Przyłbice z drukarek 3D ze szkoły do szpitali

2020-04-09 15:52:15 (ost. akt: 2020-04-09 15:54:28)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie zaczął drukować przyłbice za pomocą drukarki 3D i chce je dostarczać do potrzebujących szpitali.
Mamy jedną drukarkę 3D, którą uzyskaliśmy ze środków unijnych. Uczniowie na zajęciach zapoznawali się z procesem drukowania 3D. Teraz doszliśmy do wniosku, że możemy wykorzystać tę drukarkę do celów medycznych — mówi dyrektor szkoły Małgorzata Pańczyk.

Pomysł, aby wykorzystać drukarkę do walki z koronawirusem wyszedł od nauczycieli, którzy obsługują ją na co dzień. Takie działanie ma same plusy: wspiera służbę zdrowia oraz... proces nauczania. — W czasie epidemii lekcje w naszej szkole są prowadzone poprzez platformę Microsoft Teams. Uczniowie łączą się z nauczycielem i wszyscy widzą siebie nawzajem. Nauczyciel, który prowadzi zajęcia związane z drukiem 3D przygotował materiał, żeby pokazać uczniom, jak zaprogramować drukarkę 3D i zacząć drukować takie przyłbice. Dzięki tej platformie nauczyciel prezentuje proces programowania, a uczniowie obserwują go w domach. A dzięki wielokrotnemu powtarzaniu - uczą się — opowiada dyrektorka.

I dodaje: — Sam proces programowania nie trwa długo. Wystarczy godzina lub dwie i drukarka jest zaprogramowana i może pracować całą dobę. Projekt przyłbic jest dostępny w internecie i można go pobrać za darmo. Najdłużej trwa jednak sam proces drukowania.

Pierwsze przyłbice powstały w poniedziałek, 6 kwietnia. Trafią m.in. do szpitala w Ostródzie oraz do zespołu gruźlicy i chorób płuc w Olsztynie. — Jesteśmy w stanie wyprodukować około dwudziestu przyłbic dziennie. Mamy zamiar drukować je przynajmniej przez cały kwiecień. Systematycznie, w każdy piątek, chcemy przekazywać do szpitali produkcję z całego tygodnia. Taki jest nasz plan — mówi dyrektorka i dodaje: — Musieliśmy zakupić specjalne filamenty i będziemy je dokupywać ze środków szkoły, żebyśmy mogli wspomagać służbę zdrowia. Nigdy nie wiadomo, kiedy my będziemy potrzebować pomocy, chociaż życzę sobie i wszystkim, żeby za miesiąc te przyłbice okazały się już niepotrzebne.


Milena Siemiątkowska


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (9 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza nie chroni wszystkich
Rośnie bezrobocie. Coraz więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. Jednak to dopiero początek, bo dziś jeszcze firmy wstrzymują się ze zwolnieniami, wyczekując, jak ostatecznie będzie wyglądała pomoc z tarczy antykryzysowej.


obrączkiCo się odwlecze, to nie uciecze...
Agnieszka i Wojtek 17 kwietnia mieli złożyć przysięgę małżeńską, a potem bawić się na weselu do białego rana. Niestety ślub trzeba było przełożyć...


Od lewej: Michał Wypij i Jarosław GowinMamy hamulec bezpieczeństwa
O tym, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji z PiS i nadal tworzy Zjednoczoną Prawicę, ale zaciąga hamulec bezpieczeństwa - rozmawiamy z Michałem Wypijem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paw #2903765 | 86.44.*.* 10 kwi 2020 12:21

    NO i brawo dla szkoly. Dobry przyklad plynacy z odpowiedniego miejsca.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD