Święta terytorialsów na służbie

2020-04-14 13:49:06(ost. akt: 2020-04-14 15:29:07)

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

W czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierani przez podchorążych Akademii Wojskowych kontynuowali swoje działania w ramach operacji „Odporna Wiosna”.
Piętnaście brygad i ponad 4 tysiące żołnierzy obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw zaangażowanych było w bezpośrednie działania. W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny żołnierze WOT i podchorążowie wspierali szpitale i placówki medyczne. W poniedziałek, po jednodniowej przerwie, do pracy wróciły zespoły wymazowe, które w coraz większym stopniu wspierają stacje sanitarno - epidemiologiczne. Żołnierze WOT w czasie świąt wspierali także policjantów w patrolach prewencyjnych oraz z monitoringu kwarantanny.
W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Żołnierze dostarczają paczki świąteczne dla kombatantów

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Dziś w WOT pełni służbę blisko 25 tys. żołnierzy. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Dlatego na czas walki z epidemią koronawirusa Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.
płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (14 kwietnia) wydaniu m.in.

Dwa powiaty w dezynfekcji
W powiatach bartoszyckim czy węgorzewskim mieszkańcy czują się w miarę bezpiecznie. Inaczej jest w Iławie czy Nowym Mieście. Prawie połowa zakażonych pochodzi z tych dwóch powiatów. Niepokojąco w ciągu kilku ostatnich dni wzrosła liczba zachorowań w powiecie iławskim.

W dawnej Warmii ruszyła produkcja
To, o czym mówiło się już na początku roku stało się faktem. Kętrzyńska Warmia, wprawdzie pod nowym szyldem, ale znów działa. Powstała nowa firma, która wydzierżawiła halę i maszyny od właściciela. Teraz szyje m.in. kombinezony i maseczki.


Tarcza bis. Czy to pomoże gospodarce?
Rząd przedstawił tarczę antykryzysową dla firm. To 100 miliardów złotych. Czy to wystarczy na uratowanie polskich firm i miejsc pracy? Trudno powiedzieć. Ta propozycja przywróciła jednak przedsiębiorcom nieco wiary w państwo.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxx #2906005 | 178.235.*.* 14 kwi 2020 15:27

    terytoriaLsów - widzę, że błedy w GO dalej na porzadku dziennym

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz