Tysiące rodziców na zasiłkach

2020-04-16 11:00:00(ost. akt: 2020-04-16 12:08:01)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Od 1 do 7 kwietnia w całym kraju wpłynęło ponad 113 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W województwie warmińsko-mazurskim takich wniosków złożono 3519.
Zgodnie ze specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. I chętnie z tego korzystają. Do oddziału ZUS w Elblągu wpłynęło 901 wniosków, a do oddziału w Olsztynie 2618.

Okres zasiłku został już wydłużony o kolejne 14 dni na mocy przepisów o tzw. tarczy antykryzysowej. Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.
Pamiętajmy, że o korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować pracodawcę, zleceniobiorca swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą — bezpośrednio ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem.

— Nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom — jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego) — przypomina Anna Ilukiewicz, rzeczniczka ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. — Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku dla rodziców dzieci do 8 lat to część tarczy antykryzysowej, która ma ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii.

Oprac. pj


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Heja...hejai do przodu... #2909214 | 5.173.*.* 20 kwi 2020 13:25

    Młodym nie chce się pracować, bo za te niewolnicze stawki to tylko na imprezy starczy. Utrzymanie wynajętego mieszkania, wydatki na opłaty, jedzenie... czasem leki i odzież... nie rzadko będąc na o zgrozo umowie śmieciowej ... daje taką motywację nie tylko do pracy, że nic innego do szczęścia nie trzeba... Tylko iść na wybory i głosować jak zawsze między młotem a kowadłem w nadziei że przez kolejnych parę lat człowiek jeżeli nie będzie bogaty... to chociaż do kolejnych wyborów dożyje z dala od polityki, prawa, uczciwej demokracji i innych niespodzianek czyniących w cywilizowanym świecie z ludzi pospolitych niewolników w czym wspierać ich będzie wielka nadzieja że sprawiedliwość kiedyś nadejdzie o ile nie ta ludzka to na pewno Boża... I tak od wieków w koło Macieju. Lecz nic to... Nic to... bo to wszystko to nic...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #2907400 | 88.156.*.* 16 kwi 2020 19:09

    Mam 57 lat i choroby z którymi mój organizm nie poradzi sobie w przypadku zakażenia i bardzo czuję się zawiedziona i przerażona to ja mam chodzić do pracy, młodzi siedzą w domu, to ja mam pracować na młodych, bo Oni mają dzieci. Nigdy nic nie dostałam za darmo, na wszystko pracuję już 37 lat, też miałam dzieci, nie było 500 i innych dodatków i tak to jest jak ktoś się urodziła i za późno i za wcześnie, do roboty.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Klempa #2907250 | 83.5.*.* 16 kwi 2020 14:47

    Bardzo chętnie wrocilbym do pracy ale "siedzę w domu" bo mam dwa maluchy. Zamknięte przedszkola, szkoły, ludzie w wieku produkcyjnym siedzą w domach A na ulicach sami emeryci, których nasza izolacja miała chronić. Spacerują, chodzą codziennie na zakupy po 3 plasterki wedlinki. A ja siedzę z dzieciakami w oknie. Czy to 8 czy 10 czy 17 godzina-nie ma znaczenia. Starsi ludzie absolutnie nie siedzą w domach. Może odwrotna sytuacja miałaby większy sens? Sam już nie wiem. Ja chce do pracy!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. blu #2907146 | 79.190.*.* 16 kwi 2020 12:30

    Młode klempy siedzą na zasiłku i jeszcze 500+ a kobitki przed emeryturą do pracy zasuwają. Coś tu chyba jest nie tak. Przecież to starsi mieli być chronieni.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz