Prawie 32 tys. wniosków z "tarczy antykryzysowej” wpłynęło do ZUS

2020-04-17 13:12:21 (ost. akt: 2020-04-17 13:22:52)

Autor zdjęcia: ZUS

Do tej pory do oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Warmii Mazurach wpłynęło prawie 32 tys. wniosków w ramach "tarczy antykryzysowej”. Najwięcej z nich, bo aż 24 tys. dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek.
W ramach „tarczy antykryzysowej” przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pomogą im przetrwać trudny dla firmy okres związany z epidemią koronawirusa.

Wśród rozwiązań realizowanych przez ZUS, które mają zapobiegać negatywnym skutkom COVID 19 jest zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej oraz wypłata świadczenia postojowego dla samozatrudnionych a także pracowników na umowach cywilnoprawnych.

— Największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie z opłacania składek. O taką formę pomocy stara się ponad 24 tys. płatników z Warmii i Mazur — mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Skorzystają z niej firmy, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły nie więcej niż 9 osób oraz samozatrudnieni, których przychód nie przekroczył 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia). Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

— O świadczenie postojowe stara się niemal 6,8 tys. osób z czego prawie 6,4 tys. to samozatrudnieni a 380 to osoby na umowach cywilnoprawnych — dodaje rzeczniczka. Zgodnie z przepisami, kwota takiego świadczenia to 2080 zł i jest ona nieoskładkowana i nieopodatkowana. Aby ją otrzymać zawarcie umowy cywilnoprawnej bądź założenie firmy musiało nastąpić przed 1 lutego 2020 r.

Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekraczać 15 681 zł, poza tym w przypadku samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

— Z ulgi w formie odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej planuje skorzystać prawie 900 przedsiębiorców z naszego województwa. Ulga dotyczy wszystkich płatników składek oraz wszystkich składek — zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników. Nie ma znaczenia wielkość firmy oraz data jej założenia. Ze wsparcia mogą skorzystać także samozatrudnieni — mówi Anna Ilukiewicz.

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Wnioski można złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”. Aż 20 tys. osób zdecydowało się na złożenie wniosków poprzez Platformę Usług Elektronicznych.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (17 kwietnia) wydaniu m.in.

Firmy mają dość pandemii
Koronawirus zamknął wiele firm, restauracje, galerie handlowe, gabinety fryzjerskie, kosmetyczne. Gospodarka ma się coraz gorzej, w urzędach pracy rejestrują się zwolnieni pracownicy. Zapytaliśmy przedsiębiorców małych, średnich i dużych firm na Warmii i Mazurach, jak sobie radzą, jak widzą przyszłość?

Susza wysuszy nasze portfele
Jakby mało było jednej plagi, jaką jest pandemia koronawirusa, to już trzeba przygotować się na walkę z drugą, czyli suszą, która może być największa od pół wieku. Pandemia wywindowała ceny maseczek do kwot, o których producenci mogliby tylko śnić. Czy susza wywinduje cen żywności?


Jakub Ruść, student V roku kierunku lekarskiegoZastrzyk wsparcia, szczepionka cierpliwości
Co robi student UWM w sanepidzie w czasie pandemii koronawirusa? Słucha, odpowiada, udziela wskazówek. Uczy się cierpliwości i szkoli swoje umiejętności społeczne. To zaowocuje w przyszłości, kiedy z wolontariusza zamieni się w pracownika służby zdrowia.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Xys #2907766 | 188.147.*.* 17 kwi 2020 14:21

    Tacy to nasi bubiznesmeni, po dwóch tygodniach portfele puste. Nic dziwnego, wszystko w kredycie i leasingu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)