Miał zostać zniszczony, ale zapewni nam bezpieczeństwo. O co chodzi? O... spirytus

2020-04-17 12:45:02(ost. akt: 2020-04-17 17:03:22)

Autor zdjęcia: IAS w Olsztynie

Spirytus, który był przeznaczony do zniszczenia, posłuży teraz do zapewnienia odpowiedniego poziomu działań ochronnych w walce z COVID-19.

Szpitale, przychodnie, komendy policji, straży pożarnej, spółki komunalne - to właśnie do nich trafia przechwycony przez służby spirytus.

- Szukamy każdego sposobu na wsparcie naszych instytucji w walce z koronawirusem oraz zabezpieczenia mieszkańców przed zakażeniem - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Dlatego wystąpiłem do Krajowej Administracji Skarbowej o przekazanie miejskim jednostkom tego alkoholu z przemytu.

Miejski Szpital Zespolony dostał tysiąc litrów spirytusu. Poza tym po 200 litrów trafiło do przychodni przy ul. Dworcowej oraz do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Pojazdy transportu publicznego dezynfekowane są każdego dnia.

- Podczas sprzątania wszystkie elementy, z którymi mają styczność pasażerowie, m.in. poręcze, biletomaty, kasowniki, są przecierane środkiem dezynfekującym - informuje Czarek Stankiewicz z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. - Kierowcy także mają indywidualne zestawy do dezynfekcji kabiny. Poza tym stosujemy także proces ozonowania tramwajów i autobusów, co pozwala na odkażenie całego wnętrza pojazdu.

Działania mające ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem dotyczą nie tylko pojazdów komunikacji zbiorowej. W minionych dniach została przeprowadzona dodatkowa dezynfekcja wiat przystankowych na terenie Olsztyna przy użyciu detergentów.

- W pierwszej kolejności dotyczyło to przystanków zlokalizowanych w centrum miasta oraz w sąsiedztwie Miejskiego Szpitala Zespolonego - informuje Michał Koronowskie z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Z kolei w najbliższych dniach planowane jest dezynfekcja przystanków przy użyciu środków bakterio- i wirusobójczych. Zadanie to zostanie zlecone zewnętrznej firmie, a szacowany koszt realizacji zadania to kilkanaście tysięcy złotych.

Trzy razy w tygodniu dezynfekowane są także biletomaty stacjonarne, których na terenie miasta jest 51.

Spirytus zostanie wykorzystany do przygotowania środków odkażających, w tym m.in. preparatów do dezynfekcji rąk, a także powierzchni i sprzętu. Warto podkreślić, że w ciągu niespełna miesiąca placówki medyczne i sanitarne z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, a także policja i straż pożarna otrzymały od olsztyńskiej IAS prawie 15 tys. litrów spirytusu. W środę 15 kwietnia 2020 r. 400 litrów otrzymała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Trafił on m.in. do szpitali w Olsztynie, Elblągu, Nidzicy, Iławie, Mrągowie, Morągu i Węgorzewie, a także do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Olsztynie, Urzędu Miejskiego w Elblągu, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie.



Źródło: IAS Olsztyn, UM Olsztyna


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (17 kwietnia) wydaniu m.in.

Firmy mają dość pandemii
Koronawirus zamknął wiele firm, restauracje, galerie handlowe, gabinety fryzjerskie, kosmetyczne. Gospodarka ma się coraz gorzej, w urzędach pracy rejestrują się zwolnieni pracownicy. Zapytaliśmy przedsiębiorców małych, średnich i dużych firm na Warmii i Mazurach, jak sobie radzą, jak widzą przyszłość?

Susza wysuszy nasze portfele
Jakby mało było jednej plagi, jaką jest pandemia koronawirusa, to już trzeba przygotować się na walkę z drugą, czyli suszą, która może być największa od pół wieku. Pandemia wywindowała ceny maseczek do kwot, o których producenci mogliby tylko śnić. Czy susza wywinduje cen żywności?


Jakub Ruść, student V roku kierunku lekarskiegoZastrzyk wsparcia, szczepionka cierpliwości
Co robi student UWM w sanepidzie w czasie pandemii koronawirusa? Słucha, odpowiada, udziela wskazówek. Uczy się cierpliwości i szkoli swoje umiejętności społeczne. To zaowocuje w przyszłości, kiedy z wolontariusza zamieni się w pracownika służby zdrowia.



Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wolf #2907944 | 83.31.*.* 17 kwi 2020 18:57

    Jaki idiota wpadł na pomysł żeby zniszczyć środek do czyszczenia i dezynfekcji. Można nawet w innym celu wykorzystać jako dodatek do płynu do mycia szyb. Mamy bogate Państwo i możemy niszczyć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ponoc; #2907924 | 95.160.*.* 17 kwi 2020 18:28

    W komendzie robia dobre nalewki dla swoich.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. rojal to się pije #2907908 | 195.206.*.* 17 kwi 2020 18:00

      dlatego zdrowy jestem

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2. Lubię spirytus #2907897 | 88.156.*.* 17 kwi 2020 17:40

      Pod rybkę

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. pytanie trudne teraz #2907896 | 37.8.*.* 17 kwi 2020 17:39

        a co dzieje się z takim spirytusem jak koronawirusa niema?? Dlaczego nie jest również przekazywany szpitalom?

        Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        Pokaż wszystkie komentarze (7)