Świąteczny weekend na Warmii i Mazurach. Czy było bezpiecznie?

2020-04-14 11:04:27 (ost. akt: 2020-04-14 11:20:56)
Wypadek śmiertelny

Wypadek śmiertelny

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mniejszy ruch na drogach spowodował również mniejszą liczbę zdarzeń drogowych. Niestety wśród nich doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nie zabrakło też bezmyślnych nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusze ujawnili również kilkadziesiąt naruszeń zasad kwarantanny oraz kilkaset wykroczeń.

Święta na drogach

Od kilku tygodniu wskutek wprowadzonych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa obserwujemy zmniejszony ruch samochodów na naszych drogach. Ma to także wpływ na mniejszą liczbę zdarzeń drogowych, co obserwują m.in. pełniący niezmiennie służbę policjanci drogówki.

W ubiegłym roku w okresie Wielkanocy policjanci na drogach Warmii i Mazur pracowali na miejscu 11 wypadków, w których 2 osoby, a 14 zostało rannych. Ponadto byli wzywani do 155 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 48 nietrzeźwych kierujących.

W tym roku (w dniach 10-13 kwietnia) w okresie świąt doszło do 7 wypadków, w których niestety 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 67 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 20 nietrzeźwych kierujących.

W całym minionym tygodniu (6-12 kwietnia) policjanci wielokrotnie interweniowali też wobec kierowców rażąco łamiących przepisy dotyczące ograniczeń prędkości. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 37 kierowcom, za tzw. „50+”, czyli przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 12 tych przypadkach były to wyniki kontroli, podjętych przez policjantów z Grupy SPEED).

Olsztyn

Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku doszło wypadku drogowego doszło w sobotę (11 kwietnia) na trasie Piotraszewo-Praslity. Tam około godz. 17:00 kierujący osobowym hyundaiem 53-latek stracił panowanie nas autem i uderzył nim w przydrożne drzewo. Mężczyzna niestety zginął na miejscu. Wszystkie okoliczności tego tragicznego zdarzenia są wyjaśniane.

Giżycko

Giżyccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę skody, który przez miejscowość Miłki w gm. Giżycko jechał z prędkością 105 km/h. 43-letni kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych oraz otrzymał 10 punktów karnych za to, że w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 55 km/h. Kierowca stracił również prawo jazdy. Brakiem odpowiedzialności wykazał się mieszkaniec gminy Giżycko, który kierował swoim autem będąc w stanie nietrzeźwości i dachował. Kierowca przewoził 10-letniego syna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna wraz z synem wracał od kolegi, w pewnym momencie na jezdnię wtargnęło zwierzę, co było przyczyną dachowania. Badanie wykazało, że kierowca miał ponad 2 promile alkoholu. Teraz policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Pisz

W piątek (10 kwietnia) późnym wieczorem w miejscowości Rostki policjanci ruchu drogowego z Pisza zatrzymali do kontroli pojazd marki Audi. Kierował nim 30-letni mieszkaniec gminy Pisz. Okazało się, że mężczyzna znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, co stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywną.

W niedzielny poranek (12 kwietnia) funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o kierowcy mercedesa, który może być pod działaniem alkoholu. Policjanci zatrzymali ten pojazd do kontroli drogowej w Piszu na ul. Warszawskiej. Mercedesem kierował 33-letni mieszkaniec Giżycka. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie. 33-latek odpowie za wykroczenie kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.

Również w niedzielę po godz. 11.00 na stacji paliw w Rucianem-Nidzie patrol zauważył młodego mężczyznę, który czyścił dywaniki samochodowe w stojącym obok pojeździe marki VW Sharan. Okazało się, że 32-letni mieszkaniec Grajewa jechał z Olsztyna. W trakcie rozmowy mężczyzna zachowywał się wyjątkowo nerwowo. Wiele wskazywało na to, że jest pod wpływem narkotyków. Badanie testerem wykazało, że 32-latek znajduje się pod działaniem amfetaminy. W jego pojeździe funkcjonariusze znaleźli mały woreczek strunowy z zawartością białego proszku. Mężczyzna powiedział policjantom, że substancję tą znalazł na jednej z ulic Olsztyna, a rano przed wyjazdem zażył niewielką ilość tego proszku. W tej sytuacji policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy, pobrali mu krew, a biały proszek zabezpieczyli do dalszych badań. Jeśli analizy potwierdzą, że 32-latek jechał pod działaniem środków odurzających usłyszy zarzut kierowania pojazdem pod wpływem narkotyków oraz zarzut posiadania amfetaminy. Grozi za to kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Z kolei w świąteczny poniedziałek 30-letni mieszkaniec gminy Pisz został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego, gdy jechał motorowerem marki Yamasaki. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Kwarantanna obowiązywała również w święta


Wielkanoc w tym roku przypadła na trudny czas epidemii i wprowadzonych ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że świąteczna atmosfera w jakikolwiek sposób mogła usprawiedliwiać osoby, które postanowiły zignorować obowiązujące przepisy przeciwepidemiczne. A niestety takich osób nie zabrakło. W świąteczny weekend policjanci ujawnili około 500 wykroczeń związanych z zachowywaniem się w miejscach publicznych oraz ponad 30 przypadków naruszeń zasad kwarantanny.

Węgorzewo

Piątkowe i sobotnie kontrole policjantów na terenie gminy Pozezdrze pokazały, że nie wszyscy przestrzegają obowiązujących zaleceń. Kiedy funkcjonariusze w piątek przed południem podjechali pod dom jednego z mieszkańców gminy Pozezdrze, który został objęty kwarantanną, okazało się, że mieszkanie jest puste. Ustalili, że mężczyzna pojechał na stację paliw po ropę do ciągnika. Natomiast następnego dnia w trakcie sprawdzeń osób objętych kwarantanną, po raz kolejny na terenie gminy Pozezdrze, okazało się, że kolejnego mężczyzny nie ma w miejscu jego zamieszkania. Tym razem osoba objęta kwarantanną pojechała uprawiać pole. Funkcjonariusze ustalili, gdzie mężczyzna wykonuje prace i w trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna ma również sądowy zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych. Mundurowi o obu zdarzeniach powiadomili służby sanitarne. Mężczyźni za złamanie zasad kwarantanny zostali ukarani mandatami.

Olsztyn

W ubiegły piątek (10 kwietnia) w Barczewie policjanci interweniowali wobec grupy nastolatków, która zlekceważyła obowiązujące przepisy i w plenerze postanowiła uczcić 18-te urodziny swojego kolegi. Po tym jak informacja o grupowaniu się młodzieży w rejonie jednej z placówek oświatowych na terenie Barczewa dotarła do dyżurnego komisariatu, na miejsce wysłane zostały policyjne patrole. Na widok zbliżających się policjantów, chcąc uniknąć spotkania z funkcjonariuszami, młodzież próbowała się rozejść. Policjanci wylegitymowali dwóch chłopaków w wieku 18 i 19 lat, w których towarzystwie, była również 17-letnia dziewczyna.

Jakby tego było mało, to interweniujący policjanci, przy solenizancie znaleźli susz roślinny, wyglądem przypominający marihuanę. Kolejną czynnością funkcjonariuszy było dokładne sprawdzenie miejsca, w którym chwilę wcześniej przebywała młodzież. Podczas kontroli miejsca, mundurowi znaleźli i zabezpieczyli pojemnik z suszem roślinnym. Okazało się, że substancje odurzające należą do 18-letniego chłopaka do czego się przyznał i który w trakcie kontroli ujawnił kolejne porcje narkotyków ukrytych w odzieży.

Ostatecznie cała trójka została przewieziona do Komisariatu Policji w Barczewie w celu wykonania dalszych czynności z zatrzymanymi. Młodzi ludzie zostali ukarani mandatami za nieprzestrzeganie przepisów, związanych z obowiązującymi ograniczeniami w przemieszczaniu się. Ponadto 18-latek wkrótce przed sądem odpowie za posiadanie substancji zabronionych, za co może mu grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności. Do sądu trafi również informacja z możliwości demoralizacji osoby nieletniej.

Źródło: KWP Olsztyn


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (14 kwietnia) wydaniu m.in.

Dwa powiaty w dezynfekcji
W powiatach bartoszyckim czy węgorzewskim mieszkańcy czują się w miarę bezpiecznie. Inaczej jest w Iławie czy Nowym Mieście. Prawie połowa zakażonych pochodzi z tych dwóch powiatów. Niepokojąco w ciągu kilku ostatnich dni wzrosła liczba zachorowań w powiecie iławskim.

W dawnej Warmii ruszyła produkcja
To, o czym mówiło się już na początku roku stało się faktem. Kętrzyńska Warmia, wprawdzie pod nowym szyldem, ale znów działa. Powstała nowa firma, która wydzierżawiła halę i maszyny od właściciela. Teraz szyje m.in. kombinezony i maseczki.

Tarcza bis. Czy to pomoże gospodarce?
Rząd przedstawił tarczę antykryzysową dla firm. To 100 miliardów złotych. Czy to wystarczy na uratowanie polskich firm i miejsc pracy? Trudno powiedzieć. Ta propozycja przywróciła jednak przedsiębiorcom nieco wiary w państwo.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Życzliwy #2908575 | 5.173.*.* 18 kwi 2020 23:16

  Najlepsze życzenia... skoro juz odpowiada jako pelnoletni...a głupi ja pier...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Slim Jim #2905915 | 51.81.*.* 14 kwi 2020 11:40

  Piękny zgon 10/10 umarłbym jeszcze raz

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Warten. #2905909 | 46.215.*.* 14 kwi 2020 11:20

   Barczewo to wylęgarnia Patoli .Dobrze że Policja coś z ty robi

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. On #2905908 | 5.173.*.* 14 kwi 2020 11:19

   Boom będzie w piątek jak minie okres inkubacji po wizytach w święta.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz