Ruszyła produkcja w dawnej Warmii
2020-04-10 16:30:00(ost. akt: 2020-04-10 17:12:57)
To, o czym mówiło się już na początku roku stało się faktem. Kętrzyńska Warmia, wprawdzie pod nowym szyldem, ale znów działa. Powstała nowa firma, która wydzierżawiła halę i maszyny od właściciela. Teraz szyje m.in. kombinezony i maseczki.
Już w styczniu mówiono o pomyśle powołania nowej firmy, która w porozumieniu z właścicielem Warmii S.A. mogłaby prowadzić produkcję. Wielotygodniowe rozmowy przyniosły wreszcie efekty. W hali produkcyjnej praca wre. - Z tym pomysłem nosiliśmy się od stycznia. Jak wiadomo, sam pomysł nie wystarczy. Trzeba jeszcze znaleźć robotę - mówi Andrzej Wołosowski, właściciel spółki, Kętrzyńskich Zakładów Odzieżowych "W-A". - W pierwszym założeniu mieliśmy realizować zlecenia dla wojska i policji. Jednak kryzys związany z pandemią koronawirusa pozwolił nam ruszyć z zupełnie inną produkcją. Zgłosili się do nas zleceniodawcy, którzy szukali możliwości wytwarzania środków ochrony osobistej. Od tego zaczęliśmy. Cały czas jednak rozmawiamy z różnymi firmami o innej produkcji - dodaje.
Do współpracy zgłosiły się również firmy, które kiedyś korzystały z usług Warmii. Dzięki temu rozpoczęto szycie kombinezonów ochronnych z przeznaczeniem na rynek włoski. - To jest zlecenie na ok. 100 tysięcy kombinezonów. Przy naszym obecnym zatrudnieniu i wydajności, jaką planujemy osiągnąć, to jest 100 dni roboty - twierdzi prezes. Firma wykonuje też zlecenia szycia i krojenia materiału na maski ochronne. - Jest na to duże zapotrzebowanie. Oprócz produkcji masek dla firmy, która nam to zleciła wykonujemy również ich krojenie, a następnie są one szyte przez inne firmy, również w okolicach Kętrzyna. Do tej pory wykroiliśmy prawie 800 tysięcy masek do uszycia. Sami uszyliśmy ich ok. 30 tysięcy - informuje Andrzej Wołosowski. Maski są realizowane na zlecenie jednej z kętrzyńskich firm, zajmujących się m.in. opatrunkami i przeznaczone głównie na rynek polski. - Dla naszej służby zdrowia również będziemy szyli odzież ochronną - dodaje szef KZO "W-A".
Powstanie nowej firmy oznacza też miejsca pracy. - Chcemy zatrudniać szwaczki, które będą wolne na rynku. W tej chwili bazujemy na byłych pracownicach Warmii, które znamy, które mają doświadczenie i wiedzą na czym ta praca polega. Nie wykluczamy jednak zatrudniania szwaczek z zakładów, które będą redukowały zatrudnienie - mówi Wołosowski. Obecnie zatrudnionych jest 58 osób. - To się co chwilę zmienia, bo dochodzą nowi pracownicy. Docelowo chcemy zatrudnić przynajmniej 100 osób. Cały czas szukamy pracowników - dodaje właściciel.
Kętrzyńskie Zakłady Odzieżowe "W-A" są spółką jednoosobową, ale zostanie niedługo przekształcona w trzyosobową. - Nazwa to inicjały mojego nazwiska i imienia. Jednak myślnik między literami może budzić skojarzenia z dawną Warmią. Ja przepracowałem w tym zakładzie ponad 30 lat i mam do niego ogromny sentyment. Wszystkie osoby, które obecnie u mnie pracują to są też byli pracownicy Warmii. Chcemy nadal podtrzymywać tradycję tej firmy - opowiada Andrzej Wołosowski. Hala i maszyny zostały wydzierżawione od właściciela na okres trzech lat. - Wierzę, że nam się uda. Po trzech latach mamy możliwość przedłużenia tej umowy, ale będziemy się też zastanawiać nad możliwością wykupu całego zaplecza od właściciela. Urządzenia wprawdzie mają kilka lat, jednak ich jakość i wydajność jest bardzo wysoka. Wybudowanie takiego zakładu od podstaw wymagałoby olbrzymiej inwestycji finansowej - twierdzi prezes.
Przypomnijmy. Zakład Przemysłu Odzieżowego "Warmia UNO" 31 grudnia 2019 roku zakończył produkcję. Pracę straciło ok. 140 osób. Firma istniała od 1959 roku. W czasach świetności pracowało tam nawet 1000 osób. W 2013, kiedy spółka została kupiona od Skarbu Państwa przez prywatnego przedsiębiorcę zatrudniano tam ok. 700 osób. Teraz przyszedł czas na nowe "otwarcie" - z nowym zarządem i pod nowym szyldem.
Wojciech Caruk
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
W piątkowym (10 kwietnia) wydaniu m.in.
Tarcza antykryzysowa zacznie działać
Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wcześniej Sejm uchwalił zmiany w ustawach. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników.
Wielkanoc od A do Z
W naszym wielkanocnym alfabecie przyglądamy się zwyczajom i pojęciom związanym z wyjątkowym czasem, w którym wspomina się mękę, śmierć i, przede wszystkim, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejszy okres w roku liturgicznym.
Fotografie z czasów kwarantanny
Na co dzień Magdalena Sulwińska z Olsztyna uwiecznia chwile szczęścia w wyjątkowych momentach życia ludzi, bo specjalizuje się m.in. w fotografii ślubnej. Teraz odwiedza z aparatem tych, którzy radzą sobie z codziennością w czasach społecznej kwarantanny.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
kętrzyniak #2904553 | 188.146.*.* 11 kwi 2020 17:09
W kętrzynie wszystko pada,nawet MTI FURNINOWA.
odpowiedz na ten komentarz
Z Bartoszyc #2904375 | 88.220.*.* 11 kwi 2020 10:47
Składam Wam serdeczne gratulacje.Do dzisiaj mam płaszcz wyprodukowany przez Warmię Kętrzyn.
Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz
Xx #2904283 | 188.146.*.* 11 kwi 2020 06:28
Panie burmistrzu gdzie się pan schował ? trzeba pomóc, wykaż się .
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz
zbych #2903975 | 89.228.*.* 10 kwi 2020 17:06
Cukrownia,Farel,Drożdżownia,Warmia,Bro war,KPB - A wszystko to grubymi nićmi szyte !
Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)