Wybory korespondencyjne dla wszystkich. Jak mają wyglądać?

2020-04-07 10:00:35 (ost. akt: 2020-04-07 12:44:33)
urna wyborcza - ilustracja do tekstu

urna wyborcza - ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

PIS przegłosowało w Sejmie ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich, które miałyby się odbyć korespondencyjnie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Czy jest to najlepszy sposób na przeprowadzenie głosowania podczas epidemii koronawirusa? Jak miałyby wyglądać?
Wszyscy uprawnieni do głosowania mają otrzymać tzw. pakiety wyborcze. Za ich doręczenie będzie odpowiadać Poczta Polska. Ma je dostarczyć - w obecnej sytuacji - między 3 a 9 maja.

W pakiecie wyborczym ma znaleźć się karta do głosowania, koperta na kartę, instrukcja głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperta zwrotna.

Po zagłosowaniu i odpowiednim zapakowaniu koperty zwrotnej, zanosi się ją do specjalnie do tego celu przygotowanej skrzynki pocztowej na terenie swojej gminy.

Poczta ma dostarczać koperty zwrotne do komisji wyborczych.

Czy wybory korespondencyjne to dobry pomysł?
Tak
14.08%
Nie
85.92%


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (7 kwietnia) wydaniu m.in.

Wielki festiwal pogardy
Polskie szkoły przeszły do sieci. Każdy, kto choć trochę zna się na cyfryzacji, wiedział, jak to będzie wyglądało. Problem w tym, że przez osoby odpowiedzialne za to zamieszanie znowu zapłacili nauczyciele. Ale też uczniowie.

Teraz auta nie umyjesz
W kwestii tego, co można, a czego nie można robić podczas epidemii koronawirusa, wciąż jest wiele niejasności. I raczej się to prędko nie zmieni, a nawet będzie ich więcej. W zasadzie wszystko zależy od interpretacji.

Maseczki ochronne powinny być noszone podczas zakupówKto nie nosi, ten roznosi
Z inicjatywą wyszła Dagmara Omieczyńska-Nastaj, iławska lekarka, która propaguje noszenie maseczek, ich właściwe użytkowanie oraz dezynfekowanie. Chciałaby, żeby w każdym sklepie, w miastach i na wsiach, ludzie nosili maseczki.Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do j. Z PISZA #2902012 | 81.15.*.* 7 kwi 2020 20:06

  SKRZYNKA POCZTOWA CZYNI CUDA. ------ WRZUCASZ KIDAWĘ - WYŁAZI DUD A. CHCĘ WSZYSTKIM ZAKOMUNIKOWAĆ, ŻEBY ZAPAMIĘTALI, ZE POCZTA POLSKA JEST TO SPÓŁKA Z UDZIAŁEM PAŃSTWOWYM RZĄDU CZYLI PISU.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. prezydent #2901949 | 88.156.*.* 7 kwi 2020 18:31

  prezydent USA ocenił ten sposób wyborów i ma rację, a co przyjadą międzynarodowi obserwatorzy, do sejmu nie przyjechali, a teraz co ta opozycja potrafi ich zaprosić przy tej epidemii????????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakub #2901930 | 176.221.*.* 7 kwi 2020 18:14

  Przecież te wybory trzeba będzie unieważnić i lepiej pieniądze na walkę z wirusem [przeznaczyć. Polacy za granicą nie mają możliwości brania w nich udziału a ponadto zostanie złamana zasada tajności głosowania.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Faja #2901893 | 5.173.*.* 7 kwi 2020 17:24

  "Wybory" korespondencyjne można przeprowadzić w znacznie prostszy sposób.Każdy uprawniony przygotuje kartkę papieru z napisanym dużymi literami nazwiskiem DUDA i przez szparę pod drzwiami wysunie ją na zewnątrz skąd żołnierz WOT dostarczy ją na Nowogrodzką.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja #2901877 | 5.172.*.* 7 kwi 2020 16:51

  Przepraszam ale w obecnej formie i czasie muszę stwierdzić że wybory mogę olać i to bardzo obficie !!! Żaden podrzędny szeregowy poseł nie będzie mnie zmuszał i narażał mojego życia żebym miał zagłosować na jego długopisa Precz z PIStanem Olewamy Wybory 2020 !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)