Wielkanoc w czasie pandemii. Jak ją (dobrze) przeżyć? Mamy 5 praktycznych wskazówek

2020-04-10 13:22:14(ost. akt: 2020-04-10 16:55:22)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Przed nami nietypowe święta wielkanocne. Nic nie będzie tak jak zawsze. Dlatego specjaliści radzą, żeby zamiast koncentrować się na tym, czego nam zabraknie, dostrzec to, co pozytywne.
Jak podkreślają psycholodzy, warto potraktować tę niecodzienną sytuację jako szansę i docenić na przykład to, że możemy tegoroczne święta zorganizować bez ogromnych zakupów i wielodniowych przygotowań, które z pewnością popchnęłyby wielu z nas w wir stresu. W tym roku możemy wprowadzić zupełnie nowe zasady. Ponieważ w Wielkanoc świętujemy nie tylko odnowienie i odrodzenie, ale także pewną niezłomność ducha, warto, by w tym czasie szczególnie zadbać o to, aby nadzieja zatriumfowała nad strachem, a bliskość rozmów nad szaleństwem zakupów.

Myśląc o świętach warto przede wszystkim zaakceptować obecną sytuację. Złość i frustracja nic nie zmienią, a jedynie negatywnie wpłyną na nas i otoczenie. Chociaż dla wielu z nas radzenie sobie z trudnymi emocjami nie jest łatwe, musimy uświadomić sobie, że w ten sposób nic nie zmienimy. Panująca pandemia to pierwsze takie doświadczenie w naszym życiu, dajmy więc sobie trochę czasu i spokoju, by dopasować się do nowej rzeczywistości.

Doceniajmy siebie za to, jak dobrze sobie radzimy, dajmy sobie samym i sobie nawzajem więcej uznania za to, jak się dostosowujemy do obecnej sytuacji. Bądźmy milsi i bardziej wyrozumiali, życzliwi i kochający – zarówno wobec siebie, jak i innych. Nie planujmy setki zadań do wykonania w ramach przygotowań, ugotowania kilkunastu potraw i wykonania kilkudziesięciu dekoracji świątecznych – zaakceptujmy, że te święta będą średnie, albo nawet kiepskie. I nic się złego z tego powodu nie stanie - mówi Iwona Golonko, psycholog, trener biznesu, prezeska zarządu Maroney Group.

Ekspertka, jak sama mówi, w życiu zawodowym i prywatnym stawia na relacje, bo to właśnie udane związki z innymi ludźmi dają nam poczucie satysfakcji z tego, co robimy. Podaje 5 wskazówek, jak przeżyć nadchodzącą Wielkanoc z poczuciem satysfakcji.

1. Nie jesteśmy idealni i nie musimy ideału udawać
Na nasze samopoczucie duży wpływ ma presja społeczna, która wymusza na nas potrzebę zorganizowania idealnych świąt. Przez nią czujemy się winni, że coś nam nie wyszło tak jak zaplanowaliśmy, a nasze mieszkanie nie wygląda jak wyjęte prosto z Instagrama. W tym roku odpuśćmy sobie tę presję i przeżyjmy święta spokojniej, po swojemu.

2. Poznajmy lepiej swoich bliskich

Zamiast przy każdej rozmowie powtarzać formułki w stylu – "co słychać?, „wszystko dobrze, dziękuję” – w te święta dla odmiany porozmawiajmy z bliskimi nam osobami szczerze i od serca. Do tego nie potrzebujemy bezpośredniego kontaktu. Wystarczy telefon. Zapytajmy o ich problemy, marzenia, poprośmy by opowiedzieli o swoich najpiękniejszych chwilach, sami też się otwórzmy i powiedzmy naszym bliskim co nam w duszy gra – wykorzystajmy tę okazję, by lepiej ich poznać.

3. Wprowadźmy element odświętności lub przeciwnie – postawmy na luz
Sprawmy, by ten dzień był inny niż wszystkie. Również jeśli chodzi o ubiór. Jeśli na co dzień pracujemy z domu nosząc luźne t-shirty i dresy, to może jest to dobra okazja na bardziej odświętny ubiór? A jeśli nasza praca wymaga noszenia się elegancko, to śmiało możemy spędzić cały dzień w ulubionym t-shircie.

4. Bądźmy blisko – na odległość
Jeśli brakuje nam kontaktu z ludźmi, to zadbajmy o to, by spotkać się z nimi wirtualnie. Nie zawsze musi być to wideorozmowa, nie każdy ma dostęp do technologii, więc wystarczy zadzwonić. Szczególnie pomyślmy o tych, którzy ten czas spędzają sami. To oni najbardziej czekają na kontakt z naszej strony, przekażmy im więc odrobinę świątecznego ciepła.

5. Zadbajmy przede wszystkim o siebie
Przeżyjmy tę Wielkanoc tak, jak mamy na to ochotę, bez wyrzutów sumienia. Zadbajmy o swoje samopoczucie i spędźmy czas tak, by nie żałować, że czegoś nie zrobiliśmy. Bez stresu, presji i wyczerpujących przygotowań. Róbmy to, co dodaje nam energii i dostarcza radości. Może dobrym pomysłem będzie urządzenie domowego SPA? A może wstanie rano, by obejrzeć wschód słońca?
W tym roku zamiast skupiać się na tym, co dziś jest niemożliwe i nad czym nie mamy kontroli – zwróćmy naszą uwagę na to, na co mamy wpływ – czyli na naszym nastawieniu, podejściu do bliskich i emocjach, które nam towarzyszą. To doskonała okazja, by spędzić ten czas w sposób, w jaki zawsze chcieliśmy, ale brakowało nam odwagi. Pozwólmy sobie na szczyptę zdrowego egoizmu, ale nie zapominajmy o naszych bliskich, okażmy swoją miłość zarówno im, jak i sobie. W końcu dzielenie się miłością i radością w odróżnieniu od rzeczy materialnych nie uszczupla naszych zasobów tylko je zwiększa.

Źródło: mat. prasowe, red.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (10 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza antykryzysowa zacznie działać
Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wcześniej Sejm uchwalił zmiany w ustawach. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników.

Wielkanoc od A do Z
W naszym wielkanocnym alfabecie przyglądamy się zwyczajom i pojęciom związanym z wyjątkowym czasem, w którym wspomina się mękę, śmierć i, przede wszystkim, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejszy okres w roku liturgicznym.

Ewa i Przemek Kazimierczakowie z dziećmiFotografie z czasów kwarantanny
Na co dzień Magdalena Sulwińska z Olsztyna uwiecznia chwile szczęścia w wyjątkowych momentach życia ludzi, bo specjalizuje się m.in. w fotografii ślubnej. Teraz odwiedza z aparatem tych, którzy radzą sobie z codziennością w czasach społecznej kwarantanny.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. EWA #2904317 | 83.9.*.* 11 kwi 2020 09:06

    Zadbajmy o swoje samopoczucie. Zrozummy, czym się różnimy od polityków, którym wolno grupowo wejść na cmentarz, a nam nie wolno zapalić znicza na grobach naszych bliskich.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paj #2904217 | 83.28.*.* 10 kwi 2020 23:18

    Same pozytywy. Brak pielgrzymek od stołu do stołu. Moja gramatura nie wzrośnie. Sprawdzę czy może jakaś rybka zaczęła brać. Choć wątpię bo jeszcze za zimno. Dla służb mam prywatny brzeg jeziora. Zjechały się tylko dzieci a nie pół familii bo mieszkam w fajnym miejscu i pójdziemy na spacerek rodzinny. Jak fajnie to będą spędzone święta , spokój i cisza.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz