Premier i minister zdrowia o łagodzeniu obostrzeń i "odmrażaniu" gospodarki [VIDEO]

2020-04-16 18:17:37 (ost. akt: 2020-04-16 20:40:57)

Autor zdjęcia: Kancelaria Premiera Rady Ministrów/ Twitter

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.
- Poprzez nasze działania i obostrzenia kupujemy sobie czas i powodujemy, że wiele osób może uratować swoje życie. Dzięki temu mamy czas na dostosowanie służby zdrowia i kupowanie sprzętu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji. - Udało nam się w tym okresie zapanować nad bardzo gwałtownymi przyrostami jakie widzieliśmy we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. Warto popatrzeć na rzeczywistość jako na obarczoną brakiem pewności, jak taniec na linie.

- W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować dzisiaj nowe reguły. Zasada trzech I - Izolacja, Identyfikacja i Informatyzacja - dodał premier. - Izolacja - musimy zachować właściwy dystans i nosić maseczki. Identyfikacja - będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania kto z kim miał kontakty. Informatyzacja - jak najwięcej pracy zdalnie i cyfrowych procesów.


Przed nami cztery etapy znoszenia ograniczeń. Daty wejścia w życie etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:
- do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
- w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni


Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

Przemieszczanie w celach rekreacyjnych
Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!


Kult religijny – 1 osoba na 15 m2
Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.


Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego
Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. To jest #2908190 | 91.233.*.* 18 kwi 2020 10:23

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Podany nizej post pt."to jest został fachowo zminusowany na minus 18 pkt. Dziwne , bo przez pierwsze dwie godziny miał sporo plusów.Ale widać dyżurny "przedstawiciel opinii" jest wgotowości. co krytyczne wobec idiotycznych ;sk...skich decyzji to szybko minusować. Nic ztego ludzie i tak czytaja i wiedza swoje.

 2. hej #2908157 | 195.136.*.* 18 kwi 2020 09:18

  Najważniejsze dla gospodarki ograniczenia zniesione, to teraz z lasu do kościoła, czy z kościoła do lasu?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. To jest #2907639 | 91.233.*.* 17 kwi 2020 09:31

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dzisiejsze dorzucenie przez Sejm wniosku senatu o testowanie pracowników słuzby zdrowia to po prostu sk...ństwo. Chetnie bym wszystkich chorych posłów skierował do tej "luksusowej" formy leczenia pandemii jaka ma przeciętny Kowalski.Ciekawe ile testów zapasowych jest dla posłów i siedziby partii rządzacej? jak można podejmowac tak nieodpowiedzialne decyzje? jedna dotycząca wyborów już jest. Kościół wprowadza ograniczenia zbiorowisk , Putin okazał sie duzo bardziej madrzejszy-odwołał swoje uroczystości dla nich prestiżowe, rodzina królewska w anglii odwołuje ślub księżniczki Beatrycze a PIS żeby przypodobać się choremu kaczorkowi bezmyślnie forsuje wybory bo jesli to dla nich wygodnie to koronowirusa wtym dniu nie ma.

 4. mina.g #2907638 | 195.206.*.* 17 kwi 2020 09:30

  A jaki to będzie miało wpływ na pobudzenie gospodarki: zwiększona liczba wiernych w kościołach, otwarcie parków i lasów ?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. j. #2907613 | 83.5.*.* 17 kwi 2020 08:45

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Przed laty rządził w PRL niejaki towarzysz Ochab, też zakazał wstępu do lasu ludziom... I co? Długo nie rządził, ponieśli go! Pisowcy przynajmniej zorientowali się w porę i znieśli najgłupszy zakaz który tak naprawdę niewiele ma wspólnego z epidemią.

Pokaż wszystkie komentarze (17)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.