Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto może z niego skorzystać?

2020-04-08 10:56:23(ost. akt: 2020-04-09 09:21:15)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Zgodnie z przyjętą w marcu rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.
Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z koronawirusem przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:
— do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
— do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
— które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nowe przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Od 1 do 7 kwietnia, w całym kraju wpłynęło ponad 113 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W województwie warmińsko-mazurskim takich wniosków złożono 3519. Do oddziału ZUS w Elblągu wpłynęło 901, a do oddziału w Olsztynie 2618 wniosków.
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom - jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8 lat to część tzw. tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd, która ma ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (8 kwietnia) wydaniu m.in.

Kolejka przed sklepem przy ul. Pana Tadeusza w OlsztynieGodziny seniora do poprawki
System robienia zakupów przez seniorów w godzinach pomiędzy 10 a 12 wymaga w najlepszym razie korekty. Bo przyjęte obecnie rozwiązanie paraliżuje pracę sklepów — wynika z sygnałów, które dotarły do Polskiej Izby Handlu.


Jestem posłem, ale i lekarzem
Rozmawiamy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur oraz wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.Koperta zamiast urny?
Czy będziemy głosować korespondencyjnie i czy to będzie 10 maja, tego nie wie nikt. Na razie decyzja leży po stronie Senatu. Potem ustawą zajmą się znowu posłowie, którzy wcześniej najpierw głosowali przeciwko, a potem za nową ustawą.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Edyta #2903506 | 5.184.*.* 9 kwi 2020 22:16

  Co z dziećmi 2 latka ktorymi opiekowali sie dziatkowie. Ponoć mamy chronic seniorow. Urlop nie z gumy. POMOCY!! Niech ktos wreszcie zauwazy ten problem. To jest dyskryminacja takich dzieciaczków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Rodzic #2903500 | 89.151.*.* 9 kwi 2020 21:59

  Niestety dalej nic nie przysługuje dzieciom w wieku 8-12 lat. Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Co mamy robić, bo jest to bardzo duży problem dla rodziców którzy pracują. Dzieci same po 8 nieraz więcej godzin dziennie ;(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ... #2902515 | 195.136.*.* 8 kwi 2020 13:31

  No tak, a bezdzietni zostali w pracy i zapie..alją na cwaniaków, którzy wzięli "opiekę". Schemat jest taki. Ona na opiece, on pracuje zdalnie, siedzą na dupie w domu, a za nią ktoś zasuwa, bo jest bezdzietny. Wykonuje 2x więcej obowiązków, naraża zdrowie. Może ktoś w końcu zacznie kontrolować, co się dzieje, czy rzeczywiście tylko jeden z małżonków siedzi na dupie w domu z dziećmi, czy może siedzą we dwoje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. polak #2902435 | 88.156.*.* 8 kwi 2020 11:42

   zasiłek opiekuńczy kończy się teraz 10 kwietnia. Czy będą go przedłużać?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. emeryt #2902418 | 188.147.*.* 8 kwi 2020 11:32

   Dlaczego dostałem maskę wielkości głowy,a nie taką jak ma prezydent czarną widać dobrej jakości z reszto nie tylko ja sąsiedzi też beznadzieja ...Lepiej wydać 13 emeryturę na maskę dobrej jakości plus mydło. Ps.Ci lepsi mają pewnie czarne gorszy sort białe wielkości głowy na sznurki ,gumki już się skończyły?? emeryt hejter

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)