Radni przyjęli Giżycki Pakiet Pomocowy. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

2020-04-17 17:16:36(ost. akt: 2020-04-17 18:00:40)
Giżycko

Giżycko

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Giżycku radni przyjęli uchwały, na podstawie których ma być udzielana pomoc giżyckim firmom w związku z trudną sytuacją ekonomiczną, spowodowaną epidemią koronawirusa.
16 kwietnia przyjęte zostały uchwały o zwolnieniu z podatku od nieruchomości i przedłużeniu terminów płatności rat podatków. Pomoc miasta w tym zakresie szacowana jest na ponad 2,5 mln zł:

Zwolnienia z podatku obowiązują w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19 o co najmniej 50 % (przyznawane za okres od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020),

Wydłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości do 30 września 2020 w przypadku spadku obrotów gospodarczych o co najmniej 25 %.

Dodatkowym wsparciem będą ulgi dla przedsiębiorców z tytułu najmu i dzierżaw, przyjęte przez burmistrza zarządzeniami 14 i 17 kwietnia 2020 r., w przypadku spadku obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 50%. Pomoc w ramach zwolnień z czynszów, szacowana jest na kolejne 500 tys. zł.

Wnioski w uproszczonej procedurze można składać m.in. drogą elektroniczną na adres urzad@gizycko.pl – zwolnienia z podatku i przedłużenie płatności rat w terminie do 31 lipca, ulgi z tytułu dzierżaw do 30 czerwca 2020 r.

Maksymalnie zredukowane zostały opłaty za ogródki gastronomiczne, aby zachęcać jednocześnie do wychodzenia z gastronomią na powietrze.

Miasto zrezygnowało również z pobierania od 1 maja do 30 czerwca z opłaty targowej. Handlujący na Targowisku Miejskim są zobowiązani do zapewnienia na miejscu środków do dezynfekcji rąk.

Pakiet pomocy, jaki przedsiębiorcom oferuje Giżycko w związku z COVID-19, w ramach obowiązujących przepisów, wyniesie łącznie około 3 mln zł.

Miasto musi jednocześnie z pewnych realizacji zrezygnować, a są to: remonty szkół i przedszkoli, remonty lokali mieszkalnych, garaży i składów, remonty dróg i chodników, wypożyczalnia rowerów, nierozpoczęty Budżet Obywatelski, działania z zakresu promocji miasta, Festiwal Muzyki Organowej i Piknik Rodzinny, najbliższe imprezy jak Wielkie Otwarcie Sezonu, Dni Giżycka, Święto Miast Partnerskich, zakup i montaż słupków automatycznych przy ul. Nadbrzeżnej, modernizacja budynku przy ul. Pionierskiej – Dom Seniora i kilka mniejszych. Zakładane oszczędności to ponad 3,5 mln zł.


Wprowadzenie rozwiązań mających pomóc lokalnemu biznesowi poprzedzone było konsultacjami z przedsiębiorcami, mieszkańcami, Społeczną Radą Gospodarczą. Przedsiębiorcy cały czas mogą przekazywać swoje propozycje i uwagi.

Przedsiębiorcy, właściciele firm, osoby prowadzące działalność gospodarczą w Giżycku, mogą przekazywać wszelkie uwagi do proponowanych form wsparcia bezpośrednio na adres: burmistrz@gizycko.pl.

- Zdajemy sobie sprawę, że skutki epidemii będą odczuwalne długo po jej ustąpieniu. Potrzeba nam w tej chwili przede wszystkim solidarności i współpracy, aby wspólnie jak najszybciej powrócić do normalnego życia – podkreśla burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Źródło: mojegizycko.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (17 kwietnia) wydaniu m.in.

Firmy mają dość pandemii
Koronawirus zamknął wiele firm, restauracje, galerie handlowe, gabinety fryzjerskie, kosmetyczne. Gospodarka ma się coraz gorzej, w urzędach pracy rejestrują się zwolnieni pracownicy. Zapytaliśmy przedsiębiorców małych, średnich i dużych firm na Warmii i Mazurach, jak sobie radzą, jak widzą przyszłość?

Susza wysuszy nasze portfele
Jakby mało było jednej plagi, jaką jest pandemia koronawirusa, to już trzeba przygotować się na walkę z drugą, czyli suszą, która może być największa od pół wieku. Pandemia wywindowała ceny maseczek do kwot, o których producenci mogliby tylko śnić. Czy susza wywinduje cen żywności?


Jakub Ruść, student V roku kierunku lekarskiegoZastrzyk wsparcia, szczepionka cierpliwości
Co robi student UWM w sanepidzie w czasie pandemii koronawirusa? Słucha, odpowiada, udziela wskazówek. Uczy się cierpliwości i szkoli swoje umiejętności społeczne. To zaowocuje w przyszłości, kiedy z wolontariusza zamieni się w pracownika służby zdrowia.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rozczarowany #2909115 | 217.228.*.* 20 kwi 2020 09:21

  Ja tam zadnej roznicy miedzy rzadami iwo I jolanty nie widze. Tak samo generuja dlugi I buduja zbedne kladki. Stawialem na konia wyscigowego a kupilem swoim glosem szkape pociagowa

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 2. To nie oszczędności #2908621 | 178.36.*.* 19 kwi 2020 07:10

  To zwykła bezczynność. Oszczędność będzie jak burmistrz wypowie umowę firmie Orange i przestanie płacić ludziom w głowach swoją propagandową "darmową" gazetą na kredowym papierze, jak zlikwiduje zbędne etaty które sam stworzył.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkaniec #2907901 | 89.229.*.* 17 kwi 2020 17:49

   prima aprilis juz bylo no chyba ze to dla prawoslawnych hahahaah

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz