Ślub w czasie koronawirusa. Jak działa USC w Olsztynie?

2020-04-06 12:20:55 (ost. akt: 2020-04-06 16:12:52)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne/ ms

Epidemia koronawirusa spowodowała, że również ceremonie zaślubin dotykają restrykcje. Urząd Stanu Cywilnego w Olsztynie nie przyjmuje wniosków o udzielenie ślubu. — Udzielamy tylko tych, które były zaplanowane wcześniej — informuje Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.
W jaki sposób odbywa się ceremonia ślubna w USC w Olsztynie? — W sali zaślubin może się znajdować tylko para młoda i świadkowie. Nie udostępniamy sali toastów. Dbamy także o odstępy pomiędzy uroczystościami, tak by nowożeńcy nie spotykali się na korytarzach z parą, która jest następna w kolejce — opowiada Marta Bartoszewicz.

Rzeczniczka dodaje także, że podczas ceremonii są stosowane specjalne środki ostrożności. — Oczywiście odkażamy wszystkie powierzchnie, z którymi mogą mieć styczność młodzi. Ponadto kierownik USC nie podchodzi do małżonków, nie podaje rąk i nie składa życzeń. Jeśli para sobie tego życzy - może mieć przygotowane obrączki na tacy.

Czy pary młode odwołują zaplanowane ceremonie?
— Przede wszystkim obserwujemy, że śluby biorą teraz głównie te pary, które oczekują narodzin wspólnego dziecka. Pozostali w większości rezygnują. Jest to spowodowane strachem, ale także niemożliwością dotarcia na miejsce, jeśli para lub jedna z osób przebywa za granicą. Poza tym pary odwołują już także śluby zaplanowane na maj i na czerwiec — dodaje Marta Bartoszewicz.

W okresie od stycznia do kwietnia, USC udziela ślubów co 2 tygodnie. W sobotę (21 marca) na 8 zaplanowanych ceremonii odbyły się 4. Z kolei w ostatnią sobotę (4 kwietnia) na 9 zaplanowanych ceremonii odbyło się 6.

Nie przyjmujemy teraz wniosków o udzielenie ślubu, udzielamy tylko tych,
które były zaplanowane wcześniej.
Zaznaczę jednak, że standardowo aby
zarezerwować ślub w okresie maj- wrzesień trzeba to zrobić wiele
miesięcy wcześniej. I nasz kalendarz ślubów na te miesiące jest już od
dawna zaplanowany — informuje rzeczniczka.

I dodaje: — Nie przewidujemy przerwy w pracy USC, bo sami nie odwołujemy ślubów. Ceremonie nie odbywają się tylko wówczas gdy odwołuje je młoda para.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (6 kwietnia) wydaniu m.in.

Nasze głosy trafią do kopert?
Dzisiaj pod głosowanie ma trafić autopoprawka PiS do zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada wybory korespondencyjne. Opozycja jest przeciw. Chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wówczas wybory byłyby trzy miesiące po jego zakończeniu.

Firma stoi, to ludzie się boją
Tarcza antykryzysowa nie uratuje wszystkich miejsc pracy. W pierwszych dwóch dniach kwietnia w urzędzie pracy w Olsztynie zarejestrowała się aż jedna trzecia wszystkich osób co w marcu. A to dopiero początek — przewidują eksperci.

Pani Monika jest pierwszą pacjentką, która metodą FAUCS urodziła bliźnięta. Mama i dzieci czują się dobrze.Pierwsze takie bliźniaki
W Klinice Ginekologii MSZ w Olsztynie urodziły się bliźnięta z cięcia cesarskiego przeprowadzonego metodą FAUCS. O pierwszym tego typu zabiegu w Polsce rozmawiamy z prof. Marcinem Jóźwikiem.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wqr...ny #2969279 | 5.173.*.* 8 wrz 2020 10:03

  Najgorszym świństwem jest pobieranie wynagrodzenia i nie wykonywanie obowiązków za które te wynagrodzenie jest wypłacane! Urzędasy tak już mają od pokoleń - nie pracować a żądać coraz więcej! LUDZIE DLA URZĘDASÓW, CZY URZĘDASY DLA LUDZI?!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Oburzony #2917651 | 81.190.*.* 7 maj 2020 21:16

  A jak jest podstawa prawna wpuszczania na ślub tylko 4 osób, to jest samowola urzędników i świństwo w stosunku do ludzi biorących ślub. Sala jest duża i nie ma żadnego problemu aby stosować takie same zasady jak w kościele.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Panna mloda #2902086 | 176.221.*.* 7 kwi 2020 22:13

  Niech pani rzecznik piwie jak usc Olsztyn odsyła swoich klientów do okolicznych usc. Wszyscy maja obowiązek pracować tak samo a mieszkańcy Olsztyna musza szukać obsługi w innych usc , które tez są przecież poddane kwarantannie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Kabel #2901577 | 95.160.*.* 7 kwi 2020 08:40

  Powinno się zakazać ślubów, przecież ich przyczyną są rozwody, poza tym czemu są otwarte szpitale skoro jest tam najwięcej przypadków koroniaka???

  odpowiedz na ten komentarz

 5. mega #2901355 | 81.190.*.* 6 kwi 2020 20:09

  Przyczyną rozwodów są śluby.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD