Koronawirus: Przedłużono obowiązujące obostrzenia. Matury i egzaminy zostały przesunięte [VIDEO]

2020-04-09 11:58:20(ost. akt: 2020-04-09 14:23:45)

Autor zdjęcia: Kancelaria Premiera Rady Ministrów/ Twitter

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.
- Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej - powiedział premier Mateusz Morawiecki i poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń.do 19 kwietnia przedłużono obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach.

do 19 kwietnia dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

do 26 kwietnia:
Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona.
Wszystkie szkoły i uczelnie są zamknięte. Lekcje i zajęcia odbywają się zdalnie.

— Ograniczenia dot. imprez masowych obowiązują do odwołania

Do odwołania obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi. Wyłączone są zakłady pracy.

do 19 kwietnia wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m. in. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą.

do 19 kwietnia obowiązują ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy

do 19 kwietnia wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

do 19 kwietnia obowiązują ograniczenia korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

do 19 kwietnia:
Max. 3 osoby na kasę w sklepie lub przy stoisku na targu
Max. 2 osoby na stanowisko na poczcie
Godziny dla seniora od 10:00 do 12:00

do 19 kwietnia w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste.

do 26 kwietnia obowiązują o graniczenia pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych oraz ograniczenia podróży pociągami relacji międzynarodowych

do 3 maja obowiązuje ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców

do 3 maja obowiązują zasady kwarantanny:
Podczas kwarantanny nie można opuszczać domu!
Kwarantanna trwa 14 dni!
Kwarantanna obowiązuje także współmieszkańców!

Przesunięte zostają również egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Informacja o planowanym terminie egzaminów podana zostanie na trzy tygodnie przed datą egzaminów.

— Od czwartku 16 kwietnia 2020 r. do odwołania:
Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (9 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza nie chroni wszystkich
Rośnie bezrobocie. Coraz więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. Jednak to dopiero początek, bo dziś jeszcze firmy wstrzymują się ze zwolnieniami, wyczekując, jak ostatecznie będzie wyglądała pomoc z tarczy antykryzysowej.


obrączkiCo się odwlecze, to nie uciecze...
Agnieszka i Wojtek 17 kwietnia mieli złożyć przysięgę małżeńską, a potem bawić się na weselu do białego rana. Niestety ślub trzeba było przełożyć...


Od lewej: Michał Wypij i Jarosław GowinMamy hamulec bezpieczeństwa
O tym, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji z PiS i nadal tworzy Zjednoczoną Prawicę, ale zaciąga hamulec bezpieczeństwa - rozmawiamy z Michałem Wypijem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur


Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pawelek spacerek #2905033 | 83.9.*.* 12 kwi 2020 18:32

  A co z tymi co na runde fura wyjeżdżaja? Czym się różnią od tych co idą z buta na spacer a graciarze krąża gratami w tą i spowrotem z dziurawymi tłumikami że niby sportowy samochód bo bmw 3 w cenie złomu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zbrodnia kaczyńska z morawiecką #2904117 | 89.229.*.* 10 kwi 2020 19:42

  To co pis wyprawia to ludzkie pojęcie przechodzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Z PISZA 81*15 #2903662 | 81.15.*.* 10 kwi 2020 10:07

  Dlaczego wcześniej szumowski i jemu podobni wmawiali społeczeństwu, że noszenie masek jest zbędne, za to powinno być więzienie... kto naraża na zdrowie i zycie grozi mu do 8 lat więzienia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 4. Z PISZA 81*15 #2903660 | 81.15.*.* 10 kwi 2020 10:05

  TO JEST OBŁUDA I OSZUSTWO. ......Szumowski w wywiadzie z 26 lutego w rmf ---"Szumowski o koronawirusie: Maseczki nie pomagają. 80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny--, mowi w 5 minucie 26 sekunda i sie smiejeze maseczki nic nie pomagaja teraz wprowadza je na siłę,minister zdrowia niedouczony czy kpi z polaków czy trzeba zeby zostale sprzedane bo rzad zakupil i zostały pieniazki wyprowadzone z budzetu??/

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 5. ,.,.,., #2903653 | 81.15.*.* 10 kwi 2020 09:49

  znów szmaty usuwaja komentarze, tu gorzej niż za prlu

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (30)