Górowscy seniorzy otrzymają od miasta darmowe maseczki

2020-04-16 10:02:56(ost. akt: 2020-04-16 11:08:42)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Miasto Górowo Iławeckie rozdysponuje wśród najstarszych mieszkańców darmowe maseczki. To wspólne przedsięwzięcie urzędu miasta, który zakupił materiały, Centrum Barka, które szyje maseczki i ośrodka kultury, którego pracownicy dostarczają je do domów.
Przez kilka najbliższych dni do najstarszych mieszkańców miasta, głównie w wieku 65+, dostarczane będą darmowe maseczki.

— Już od jakiegoś czasu Centrum Barka, we współpracy z urzędem, szyła maseczki, które później przekazywaliśmy służbie zdrowia i policjantom. Kiedy natomiast wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, sprowadziliśmy materiał i zaczęliśmy szycie — mówi Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego.

Akcja rozwija się. Pierwotnie chciano rozdystrybuować około dwóch tysięcy maseczek, ale pojawili się sponsorzy, jak np. spółka Ewix, dzięki którym zebrany zostanie kolejny zapas materiału.

— Uszyjemy wtedy kolejne maseczki, dzięki czemu będziemy mgli wspomóc jeszcze większą liczbę mieszkańców. Wygląda na to, że obowiązek zakrywania ust i nosów potrwa jakąś chwilę, dlatego jeśli nawet ktoś otrzyma miejską maseczkę jako drugą, to jak najbardziej się ona przyda. Z jedną nie da się funkcjonować — mówi Jacek Kostka.

Obecna sytuacja jest szczególnie trudna dla przedsiębiorców. Wiele osób boi się też o swoje miejsca pracy.

— Nie dotarły do mnie z urzędu pracy informacje o zwolnieniach. Sporo drobnych przedsiębiorców zawiesiło jednak swoją działalność. Może nie jest to jakaś wielka liczba, ale kilka osób odwiedziło w tym celu nasz urząd. Wiemy, że część firm jest w trudnej sytuacji — mówi Jacek Kostka.

— Na najbliższej sesji pod koniec kwietnia będziemy procedowali odnośnie zwolnień z podatku od nieruchomości. Projekt takiej uchwały jest w przygotowaniu. Będę też rozmawiał o tym z radnymi. Na pewno bez kłopotu będziemy odraczali płatności, jeśli ktoś będzie miał chwilowe problemy z płynnością. Fryzjerzy, czy kosmetyczki w tej chwili nie zarabiają kolejny miesiąc, ale sklepy spożywcze są w odwrotnej sytuacji.

Burmistrz zwraca też uwagę, że o ile firmy mogą korzystać z zaproponowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej, to nad samorządami nikt takiego parasola ochronnego nie roztoczył.

— Koszty działalności samorządów w związku z koronawirusem specjalnie nie spadną i wciąż musimy płacić podatki. Na pewno wpłyną one do państwa w niższej kwocie, więc i część, która jest przekazywana samorządom będzie niższa. Ostrożne kalkulacje mówią o 10-procentowym spadku dochodów samorządów — mówi Jacek Kostka.

— Myślę, że oszczędności będą niezbędne. Ten rok, ze względu na pandemię, powoduje w przypadku Górowa Iławeckiego wstrzymanie inwestycji. Nie rozpoczniemy działań, bo nie bardzo jest jak. Wygląda więc na to, że inwestycje zostaną przełożone na rok następny. To z automatu generuje trochę oszczędności, bo zostają nam pieniądze, które przeznaczaliśmy na wkład własny — dodaje.

A jak z obostrzeniami w czasach pandemii radzą sobie mieszkańcy?

— Wygląda na to, że bardzo rozsądnie podchodzą do obecnej sytuacji. Ogromna część pozostaje w domach, wychodzi jak najmniej i to widać na ulicach, zachowują przepisane odstępy i chcę za to mieszkańcom podziękować — mówi burmistrz Górowa Iławeckiego.

— Zdarzają się też osoby, które wykazują się niefrasobliwością, ale policja nakłada mandaty i dla niektórych ten środek dyscypliny jest niestety potrzebny — dodaje.

kwk


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sympatyk #2908520 | 37.47.*.* 18 kwi 2020 21:05

    EWIX sponsoruje maseczki... czyli mieszkańcy przepłacają za wodociągi?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Kp #2907085 | 83.9.*.* 16 kwi 2020 11:18

    A co z gminą? Ktoś się zainteresuje chociażby seniorami z gmin?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)