W wypadku przy pracy zginęło trzech mężczyzn. Sprawą zajmie się sąd

2020-04-06 14:52:15(ost. akt: 2020-04-06 15:04:18)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

31 marca 2020 r. do Sądu Rejonowego w Szczytnie wpłynął akt oskarżenia dotyczący wypadku w jednym z zakładów pracy na terenie gminy Świętajno, w którym zginęły trzy osoby. Mężczyźni wpadli do kotła, z którego jeden z nich chciał pobrać próbkę.

Jak przypomina rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, sprawa, którą ma się zająć sąd, dotyczy zdarzenia, do którego doszło 25 sierpnia 2017 r. w miejscowości Długi Borek w gminie Świętajno, na terenie zakładu zajmującego się przetwarzaniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

- Według ustaleń prokuratora zatrudniony na stanowisku brygadzisty Mirosław W., nie mając odpowiedniego przeszkolenia oraz wobec braku w zakładzie procedury pobierania próbek surowca ze zbiorników, w godzinach porannych miał polecić jednemu z pracowników pobranie takiej próbki - tłumaczy Olgierd Dąbrowski-Żegalski. I dodaje: - Pracownik, wykonując tę czynność, nie posiadał na sobie żadnych odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zaraz po zejściu do zbiornika stracił przytomność. Następnie, wskutek zaniechania wydania nakazu natychmiastowego przerwania czynności podejmowanych przez przybyłych innych pracowników, a mających na celu wydobycie ze zbiornika pokrzywdzonego, Mirosław W. miał akceptować zejście do wnętrza zbiornika dwóch kolejnych mężczyzn.
W rezultacie w zdarzeniu tym zginęły trzy osoby. Przyczyną ich nagłej i gwałtownej śmierci było ostre zatrucie siarkowodorem, którego stężenie wewnątrz zbiornika przekraczało dopuszczalne normy.

Mirosław W. został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci trzech osób. Aktem oskarżenia objęci zostali także dyrektor zakładu Dariusz Ś. oraz zatrudniony w tym zakładzie na stanowisku specjalisty BHP Radosław G. Na obu mężczyznach ciąży zarzut niedopełnienia obowiązków dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionych w zakładzie pracowników.

Oskarżeni będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

Termin rozprawy w tej sprawie nie został jeszcze wyznaczony.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (6 kwietnia) wydaniu m.in.

Nasze głosy trafią do kopert?
Dzisiaj pod głosowanie ma trafić autopoprawka PiS do zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada wybory korespondencyjne. Opozycja jest przeciw. Chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wówczas wybory byłyby trzy miesiące po jego zakończeniu.

Firma stoi, to ludzie się boją
Tarcza antykryzysowa nie uratuje wszystkich miejsc pracy. W pierwszych dwóch dniach kwietnia w urzędzie pracy w Olsztynie zarejestrowała się aż jedna trzecia wszystkich osób co w marcu. A to dopiero początek — przewidują eksperci.

Pani Monika jest pierwszą pacjentką, która metodą FAUCS urodziła bliźnięta. Mama i dzieci czują się dobrze.Pierwsze takie bliźniaki
W Klinice Ginekologii MSZ w Olsztynie urodziły się bliźnięta z cięcia cesarskiego przeprowadzonego metodą FAUCS. O pierwszym tego typu zabiegu w Polsce rozmawiamy z prof. Marcinem Jóźwikiem.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. .. #2910322 | 37.47.*.* 22 kwi 2020 22:19

    Świętajno to stan umysłu. Zlepek tłustych kurpiaków..

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Kierowca mpk #2901220 | 178.235.*.* 6 kwi 2020 15:28

    Pierwszy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)