Czy w Olsztynie można odwiedzić groby bliskich przed Wielkanocą?

2020-04-09 08:10:42(ost. akt: 2020-04-09 08:58:14)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W czasie świąt wielkanocnych Polacy bardzo często odwiedzają cmentarze. A ponieważ pogoda dopisuje, można się spodziewać, że wiele osób chciałoby także uporządkować groby bliskich im osób. Rzecz jednak w tym, że w tym roku poza okresem świątecznym, mamy także czas pandemii, więc pojawia się pytanie o to, czy wizyta na cmentarzu jest dopuszczalna.
1 kwietnia rząd wprowadził nowe obostrzenia i zakazy. Nasi czytelnicy zapytali, czy w tym okresie mogą wybrać się na cmentarz.

- W chwili obecnej cmentarze komunalne w Olsztynie są otwarte na dotychczasowych zasadach – zapewnia Marta Bernat z Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

Pamiętajmy jednak, by zachować ostrożność i jeżeli nasza wizyta na grobach może odbyć się w późniejszym terminie, weźmy to pod uwagę.

W mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

dojazdu do pracy: Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

wolontariatu na rzecz walki z COVID-19: Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego: Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Powinniśmy zatem sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wizyta na grobach bliskich mieści się w zakresie załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (9 kwietnia) wydaniu m.in.

Tarcza nie chroni wszystkich
Rośnie bezrobocie. Coraz więcej osób rejestruje się w urzędach pracy. Jednak to dopiero początek, bo dziś jeszcze firmy wstrzymują się ze zwolnieniami, wyczekując, jak ostatecznie będzie wyglądała pomoc z tarczy antykryzysowej.


obrączkiCo się odwlecze, to nie uciecze...
Agnieszka i Wojtek 17 kwietnia mieli złożyć przysięgę małżeńską, a potem bawić się na weselu do białego rana. Niestety ślub trzeba było przełożyć...


Od lewej: Michał Wypij i Jarosław GowinMamy hamulec bezpieczeństwa
O tym, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji z PiS i nadal tworzy Zjednoczoną Prawicę, ale zaciąga hamulec bezpieczeństwa  - rozmawiamy z Michałem Wypijem, posłem Porozumienia z Warmii i MazurKomentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. virus #2906390 | 83.14.*.* 15 kwi 2020 09:58

  Artykuł niczego nie wyjaśnia ponieważ mamy dyktat jednej partii. Społeczeństwo ma grzecznie wykonywać polecenia i nie zastanawiać się czy są logiczne czy też nie. Wskazane bezwzględne posłuszeństwo, coś na wzór Korei. TVP jasno podaje wytyczne

  odpowiedz na ten komentarz

 2. MAJA #2906388 | 83.14.*.* 15 kwi 2020 09:53

  Odwiedzanie grobu naszych najbliższych jest traktowane jako obrządek religijny. A więc można odwiedzać groby bliskich z zachowaniem oczywiście wszystkich zasad, które obecnie obowiązują. No oczywiście jedna osoba w naszym kraju jest po za tymi wszystkimi regułami ! człowiek , który niewiele ma wspólnego z naszą społecznością.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Nika #2903973 | 195.225.*.* 10 kwi 2020 17:04

  Obostrzenia są tylko do 11 kwietnia, w aktualizacjach ustawy nie ma nic o przedłużeniu tego terminu.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. ciekawy #2903824 | 83.9.*.* 10 kwi 2020 14:11

  Dlaczego są usuwane komentarze? Było ich znacznie więcej a teraz jest raptem 8. Mało tego, są odpowiedzi na pytania które zostały usunięte. Czyżby to cenzura w stylu niemieckim?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zeno #2903578 | 88.220.*.* 10 kwi 2020 07:00

   Zapalenie znicza na grobie bliskich jest sprawą sumienia każdego żyjącego.Dlaczego policjanci każą takich ludzi? Przecież tam nie ma tłoku?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)