Rozporządzenie w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

2020-04-15 15:15:37 (ost. akt: 2020-04-15 15:39:33)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński poinformował dzisiaj (15 kwietnia), że projekt rozporządzenia dotyczący nakazu zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych został przekazany do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Co zawiera?
Projektowane rozporządzenie ma na celu uszczegółowienie przepisów dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa, który został wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Projekt wskazuje na konkretne sytuacje, w których obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje, a także wskazuje na odstępstwa od tego obowiązku.

Od 16 kwietnia 2020 roku do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a) na drogach i placach,
b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
c) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
d) na terenie nieruchomości wspólnych.

Obowiązku nie stosuje się w przypadku:
1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem,
2) dziecka do ukończenia 4 roku życia,
3) osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane),
4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów,
5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób (jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób),
6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania,
7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Nie dotyczy on także: prac rolników w gospodarstwie rolnym czy też przebywania na terenie prywatnym - jak np.: taras czy własna nieruchomość gruntowa wokół domu.

Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:
1) organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości;
2) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.”.

Bezwzględny nakaz zakrywania usta i nosa nie koresponduje chociażby z:
1) możliwością wypłaty środków zgromadzonych na rachunku bankowym bezpośrednio w oddziale banku, gdzie jest dokonywana identyfikacja wizualna przez kasjera przy realizacji takiej dyspozycji;
2) udzielaniem niektórych świadczeń zdrowotnych;
3) koniecznością sprawdzenia czy dany rodzaj produktu, kupuje osoba pełnoletnia.

Pełna treść rozporządzenia do pobrania >>> TUTAJ.


Czytaj e-wydanie

Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (15 kwietnia) wydaniu m.in.

Luzowanie gospodarki powoli
Rząd będzie stopniowo odmrażać gospodarkę. Pierwsze decyzje z tym związane mają wejść w życie już 19 kwietnia, ale do normalności droga jeszcze daleka. A o wielu rzeczach, jakimi je znamy, np. wakacjach, musimy już zapomnieć.

Ludzkie ciepło z dostawą do domu
Choć w obliczu pandemii koronawirusa banki żywności muszą zmagać się z trudnościami, ich przedstawiciele nie tracą z oczu osób potrzebujących wsparcia. Bank Żywności w Olsztynie dostarcza ciepłe posiłki seniorom. A z nimi też trochę dobra.

Maseczka na twarzGdzie musimy zakrywać twarz?
W czwartek wejdą w życie przepisy nakazujące zasłanianie twarzy w miejscach publicznych. Są nieprecyzyjne, więc pojawiło się dużo wątpliwości. Twarzy nie trzeba zasłaniać np. w samochodzie. Gdzie jeszcze?

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2906983 | 5.172.*.* 16 kwi 2020 08:50

  Droga Redakcjo - to link do projektu rozporządzenia, a nie do rozporządzenia. Mając na uwadze "obyczaje" władzy, że mówi co innego a robi co innego prosiłbym chociaż Was o rzetelne podawanie informacji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Haha #2906898 | 185.108.*.* 15 kwi 2020 23:25

  Znowu cwaniaki z rządu zakaz dla plebsu a dla nich wyjątek. Precz z komuną

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. gmo #2906889 | 83.5.*.* 15 kwi 2020 22:58

  i tak mowili ze wiekszosc zachowuje

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do X #2906841 | 89.229.*.* 15 kwi 2020 20:37

   czytaj "pało" ze zrozumieniem pkt 1. "... 1) w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie; ...." Dla mnie możesz chodzić i bez maski, ale 100m ode mnie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. X #2906837 | 37.47.*.* 15 kwi 2020 20:25

    Ale czad tylko pisowskie pały mogły wpaść na takie obostrzenia z żoną w domu mogę przebywać bez maski ale w samochodzie już musimy je zakładać no debilizm a później się czepiają policji że dziwnie interpretuje przepisy ha ha

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)