ZUS przypomina: Nie wysyłaj wniosków e-mailem!

2020-04-09 20:16:27(ost. akt: 2020-04-09 16:11:59)
Kobieta z komputerem

Kobieta z komputerem

Autor zdjęcia: Pixabay

Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek do ZUS elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. — Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez ZUS rozpatrywane — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Bardzo prosimy tych klientów, którzy przesłali swoje wnioski na adres cot@zus.pl lub inny adres mailowy o ponowne przekazanie ich we właściwy sposób. Jeśli ktoś chce je złożyć elektronicznie należy to zrobić za pośrednictwem naszej platformy PUE ZUS — mówi Anna Ilukiewicz.

Przypominamy, że aktualnie wnioski można składać do ZUS:
— drogą elektroniczną – przez PUE ZUS,
— w formie papierowej - za pośrednictwem poczty,
— osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa” (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Zachęcamy klientów do założenia profilu PUE. Można to zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet - za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Jest to bardzo proste i nie zabiera wiele czasu — zapewnia Ilukiewicz.

Jak założyć profil PUE?
Wystarczy mieć dostęp do Internetu w domu, wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login.

Ze względów bezpieczeństwa trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, czy podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego). Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej (jeśli konto jest w banku, który zawarł z ZUS porozumienie).

Można to zrobić:
— przez stronę www.zus.pl – przy wyborze sposobu rejestracji należy kliknąć w ikonę swojego banku,
— bezpośrednio ze strony swojego banku.

Mając już założone konto na Platformie Usług Elektronicznych, będziemy mogli szybko i bezpiecznie, nie wychodząc z domu, składać elektroniczne wnioski o wsparcie z ZUS w ramach m.in. przepisów tarczy antykryzysowej — dodaje rzeczniczka.

Obecnie zarejestrowanych na PUE ZUS jest już 3,7 mln użytkowników.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (9 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza nie chroni wszystkich
Rośnie bezrobocie. Coraz więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. Jednak to dopiero początek, bo dziś jeszcze firmy wstrzymują się ze zwolnieniami, wyczekując, jak ostatecznie będzie wyglądała pomoc z tarczy antykryzysowej.


obrączkiCo się odwlecze, to nie uciecze...
Agnieszka i Wojtek 17 kwietnia mieli złożyć przysięgę małżeńską, a potem bawić się na weselu do białego rana. Niestety ślub trzeba było przełożyć...


Od lewej: Michał Wypij i Jarosław GowinMamy hamulec bezpieczeństwa
O tym, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji z PiS i nadal tworzy Zjednoczoną Prawicę, ale zaciąga hamulec bezpieczeństwa - rozmawiamy z Michałem Wypijem, posłem Porozumienia z Warmii i MazurKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. roq #2904123 | 185.216.*.* 10 kwi 2020 19:52

  Jak tam wasza cyfryzacja zusiaki??

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. A profil zaufany ?? #2903469 | 188.147.*.* 9 kwi 2020 21:08

  Może ministerstwo cyfryzacji sprawdzi dlaczego ZUS nie uznaje profilu i naraża nas na koszty listu , a w obecnych czasach na ewentualne zakażenie ?? Przecież jest pismo ogólne do podmiotu , a profil poświadcza że ja to ja .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Pracownik. #2903444 | 5.173.*.* 9 kwi 2020 20:22

  Szkoda,że nie gołębiem pocztowym albo pocztą pantoflową.W czym problem żeby wydrukowac pdfa?Lepiej żebyśmy łazili po mieście????

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz