Po wirusie idziemy na zakupy

2020-04-10 10:50:00(ost. akt: 2020-04-17 16:31:33)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Na pewno to będzie jeden z dominujących tematów naszych rozmów przy świątecznych stołach: kiedy koronawirus pójdzie sobie precz. Z uwagi na obostrzenia wiele z tych rozmów będziemy prowadzić przez komunikatory internetowe. To dla nas zupełnie nowe doświadczenie, podobnie jak religijne przeżywanie Świąt Wielkiejnocy na ekranie czy izolacja i zniknięcie kontaktów towarzyskich "twarzą w twarz". Dzisiaj koncentrujemy się na walce z koronawirusem, na zdrowiu, ale i walce o utrzymanie naszych miejsc pracy.
Fachowcy od prognozowania przyszłości twierdzą jednak, że dużo ważniejsze będzie to, jak zmieni się nasz świat po ustaniu pandemii. Wielu z nich przewiduje załamanie się konsumpcyjnego kapitalizmu.
Nie dlatego, że będziemy mieli mniej pieniędzy. Dlatego, że dotrze do nas, że nie potrzebujemy tak wielu rzeczy, aby być szczęśliwymi. Tylko że jeżeli ja nie kupię "niepotrzebnej" mi kolejnej pary butów, to ich producent nie kupi kolejnego "niepotrzebnego" towaru ode mnie. W efekcie obaj zostaniemy bez pracy.

Jeżeli dodamy do tego robotyzację, to wtedy już niedługo Zachód zaludni się niepotrzebnymi ludźmi, którzy nie będą mieli stale pracy przez rozwój gospodarki i odejście od formuły "Jestem tym, co kupuję" na rzecz powrotu do humanistycznych wartości.

Szczepionką na taki stan rzeczy ma być tzw. bezwarunkowy dochód gwarantowany czyli wypłacanie każdemu dorosłemu określonej sumy pieniędzy (coś w stylu naszego 500+). Takie rozwiązania próbowano już wprowadzić w Szwajcarii. W referendum 22 proc. Szwajcarów (aż?, tylko?) opowiedziało się za tym, aby każdy dorosły niezależnie od swych dochodów otrzymywał co miesiąc od państwa nieopodatkowane 2,5 tys. franków.

Jeszcze inni mówią (tych jest jednak mniej), że jeszcze w tym roku wrócimy do tego, co było i nic się nie zmieni. I przypominają, że wszystko miało się zmienić po ataku na World Trade Center w 2001 roku czy gospodarczym kryzysie światowym w roku 2008 roku.

A przecież nie zmieniło się nic. Tylko jedne wojny zastąpiły inne, tak samo jak miejscami pozamieniały się gałęzie gospodarki. A kupowanie to dzisiaj nie jest sprawianie sobie przyjemności, ale obywatelski obowiązek. To ostatnie zdanie uważam (także dzisiaj) za wyjątkowo prawdziwe.

Prognozować można właściwie wszystko. Także przebieg dręczącej nas epidemii. Zrobili to eksperci firmy ExMetrix, zajmującej się na co dzień prognozowaniem trendów gospodarczych i społecznych. Wykorzystali do tego specjalistyczne oprogramowanie do analizy danych. I jak na razie ich prognozy sprawdzają się na poziomie 94 proc.

I tak na 7 kwietnia przewidzieli 4979 zakażonych (było ich 4848), na 8 kwietnia odpowiednio
5422/5205. Prognoza na następne dni to: 9 kwietnia - 5854/5575, 10- 6286/?, 11- 6658/?, 12- 7020/?., 13-7020/?, 14-7365/?

Szczyt dziennych zachorowań ma przypaść na piątek 10 kwietnia. Potem liczba codziennych zachorowań ma zacząć spadać.

Ogólny szczyt zachorowań zdaniem analityków ExMetrix, przypadnie 25 kwietnia. Ma ich być wtedy około 9 tysięcy. – Jeżeli zachowamy nadal ogromną dyscyplinę, jest szansa, że Polska uniknie drogi podobnej do włoskiej czy hiszpańskiej... Miejmy nadzieję, że sprawdzi się optymistyczny scenariusz dla Polski – mówi główny analityk ExMetrix Ryszard Łukoś.

I to są bardzo dobre życzenia na tegoroczne święta Wielkiejnocy.
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (10 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza antykryzysowa zacznie działać
Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wcześniej Sejm uchwalił zmiany w ustawach. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników.

Wielkanoc od A do Z
W naszym wielkanocnym alfabecie przyglądamy się zwyczajom i pojęciom związanym z wyjątkowym czasem, w którym wspomina się mękę, śmierć i, przede wszystkim, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejszy okres w roku liturgicznym.

Ewa i Przemek Kazimierczakowie z dziećmiFotografie z czasów kwarantanny
Na co dzień Magdalena Sulwińska z Olsztyna uwiecznia chwile szczęścia w wyjątkowych momentach życia ludzi, bo specjalizuje się m.in. w fotografii ślubnej. Teraz odwiedza z aparatem tych, którzy radzą sobie z codziennością w czasach społecznej kwarantanny.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dość tego #2903777 | 79.188.*.* 10 kwi 2020 12:57

  jak ja mam Was już dość pseudo dziennikarze plujący żółcią pod każdym artykułem. Jeżeli jesteś taki super ewenement w świecie dziennikarstwa to idź do tego czy innego wydawcy, niech Cię zatrudni i pisz! A, niktr Cie nie chce zatrudnić! Hm.. Ciekawe dlaczego? A czy którys z Was pomyślał, że ktokolwiek chce czytać Wasze właśnie pełne żalu i nienawiści wypociny :))

  odpowiedz na ten komentarz

 2. kkk #2903736 | 88.156.*.* 10 kwi 2020 11:22

  "KORONOPIERDOLEC - CHARAKTERYSTYKA Wedle fachowej klasyfikacji - COVID-20, czyli stan ciężkiej infekcji psychicznej objawiającej się dwustronnym, śródmiąższowym zapaleniem zwojów mózgowych Definicja: koronopierdolec psychiczny jest pierwszym zdefiniowanym wirusem koronowym umysłu - SARS.Co.V-3, wywołującym stan ciężkiego psychicznego ocipienia - COVID-20 Przyczyny: pierdolec koronowy przenoszony jest drogą medialną i został uwolniony celowo ze szczujni telewizyjno - internetowo - prasowych celem zainfekowania 90% społeczeństwa, stanowi narzędzie służące osiąganiu globalnych celów polityczno - totalitarnych Podatność: chorują przede wszystkim nosiciele pozbawieni podstawowej wiedzy o świecie, mechanizmach manipulacji oraz szczególnie podatni na całodobową koronową propagandę Co chroni przed zakażeniem COVID-20? Utopienie telewizora w kiblu, odłączenie internetu, spacery po lesie i nie zwracanie uwagi na policyjne gestapo, wręczające bezprawne mandaty na podstawie bezprawnych zarządzeń bandytów u władzy Objawy psychiczno - zewnętrzne koronopierdolca: donosicielstwo, traktowanie drugiego człowieka jak wroga, nieustanne dokarmianie się newsami medialnymi o liczbie chorych i zmarłych, siedzenie w domu pod pierzyną i modły "co z nami będzie", trwała odporność na wiedzę, częste huśtawki emocjonalne, agresja werbalna i niekiedy fizyczna, niereformowalne przekonanie o nieuchronnej zagładzie, podsycane trumnami z Bergamo (czyli zakłamanymi medialnymi obrazkami pochodzącymi z innych zupełnie okoliczności, sprzed kilku lat), robienie w marketach zapasów żywnościowych jak na wojnę Specyfika: koronopierdolec psychiczny szerzy się około trzy tysiące razy szybciej niż typowy wirus koronowy SARS.Co.V-2 i powoduje dziewięć tysięcy razy większe od niego szkody psychiczno - gospodarcze Szacunkowa liczba zakażonych: połowa populacji świata i 70% ludzi w Polsce Prognoza: psychiatrzy szacują, że terapie leczące w przyszłości z koronopierdolca psychicznego pochłaniać będą 90% mocy przerobowych polskiej służby zdrowia"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. TuTam #2903730 | 5.173.*.* 10 kwi 2020 11:16

   Wróżenie z fusów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. ale #2903722 | 195.136.*.* 10 kwi 2020 11:06

   wypociny

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz