Czym jest i jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

2020-04-11 11:32:31(ost. akt: 2020-04-11 11:34:51)   Artykuł sponsorowany
Wakacyjne wyjazdy zazwyczaj planowane są z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. W ten sposób można trafić na najlepsze okazje i uniknąć potrzeby wykupowania drogich biletów w trakcie sezonu wakacyjnego. Czasami jednak może dojść do sytuacji, w której konieczna jest rezygnacja z wyjazdu. Czy istnieje sposób, który pozwoli nam się zabezpieczyć finansowo na taki wypadek? Wielu ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie takie zabezpieczenie. Chodzi mianowicie o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego.

Podstawowe informacje na temat tego typu zabezpieczenia


Polisa na wyjazd to niezbędnik każdego podróżnika – odpowiednie ubezpieczenia turystyczne online kupisz na www.polisaturystyczna.pl. Co jednak w sytuacji, kiedy zmieniły nam się plany i rezygnujemy z wyjazdu? Przyda się wówczas ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.

W zależności od naszego ubezpieczyciela może ono stanowić część polisy turystycznej. Przeważnie możliwe jest także ubezpieczenie kosztów rezygnacji z noclegów, imprezy turystycznej oraz przerwania uczestnictwa w tego typu imprezie. Posiadacze takiej polisy nie muszą obawiać się o finansowe konsekwencje rezygnacji z podróży. Towarzystwo ubezpieczeniowe poniesie je za nas. Mamy obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z biletu lotniczego w ciągu tygodnia od podpisania umowy związanej z uczestnictwem w danej imprezie turystycznej.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy termin ten imprezy przypada wcześniej, niż przed upływem 30 dni od zawarcia umowy z wybranym biurem turystycznym. Wtedy na zakup ubezpieczenie mamy zaledwie 3 dni. Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień i komplikacji, najlepiej zweryfikować obowiązujące terminy z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego.

W przypadku ubezpieczenia kosztów rezygnacji z biletu lotniczego musimy zwrócić uwagę na to, czy nasza podróż ma odbywać się w kilku etapach. Wtedy na rezygnację mamy czas do momentu rozpoczęcia pierwszej części wyjazdu. Jeżeli dotrzymamy właściwych terminów, to ubezpieczyciel pokryje za nas wszelkie opłaty wynikające ze zrezygnowaniem z biletów lotniczych, kolejowych, autobusowych oraz promowych. Warto podkreślić, że z wyjątkiem biletów lotniczych, wszystkie pozostałe dotyczą jedynie podróży na trasie międzynarodowej.

W jakim przypadku przysługuje nam zwrot kosztów

?
Dokładne warunki zwrotu kosztów zależą przede wszystkim od wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego i rodzaju wykupionej polisy. Oprócz tego należy uwzględnić rodzaj zdarzenia, które stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot kosztów. Przede wszystkim chodzi o sytuację, w której osoba ubezpieczona zrezygnowała z podróży. Powodem takiej decyzji może być nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek lub komplikacje związane z ciążą. Utrata pracy lub wyznaczenie daty jej rozpoczęcia również zostały objęte tym ubezpieczeniem. Ponieważ wyjazd na wakacje przeważnie planujemy wiele miesięcy przed datą rozpoczęcia podróży, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wtedy wyglądała nasza sytuacja.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia objętego wykupionym ubezpieczeniem, to towarzystwo zwróci nam poniesione przez nasz koszty. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie wyłączenia obecne w umowie ubezpieczenia. Do jednego z najbardziej powszechnych należy odwołanie wyjazdu turystycznego przez biuro podróży lub przewoźnika. Wtedy to właśnie od nich musimy domagać się zwrotu kosztów. Więcej informacji przeczytasz na stronie
https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji-z-biletu-lotniczego.

Panująca obecnie pandemia koronawirusa jasno ukazuje wartość wszelkich form zabezpieczenia naszych finansów na wypadek potrzeby odwołania podróży. Szczególnie jeżeli planowaliśmy kosztowną wyprawę do dalekiego kraju, warto wydać trochę więcej pieniędzy na polisę turystyczną, która zadba o nasze interesy.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marta z Mubi #2920788 | 188.146.*.* 15 maj 2020 08:53

    Zdecydowanie warto pamiętać o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży. Szczególnie, że ceny tych ubezpieczeń z reguły są bardzo przystępne. Cena ubezpieczenia od rezygnacji z wycieczki uzależniona jest od wielu czynników. Istotna jest cena wycieczki, czas pozostały do wyjazdu oraz suma ubezpieczenia. Pozdrawiam, Marta z mubi.pl

    odpowiedz na ten komentarz