Zdalne posiedzenia Sądu Okręgowego w Olsztynie uruchomione

2020-04-08 12:02:03(ost. akt: 2020-04-08 12:40:08)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

We wtorek (7 kwietnia) Sąd Okręgowy w Olsztynie przeprowadził pierwsze zdalne posiedzenia w pilnych sprawach penitencjarnych. Taką możliwość daje obecnie specjalne, szyfrowane połączenie internetowe z jednostkami penitencjarnymi.
Sąd Okręgowy w Olsztynie przy wykorzystaniu szyfrowanego łącza internetowego z Zakładem Karnym w Kamińsku przeprowadził pierwsze zdalne posiedzenia w 11 pilnych sprawach penitencjarnych. Zdalne posiedzenia dotyczyły spraw o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego z odbycia reszty kary pozbawienia wolności oraz udzielenia przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności.

Jak w praktyce odbywają się takie posiedzenia?
W sali rozpraw Sądu Okręgowego w Olsztynie przebywa sędzia i prokurator, którzy korzystają z laptopa. Po drugiej stronie, tj. w zakładzie karnym, znajduje się przedstawiciel tej jednostki oraz skazany także wyposażeni w laptopy. Po uzyskaniu szyfrowanego połączenia internetowego każda z osób, która uczestniczy w tym zdalnym posiedzeniu ma możliwość wypowiedzenia swojego zdania i zajęcia stanowiska.

Kolejne zdalne posiedzenia odbędą się w dniach 9, 14 i 16 kwietnia 2020 r. Będą one dotyczyły osadzonych z Zakładu Karnego w Barczewie, Zakładu Karnego w Dublinach i Aresztu Śledczego w Olsztynie.

— Jednocześnie informuję, że zdalne posiedzenia w pilnych sprawach penitencjarnych zostały uruchomione w trosce o maksymalne bezpieczeństwo osób uczestniczących w tego rodzaju postępowaniach w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem — mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. I dodaje: — Na obecną chwilę ze względów technicznych nie ma możliwości, aby zdalne rozpoznawanie spraw stosować powszechnie.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (8 kwietnia) wydaniu m.in.

Kolejka przed sklepem przy ul. Pana Tadeusza w OlsztynieGodziny seniora do poprawki
System robienia zakupów przez seniorów w godzinach pomiędzy 10 a 12 wymaga w najlepszym razie korekty. Bo przyjęte obecnie rozwiązanie paraliżuje pracę sklepów — wynika z sygnałów, które dotarły do Polskiej Izby Handlu.


Jestem posłem, ale i lekarzem
Rozmawiamy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur oraz wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.Koperta zamiast urny?
Czy będziemy głosować korespondencyjnie i czy to będzie 10 maja, tego nie wie nikt. Na razie decyzja leży po stronie Senatu. Potem ustawą zajmą się znowu posłowie, którzy wcześniej najpierw głosowali przeciwko, a potem za nową ustawą.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Co za dno #2902689 | 5.173.*.* 8 kwi 2020 16:38

  Nie dość że sądy opieszale działają, sprawy trwają latami, to teraz jeszcze mają wymówkę przez wirusa. Sądy są ostatnią instytucją, która powinna nie pracować!! To dramat dla ludzi którzy mają sprawy w sądach!! A zaraz wakacje, sędziowie zrobią sobie urlopy, a po urlopie już blisko 2021r to po co się spieszyć. Dno!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Qq #2902660 | 188.147.*.* 8 kwi 2020 16:03

   Jak to możliwe, że wymiar sprawiedliwości nie działa? Program o funkcjach zwykłego Skype to za dużo? Nawet w sprawach gospodarczych, apelacyjnych - tam gdzie nie ma świadków? W takich sprawach często po obu stronach są profesjonalni pełnomocnicy... Nikt nawet nie myśli jak rozwiązać ten dramat.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. RYCHO #2902641 | 37.7.*.* 8 kwi 2020 15:41

   SZANOWNI PAŃSTWO NIE BYŁO I NIE BĘDZIE NIGDY DEMOKRACJI , DEMOKRACJA TO PEWNA RÓWNOWAGA SPOŁECZNA CO DO REALIZACJI POTRZEB , ROZWOJU , UPRZYWILEJOWANIE HAMUJE RESZTĘ SPOŁECZEŃSTWA , PRACA NIE MA WARTOŚCI -CZYLI NIE ZASPAKAJA POTRZEB , UPRZYWILEJOWANI ZAGARNIAJĄ DOBRA WYPRODUKOWANE /NP FINANSOWE/ IM CIĘŻSZA PRACA TYM MNIEJSZA PŁACA...

   odpowiedz na ten komentarz

  3. W WIELU SPRAWACH #2902503 | 37.7.*.* 8 kwi 2020 13:10

   ROZWÓD ON I ONA , SĘDZIA I PROTOKULANT , SĘDZIA W MASCE HHEE

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  4. Dariusz #2902501 | 79.190.*.* 8 kwi 2020 13:09

   No to pierwsza sprawa. Lasy Łańskie pełne rowerzystów i spacerowiczów. A zakaz jest

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)