#AkcjaZupa. Ludzkie ciepło z dostawą do domu

2020-04-15 20:04:24(ost. akt: 2020-04-15 15:02:20)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Choć w obliczu pandemii koronawirusa banki żywności muszą zmagać się z trudnościami, ich przedstawiciele nie tracą z oczu osób potrzebujących wsparcia. Bank Żywności w Olsztynie dostarcza ciepłe posiłki seniorom. A z nimi też trochę dobra.
Bank Żywności w Olsztynie, dostrzegając problemy lokalnej społeczności, spieszy z pomocą tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Z myślą o nich powołano do życia program pomocowy #AkcjaZupa. Jego idea jest prosta: do osób w wieku 60+, seniorów niepełnosprawnych, samotnie gospodarujących lub takich, których sytuacja jest szczególnie trudna, trafiać mają ciepłe posiłki. Potrzebujący zostali wskazani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie, rady osiedli oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

— Wierzymy, że nasze działanie będzie uzupełnieniem diety seniorów, a także przyczyni się do tego, że będą oni rzadziej wychodzić z domów, aby zaopatrywać się w produkty żywnościowe, co w konsekwencji w obecnej sytuacji zwiększy ich bezpieczeństwo. Chcielibyśmy także dać seniorom trochę radości w tym trudnym okresie — mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Jolanta Markiewicz, koordynatorka akcji, tłumaczy z kolei, jak przebiega proces dystrybucji posiłków. — Dwa razy w tygodniu wolontariusze z olsztyńskiego klubu Rotaract odwiedzają mieszkania seniorów wskazanych przez miejski ośrodek pomocy społecznej. Zostawiają pod ich drzwiami posiłki na 2-3 dni. Są one przygotowane tak, że wystarczy je tylko odgrzać — mówi Jolanta Markiewicz. I dodaje, że choć na początku Bank Żywności w Olsztynie miał przygotowywać zupę, szef warsztatowej kuchni Kuźni Społecznej, Grzegorz Mowczun, wpadł na pomysł rozszerzenia menu: — Dzięki jego umiejętnościom i wsparciu zaprzyjaźnionych z bankiem sieci handlowych oraz producentów żywności do seniorów trafiają urozmaicone i pełnowartościowe posiłki.

Przykład? W święta wielkanocne osoby objęte pomocą olsztyńskiego banku mogły zajadać się np. pieczenią rzymską, pieczoną kaczką i gulaszem warzywnym. Nie zapomniano także o czymś na osłodę tego czasu społecznej kwarantanny: kucharz przygotował sernik.

Osłodą w tych chwilach jest też kontakt, choć bardzo szczątkowy, jaki z seniorami mają wolontariusze. Trzeba zaznaczyć, że młodzi ludzie nie przekazują posiłków bezpośrednio, lecz zostawiają je pod drzwiami. Zawsze jednak upewniają się, czy senior odbierze przesyłkę. I wówczas jest okazja, żeby — na odległość i bezpiecznie — przekazać sobie pozdrowienia i upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

— Jestem pod wrażeniem zaangażowania wolontariuszy — przyznaje Jolanta Markiewicz. — Żeby dotrzeć do osób potrzebujących, wykorzystują własne samochody i paliwo, a każdy z nich ma do odwiedzenia kilkanaście adresów. Wolontariusze bardzo poważnie podchodzą do swoich zadań i procedur, które opracowaliśmy, żeby nie narażać starszych osób na niebezpieczeństwo. Seniorzy są szczęśliwi i wzruszeni, kiedy odwiedzają ich młodzi ludzie.

Warto wspomnieć, że Bank Żywności w Olsztynie, który za sprawą swojej akcji dba przede wszystkim o seniorów, połączył też siły z inicjatorami projektu „Obiad dla ucznia”. Dostarcza on produkty, które służą do przygotowywania posiłków dla najmłodszych, którzy dotąd korzystali np. z żywienia w szkole, a teraz, zamknięci w domach, nie mają takiej możliwości. Uczniów, których należy objąć opieką, wskazują pedagodzy.

Jak długo potrwa „#AkcjaZupa”? — Nie mamy pojęcia — przyznaje Jolanta Markiewicz. — Nie wiemy, jak długo potrwa ta sytuacja i nie wiemy, na jak długo wystarczy nam środków, które możemy zaangażować, więc wszystkich darczyńców, którzy mogliby się przyłączyć do naszej akcji, serdecznie zapraszamy.

Daria Bruszewska-Przytuła


Czytaj e-wydanie

Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (15 kwietnia) wydaniu m.in.

Luzowanie gospodarki powoli
Rząd będzie stopniowo odmrażać gospodarkę. Pierwsze decyzje z tym związane mają wejść w życie już 19 kwietnia, ale do normalności droga jeszcze daleka. A o wielu rzeczach, jakimi je znamy, np. wakacjach, musimy już zapomnieć.

Ludzkie ciepło z dostawą do domu
Choć w obliczu pandemii koronawirusa banki żywności muszą zmagać się z trudnościami, ich przedstawiciele nie tracą z oczu osób potrzebujących wsparcia. Bank Żywności w Olsztynie dostarcza ciepłe posiłki seniorom. A z nimi też trochę dobra.

Maseczka na twarzGdzie musimy zakrywać twarz?
W czwartek wejdą w życie przepisy nakazujące zasłanianie twarzy w miejscach publicznych. Są nieprecyzyjne, więc pojawiło się dużo wątpliwości. Twarzy nie trzeba zasłaniać np. w samochodzie. Gdzie jeszcze?

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jan winnicki #2906935 | 195.116.*.* 16 kwi 2020 07:14

    bardzo dobra inicjatywa, popieram!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Leniwy Św. Mikołaj #2906917 | 79.191.*.* 16 kwi 2020 00:24

    Każda inicjatywa jest mile widziana !!! Popieram :))) Jeśli można to coś podlinkuję : mój syn stworzył to wraz z przyjaciółmi. www.kazdapomoc.pl (bez polskich znaków).

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz