wielu działkowców w trosce o zdrowie, ale też w obawie o to, że mogą zostać ukarani za złamanie prawa.

W związku z pandemią — przypomnijmy — wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Z domu zgodnie z rządowym rozporządzeniem z 31 marca można wyjść tylko w czterech przypadkach: do pracy, dla zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, do kościoła i jako wolontariusz, niosąc pomoc innym w związku z pandemią. W innych przypadkach policja może nas ukarać mandatem za nieuzasadnione wyjście z domu. W przepisach wyłączono także możliwość korzystania z plaż, bulwarów i parków, ale nie ma tam nic o rodzinnych ogrodach działkowych, co rodzi wątpliwości.

Zdaniem Polskiego Związku Działkowców, w obecnych przepisach nie ma wyraźnej podstawy, aby wyciągać wniosek, że obowiązuje zakaz przebywania w ROD-ach.

— Działkowcy mogą spokojnie iść na działkę i tam pracować — mówi Jan Miszkiel, prezes zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Działkowców. — Choć są pewne rygory, które wprowadził PZD w związku z koronawirusem. Do tej pory na działce miał prawo przebywać każdy, kogo działkowicz zaprosił. Dziś może przebywać wyłącznie działkowiec i jego rodzina. Nie wolno biesiadować, urządzać grilla, korzystać z placów zabaw, jak też bez istotnego powodu przebywać na terenie ogólnym ogrodu.

Niedawno samorządowcy ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielopolski, zaapelowali do rządu, aby wprowadzić zakaz korzystania z rodzinnych ogródków działkowych. Zdaniem samorządowców, działkowicze korzystając z dobrej pogody, zwiększają zagrożenie rozprzestrzeniania się epidemii.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia podało, że obowiązujące przepisy już ograniczają dostęp do ROD-ów. Resort twierdzi, że na działkę można jechać tylko w przypadku konieczności np. zabezpieczenia terenu. Wykorzystywanie ogródków w celach rekreacyjnych objęte jest zakazem.

— Odnosząc się do kwestii ogródków działkowych czy działek rekreacyjnych, pragnę zaznaczyć, że obecnie przemieszczanie się powinno być uzasadnione i ukierunkowane na realizację tylko ważnej potrzeby życiowej. Jeśli wizyta ma na celu np. zabezpieczenie terenu, to istnieje możliwość odbycia takiej podróżny. Jeżeli natomiast podróż ma charakter czysto turystyczny bądź towarzyski, wówczas objęta jest zakazem — napisało Ministerstwa Zdrowia.

— Uprawa działki nie wiąże z wypoczynkiem, rekreacją — tłumaczy prezes Miszkiel. — Teraz w wielu ogrodach otwierana jest woda, która była odcięta na zimę. Działkowcy muszą przygotować na to instalacje na swoich działkach, jak też przygotować samą działkę do sezonu, do zasiewu.

Czy zatem działkowcy mogą zostać ukarani mandatem za to, że przebywają na działce? — zapytaliśmy policję.

— W rządowym rozporządzeniu nie ma zakazu przebywania na ogrodach działkowych — odpowiada asp. Rafał Jackowski z zespołu prasowego KWP w Olsztynie. — Jeśli działkowcy muszą wykonać konieczne prace, które zwykle teraz się wykonuje, to oczywiście mogą to zrobić. Chodzi o to, żeby nie były to wyjazdy na działki w celach rekreacyjnych, bo są zakazy dotyczące przemieszczania się. I jeżeli okaże się, że jest to wyjazd rekreacyjny, to ocena tego należy już do interweniującego policjanta.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (18-19 kwietnia) wydaniu m.in.

Oksana SytczykTłumaczył, że życie żony księdza jest trudne
Czy można być żoną proboszcza w Polsce? Oczywiście. Jest nią Oksana Sytczyk. Ona i jej mąż Bogdan mają trójkę dzieci. Szokujące?! Niekoniecznie. Księża Kościoła greckokatolickiego mogą się żenić, pod warunkiem, że przyszłą żonę znajdą jeszcze przed swoimi święceniami.

Stulecie WinnychStulecie Winnych – przewodnik po serialu
W rodzinie Winnych można zobaczyć odbicie losów Polaków na przestrzeni ostatnich dekad. Nic więc dziwnego, że TVP zdecydowała o realizacji serialu na podstawie sagi Ałbeny Grabowskiej. W telewizji możemy właśnie oglądać drugi sezon tej produkcji.


Pędzi na ratunek, gdy zawyje syrena
To prawdziwy wulkan kobiecości, odwagi, ambicji. Kobieta o wielkim sercu — Dorota Karbowska, żona, mama, strażak i żołnierz. Zawsze w gotowości, aby nieść pomoc innym.


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tex #2908984 | 83.9.*.* 19 kwi 2020 20:55

  Najwyzszy czax luzowac bzdurne zakazy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. działkowiec Lidzbark Warm #2908638 | 83.9.*.* 19 kwi 2020 08:02

  to co się wyrabia na działkach w naszym mieście to woła o pomstę do nieba grile pijaństwo muzyka schedy picie wódy w altankach tego policja nie widzi działka to nie prywatny plac zabaw uważam że powinien na niej przebywać wyłącznie właściciel

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. olo #2908548 | 176.221.*.* 18 kwi 2020 22:02

   I bardzo dobrze brawo PIS brawo rząd -nie podoba się to wyp... do Włoch

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. xeas #2908542 | 83.9.*.* 18 kwi 2020 21:55

   Epidemia jasno pokazała stan faktyczny ustroju Polski. 1. Wolności konstytucyjne nie istnieją, ponieważ mogą zostać uchylone byle ustawą, czy rozporządzeniem. 2. Można wprowadzić stan wyjątkowy, nie wprowadzając go formalnie 3. Ustawy są tak napisane, żeby każdy krawężnik mógł interpretować je po swojemu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. dfg #2908501 | 176.221.*.* 18 kwi 2020 20:30

    Idzcie do miast a najlepiej blisko szpitali zarazajcie się i nie miejcie pretensji do rządu ktory robi co może a robi duzo wiecej niz we Francji czy UK.Non stop znajdzie sie grupa baranów co marudzi jak dzieciak w przedszkolu.a jak dlugo a dlaczego a w Szwcji nie potrzeba itd

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    Pokaż wszystkie komentarze (14)