Niedziela Palmowa. Transmisja nabożeństwa w cerkwi greckokatolickiej

2020-04-12 09:54:28(ost. akt: 2020-04-12 10:32:47)
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy( ukraińska ikona z XVI wieku)

Wjazd Chrystusa do Jerozolimy( ukraińska ikona z XVI wieku)

Autor zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Icon_03045_Vezd_v_Ierusalim._Seredina_XVI_v._Ukraina.jpg

Kiedy rzymokatolicy czy ewangelicy siadają do wielkanocnego śniadania mieszkający w naszym regionie Ukraińcy (tak grekokatolicy jak i prawosławni) świętują Niedzielę Palmową.
Przypomnijmy dlaczego grekokatolicy i prawosławni świętują według innego kalendarza niż zachodni chrześcijanie. ma to związek z reformą kalendarza przeprowadzoną przez jednego z papieży. Do 1582 roku wszyscy chrześcijanie świętowali w tym samym czasie. W tym właśnie roku papież Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz zwany gregoriańskim. Kalendarz gregoriański to zreformowany kalendarz juliański do którego wprowadzono poprawkę mającą na celu zniwelowanie opóźnienia w stosunku do roku zwrotnikowego, narosłego od roku 46 p.n.e o 10 dni.

Prawosławni nie przyjęli tej reformy i pozostali przy kalendarzu juliańskim. W efekcie dzisiaj oba kalendarze różnią się już o 13 dni. W przypadku święta ruchomego, jakim jest Wielkanoc, wschodni i zachodni mogą świętować je razem, mogą z miesięczną różnicą. W tym roku wynosi ona jeden tydzień.