Las Miejski jeszcze otwarty

2020-04-12 07:59:00 (ost. akt: 2020-04-10 11:54:21)
las miejski ilustracja do tekstu

las miejski ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zgodnie z obecnymi przepisami związanymi z walką z epidemią koronawirusa, rząd wprowadził zakaz wchodzenia do Lasów Państwowych. Ten zakaz nie obejmuje jednak Lasu Miejskiego w Olsztynie. Do ministra środowiska trafiają apele w sprawie lasów.
Sytuację nagłośnili olsztyńscy radni Mirosław Arczak (niezrzeszony) i Robert Szewczyk (przewodniczący Rady Miasta). Jak czytamy na fejsbukowym profilu Mirosława Arczaka:
— Mamy zielony skarb w Olsztynie i teraz jest najlepsza okazja, żeby go docenić. Nadgorliwy i szkodliwy zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe na okres 3-11.04 powoduje, że nasz Las Miejski powinien być wciąż dostępny na dotychczasowych zasadach. Jest to teren miasta i do tej pory nie dochodziło tam do gromadzenia się ludzi i obniżenia bezpieczeństwa epidemicznego.

Radny Arczak wysłał w tej sprawie apel do prezydenta miasta Piotra Grzymowicza, Łukasza Łukaszewskiego, przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, i do przewodniczącego Rady Miasta.
— Zaznaczam, że nie jest to reakcja na żadną oficjalną decyzję na poziomie miasta (takie nie zapadły!), tylko uprzedzenie ewentualnych decyzji w tej sprawie — podkreślił Mirosław Arczak. — Proszę, korzystajcie z Lasu Miejskiego na ogólnie znanych zasadach epidemii:
• wychodźcie z domu, jeśli to naprawdę konieczne do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego,
• bez zgromadzeń (nawet gdy napotykacie nieznajome osoby, nie kumulujcie się w grupy),
• w pojedynkę, w parach lub gronie rodzinnym,
• omijajcie plenerowe siłownie i altany wypoczynkowe (tzw. „grzybki”),
• z ławek korzystajcie rozsądnie i tylko, gdy to naprawdę konieczne,
• uważajcie z dotykaniem balustrad na mostach i kładkach (mogą być zakażone przez dotyk lub wydzieliny poprzednich osób),
• korzystajcie z głębszych obszarów Lasu, aby wszyscy chętni „rozproszyli się” po całym terenie,
• postawcie na rekreację, a nie wyczynowe bieganie czy rowerowanie,
• bądźcie cały czas w jednorazowych rękawiczkach lub mądrze używajcie płynu dezynfekcyjnego.
Resztę „normalnych” zasad bycia w Lesie na pewno znacie, bo ufam, że jesteście mądrzy i kulturalni.


Zdjęciem z pobytu w Lesie Miejskim pochwalił się też Robert Szewczyk. Jednocześnie zaapelował, aby korzystać z niego odpowiedzialnie.
— Jeśli będziemy korzystać z naszego lasu z umiarem, jest szansa że pozostanie otwarty — napisał.

Inni radni również szybko podkreślili swoje stanowisko.
— Zamknięcie Lasu Miejskiego byłoby bardzo złym krokiem i mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Wystarczy, że taką bezrefleksyjną decyzję podjęły Lasy Państwowe — napisał w komentarzu pod postem przewodniczącego Rady Miasta Paweł Klonowski z KO.

Inni komentujący przypominali z kolei, że „za złamanie zakazu przebywania w określonych miejscach i nakazu określonego sposobu przemieszczania się grozi kara pieniężna w wysokości od 5000 do 30 000 zł. Karę pieniężną wymierza w drodze decyzji administracyjnej państwowy powiatowy inspektor sanitarny, decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z dniem jej doręczenia, a egzekucja następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji”.

Konkluzja była prosta: sądy czeka zalew spraw. I faktycznie na to się zanosi, bo coraz więcej osób deklaruje, że nie będzie przyjmować mandatów.

Rzecznik praw obywatelskich napisał już w sprawie lasów do ministra środowiska. Apeluje o uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych.
— Żadna ustawa nie zakazuje wstępu do lasów z powodu chorób ludzkich. Jest to możliwe wyłącznie wobec zniszczenia drzewostanów, dużego zagrożenia pożarowego i wykonywania w lasach „zabiegów gospodarczych” — przypomniał Adam Bodnar.

W serwisie internetowym RPO podkreślono, że rzecznik dostrzega, że „wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich”.

Ale mimo to „niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa”.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W świątecznym (10-13 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza antykryzysowa zacznie działać
Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wcześniej Sejm uchwalił zmiany w ustawach. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników.

Wielkanoc od A do Z
W naszym wielkanocnym alfabecie przyglądamy się zwyczajom i pojęciom związanym z wyjątkowym czasem, w którym wspomina się mękę, śmierć i, przede wszystkim, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejszy okres w roku liturgicznym.

Ewa i Przemek Kazimierczakowie z dziećmiFotografie z czasów kwarantanny
Na co dzień Magdalena Sulwińska z Olsztyna uwiecznia chwile szczęścia w wyjątkowych momentach życia ludzi, bo specjalizuje się m.in. w fotografii ślubnej. Teraz odwiedza z aparatem tych, którzy radzą sobie z codziennością w czasach społecznej kwarantanny.

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oko.press #2905806 | 79.190.*.* 14 kwi 2020 07:26

  Do lasu nie wejdziemy nie do 11, ale do 19 kwietnia 2020 roku. Rząd m.in. w tej sprawie wydał 10 kwietnia rozporządzenie. Zakazem zostały objęte nie tylko lasy administrowane przez Lasy Państwowe, jak poprzednio, ale też np. LASY MIEJSKIE. Ponadto, zakazem objęte są również tereny zieleni miejskiej i wiejskiej, w tym m.in. parki, zieleńce promenady, bulwary, ogrody botaniczne i zoologiczne oraz plaże (par. 16 ust. 1, pkt 1).

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. jacek #2905655 | 88.156.*.* 13 kwi 2020 19:55

  Dyktatura.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Piszecie bzdury #2905593 | 81.190.*.* 13 kwi 2020 17:58

  Wedlug nowego rozporzadzenia przedłużono zakaz wstepu do lasow do 19tego i rozszerzono je o lasy miejskie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. jasko #2905507 | 88.156.*.* 13 kwi 2020 13:54

  Już kilkanaście lat temu prorok, niejaki Kononowicz oznajmił "NIE BĘDZIE NIC"

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. ex f-sz #2905496 | 88.156.*.* 13 kwi 2020 13:38

  Szanowni czytelnicy. Chcę Wam przedstawić zasadę funkcjonowania prawa. Wszystkie zarządzenia ("zalecenia") opierają się na prawie ustawowym. Ustawa określa zasady, dyktuje wprowadzenie zarządzeń, które muszą opierać się na ustawach. Zarządzenia w takim przypadku nie są aktem prawnym, jeżeli są sprzeczne z ustawą. Każdego obywatela tego wolnego kraju Policja może wylegitymować bo jest takie prawo ale nie mogą ludzi ganiać jak za komuny i wystawiać mandaty bez artykularnego uzasadnienia. Zaleca się ograniczyć kontakty ludzkie i przemieszczanie w obawie o nasze zdrowie i życie, nie zabrania się (Ustawa). Zgodnie z art. 53 Konstytucji "Wolność sumienia i wyznania" nie może być zabronione chodzenie na cmentarz. Niech każdy z nas w swoim własnym interesie dba o dobro swoje i innych. Wirus nie atakuje każdego, możemy być nosicielami i możemy zarażać, dlatego obostrzenia są. Niestety część z nich jest bezprawiem, łamiącym ogólne zasady wolności ludzkiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)