Wody Polskie wprowadzają pomoc dla branży turystycznej

2020-04-16 07:38:56 (ost. akt: 2020-04-16 08:08:39)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wprowadza pomoc podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i najbardziej dotkniętym obecną sytuacją epidemiczną poprzez spadek obrotów lub zawieszenie działalności.
Branża turystyczna ponosi dotkliwe straty. Dlatego firmy mogą zgłaszać wnioski do odpowiednich Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej o przesunięcie terminu płatności o 90 dni za dzierżawy gruntów pokrytych wodami. Po tym terminie będzie możliwość rozłożenia ich na raty lub umorzenie.

W szczególności dotyczy to branż, które prowadzą:
— szeroko rozumiane usługi turystyczne – czyli hotele, pensjonaty, żegluga turystyczna,
— usługi gastronomiczne,
— usługi związane z transportem wodnym.

Zarządzenie Prezesa PGW Wody Polskie zakłada, możliwość przesunięcia do 90 dni terminu płatności opłat za korzystanie z gruntów pokrytych wodami. Wprowadzone rozwiązanie ma charakter pomocowy w sytuacji braku rozwiązań ustawowych.

Zainteresowani będą mogli ubiegać się również później o umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty należności czyli ulgi w spłacie należności, całkowite zawieszenie lub zmniejszenie kosztów związanych z opłatami za dzierżawę, najem i użytkowanie w okresie kiedy podmiot nie prowadzi działalności gospodarczej ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zainteresowani mogą złożyć do właściwego miejscowo dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie regionalnego zarządu gospodarki wodnej wniosek wraz z uzasadnieniem, które zawiera:
— numer i datę umowy użytkowania, dzierżawy lub najmu nieruchomości,
— rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, wymienionej w przepisach Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 566 z późniejszymi zmianami),
— wykaz nieruchomości niezbędnych dla prowadzonej działalności gospodarczej,
— oświadczenie woli o nieprowadzeniu działalności gospodarczej i niepobieraniu opłat w związku z korzystaniem tej nieruchomości,
— proponowany termin przesunięcia płatności, nie więcej niż 90 dni od terminu pierwotnego.

Zawarty zostanie następnie aneks do obowiązującej umowy przesuwający termin płatności. Po tym terminie pomioty gospodarcze mogą rozważać złożenie wniosku o umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty należności.

Więcej o zarządzeniach przeczytasz >>>TUTAJ .

Źródło: PGW Wody Polskie


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. . #2911233 | 5.173.*.* 25 kwi 2020 06:56

  Analogia : Bandyci uratowali życie staruszkowi -przestali go kopać!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. babcia #2907055 | 178.36.*.* 16 kwi 2020 10:40

  Pomoc nieduża, ale dobre i to.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyniak #2907048 | 37.47.*.* 16 kwi 2020 10:35

  Wody Polskie - dobry Pan. Wpierw wprowadzili haracz (2 lata temu) a teraz kreują się na pomocnych. DNO

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. i co z tego że przesuną płatności? #2906967 | 37.8.*.* 16 kwi 2020 08:17

  za 3 miesiące będę musiał zapłacić za jak za 4...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)