Odpowiedzą za złamanie zasad kwarantanny

2020-04-06 20:10:01(ost. akt: 2020-04-07 07:36:22)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Policja

Każdego dnia giżyccy policjanci sprawdzają czy osoby zobligowane przez służby do pozostania w wyznaczonym miejscu stosują się do tego. Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna, by nie narazić innych na ryzyko. Niektórzy opuszczają jednak miejsce kwarantanny. Podczas minionego weekendu giżyccy policjanci ujawnili 6 przypadków nie stosowania się do decyzji o kwarantannie.
O tym jak poważna jest sytuacja zapomniał 32-letni mężczyzna, który podczas kontroli przebywał na parkingu samochodowym w towarzystwie kolegi.

Mężczyzna tłumaczył, że wyszedł na chwilę porozmawiać ze znajomym.
O drugiej sytuacji powiadomiła jedna z mieszkanek gm. Wydminy. Z informacji wynikało, że 55-letni mężczyzna wrócił z zagranicy i jest objęty kwarantanną, a pomimo tego wychodzi z domu. Policjanci, którzy pojechali na miejsce interwencji spotkali wskazanego mężczyznę, który potwierdził, że wrócił z zagranicy i jest objęty kwarantanna. 55-latek nie tłumaczył dlaczego opuszcza miejsce zamieszkania. Był pod znacznym działaniem alkoholu.

O swoim obowiązku zapomniały również trzy mieszkanki Giżycka, których nie było w miejscu zamieszkania i nie odbierały połączeń telefonicznych.

Natomiast 26-latka nie zastano w miejscu gdzie miał odbywać kwarantannę, ponieważ, jak się okazało, nie mieszka tam od grudnia 2019 roku. Kiedy policjanci ustalili prawdopodobne jego miejsce pobytu, również mężczyzny tam nie zastali, połączeń telefonicznych także nie odbierał.

W związku z nieprzestrzeganiem przez te osoby obowiązku kwarantanny zostaną przeprowadzone czynności wyjaśniające i sprawa trafi do sądu. Policjanci już poinformowali służby sanitarne.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet z przymusu prawnego czy społecznego obowiązku dbać o innych współobywateli i poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek byś w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnionych przypadkach policjanci na bieżąco informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec nieodpowiedzialnych osób, policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Grzywna za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 złotych.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

źródło: KPP Giżycko


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (7 kwietnia) wydaniu m.in.

Wielki festiwal pogardy
Polskie szkoły przeszły do sieci. Każdy, kto choć trochę zna się na cyfryzacji, wiedział, jak to będzie wyglądało. Problem w tym, że przez osoby odpowiedzialne za to zamieszanie znowu zapłacili nauczyciele. Ale też uczniowie.

Teraz auta nie umyjesz
W kwestii tego, co można, a czego nie można robić podczas epidemii koronawirusa, wciąż jest wiele niejasności. I raczej się to prędko nie zmieni, a nawet będzie ich więcej. W zasadzie wszystko zależy od interpretacji.

Maseczki ochronne powinny być noszone podczas zakupówKto nie nosi, ten roznosi
Z inicjatywą wyszła Dagmara Omieczyńska-Nastaj, iławska lekarka, która propaguje noszenie maseczek, ich właściwe użytkowanie oraz dezynfekowanie. Chciałaby, żeby w każdym sklepie, w miastach i na wsiach, ludzie nosili maseczki.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkanka #2901712 | 213.25.*.* 7 kwi 2020 12:04

  wg oficjalnego komunikatu Sanepidu na dzień wczorajszy, na kwarantannie są 2 osoby, a wyżej jest napisane, że 6 osób złamało zasady kwarantanny. zatem która wartość jest prawdziwa?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszakniec #2901625 | 37.98.*.* 7 kwi 2020 09:57

   dop#$%ić im maksymalną karę, może coś nauczy te pustaki..

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. jest ryzyko #2901478 | 89.229.*.* 6 kwi 2020 23:04

   zakażeń w Giżycku przez cymbałów

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  3. Pytek #2901456 | 217.228.*.* 6 kwi 2020 22:18

   A miedzy policjanti to ile jest odstepu?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)