Popkultura Bez Gorsetu: "Stulecie Winnych" – przewodnik po serialu

2020-04-18 15:59:00(ost. akt: 2020-04-18 00:27:50)
Stulecie Winnych

Stulecie Winnych

Autor zdjęcia: Materiały prasowe/ TVP

W rodzinie Winnych można zobaczyć odbicie losów Polaków na przestrzeni ostatnich dekad. Nic więc dziwnego, że TVP zdecydowała o realizacji serialu na podstawie sagi Ałbeny Grabowskiej. W telewizji możemy właśnie oglądać drugi sezon tej produkcji.
A jak akcja
Akcja serialu rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej. Opowieść o rodzinie Winnych wpleciona została, zarówno w serialu, jak i w książkach Ałbeny Grabowskiej, na podstawie których powstał, w burzliwe losy naszego kraju. Śledząc losy rodziny z podwarszawskiego Brwinowa, widzimy, jaki wpływ na losy zwykłych ludzi ma tzw. wielka historia - z polityką i wojnami na czele.

B jak bliźniaczki
Narodziny Ani i Mani to właściwie punkt wyjścia dla serialowej opowieści. Pierwsze (ale nie ostatnie) w rodzie bliźniaczki przychodzą na świat w domu Stanisława i Katarzyny Winnych. Noc jest burzliwa, a okoliczności dramatyczne: matka dziewczynek umiera przy porodzie.
Niemal natychmiast przekonujemy się, że Ania, wrażliwa, krucha i bardzo inteligentna, ma też niezwykły dar: widzi przyszłość, a w snach – także zmarłą matkę. Choć fizycznie podobna, Mania jest pod wieloma względami przeciwieństwem swojej siostry: twardo stąpa po ziemi, z odwagą przyznaje, że od nauki bardziej liczy się dla niej założenie rodziny. Dziewczynki od początku mają ze sobą bliską relację, ale nie oznacza to, że jest ona pozbawiona trudności. Zdarza się, że dzielą je odmienne pragnienia, a zdarza się, że i te… identyczne.

To jest fragment artykułu. Cały tekst można przeczytać w weekendowym (18-19 kwietnia) wydaniu "Gazety Olsztyńskiej"


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (18-19 kwietnia) wydaniu m.in.

Oksana SytczykTłumaczył, że życie żony księdza jest trudne
Czy można być żoną proboszcza w Polsce? Oczywiście. Jest nią Oksana Sytczyk. Ona i jej mąż Bogdan mają trójkę dzieci. Szokujące?! Niekoniecznie. Księża Kościoła greckokatolickiego mogą się żenić, pod warunkiem, że przyszłą żonę znajdą jeszcze przed swoimi święceniami.

Stulecie WinnychStulecie Winnych – przewodnik po serialu
W rodzinie Winnych można zobaczyć odbicie losów Polaków na przestrzeni ostatnich dekad. Nic więc dziwnego, że TVP zdecydowała o realizacji serialu na podstawie sagi Ałbeny Grabowskiej. W telewizji możemy właśnie oglądać drugi sezon tej produkcji.


Pędzi na ratunek, gdy zawyje syrena
To prawdziwy wulkan kobiecości, odwagi, ambicji. Kobieta o wielkim sercu — Dorota Karbowska, żona, mama, strażak i żołnierz. Zawsze w gotowości, aby nieść pomoc innym.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. widz #2919062 | 95.51.*.* 11 maj 2020 14:35

  W drugiej serii serial coraz bardziej rozmija się z książką. Zdecydowanie na tym traci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Gosc #2908998 | 109.196.*.* 19 kwi 2020 21:31

  Ja mam mieszane odczucia po obejrzeniu tych odcinków . Z perspektywy historyka widzę , że wiele wątków się nie zgadza z prawdą . Pierwszy serial , który ukazuje nieprawdopodobne sceny okresu okupacji . W czasie wojny ukrywanie Żydów na wsi graniczyło z cudem . Niemcy rewidowali książki . Jedna bohaterka ,, paraduje ,, z książkami pod okiem Niemców . Ciężko było wejść do getta i tym bardziej z niego wyjść natomiast bohaterka wyszła bez problemy , a następnym razem z córką wyszła . O Takich zagadek jest masa .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. telewidz #2908700 | 83.31.*.* 19 kwi 2020 09:49

   W moim uznaniu - jedna z lepszych produkcji ostatnich lat (seriali). Saga w bardzo realistyczny sposób ukazuje dramatyczne dzieje członków rodziny. Ciekawa prezentacją bardzo różnych postaw ludzi: naiwni idealiści, ludzie z godnością i honorem, obrzydliwi dranie. Epoki i okoliczności zmieniają się, ludzie - zawsze byli tacy sami. POLECAM!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Sss #2908508 | 95.160.*.* 18 kwi 2020 20:39

   Super serial ! Najlepszy

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)