17- letni chłopak wyszedł do kolegów, jego matka otrzymała mandat

2020-04-04 16:45:34(ost. akt: 2020-04-05 09:11:50)
W związku z epidemią koronawirusa SARA-CoV-2 weszły w życie kolejne ograniczenia dotyczące m.in. poruszania/przemieszczania się osób niepełnoletnich. Przypominamy, że osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, z domu może wyjść tylko pod opieką dorosłego opiekuna. W Giżycku naruszono ten nakaz dwukrotnie.
Od 1 kwietnia na terenie Giżycka doszło do dwóch naruszeń względem poruszania się po mieście osób niepełnoletnich.

Jak stanowią obostrzenia, takie osoby mogą wyjść z domu tylko pod opieką osoby dorosłej i tylko w określonych przypadkach.

Pierwszą interwencję wobec nieletnich, policjanci podjęli 1 kwietnia kilka minut po godzinie 17. Z przekazanych informacji dyżurnemu jednostki wynikało, że dwóch nieletnich na jednej z ulic są bez nadzoru i opieki osoby dorosłej. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. Chłopcy w wieku 13 i 9 lat tłumaczyli, że dziadek zostawił ich w mieszkaniu, a sam wyszedł.

Nakazał aby sami wrócili do swojego domu i dlatego też wyszli z mieszkania. Chłopcy zostali przewiezieni do miejsca zamieszkania, gdzie matka potwierdziła, że byli pod opieką dziadka. W trakcie wyjaśniania całej sytuacji dziadek przyznał, że chłopcy byli u niego i kazał im wrócić rowerami do domu. Mężczyzna poinformował, że zna obecne zasady poruszania się i obowiązujące obostrzenia w związku z panującą epidemią. Ponadto dodał, że nic się przecież nie stało. Teraz policjanci wyjaśnią szczegółowo sytuację.

Druga interwencja miała miejsce 2 kwietnia klika minut po godzinie 19. Policjanci zauważyli nieletniego, który na ich widok przyśpieszył i raptownie zmienił kierunek drogi. Funkcjonariusze udali się za nim, chłopak został ujęty w jednym z bloków na klatce schodowej. 17-latek powiedział policjantom, że zna ograniczenia dotyczące poruszania się, które związane są z trwającą epidemią, ale pomimo tego wyszedł do kolegów. Matka, która przybyła na miejsce poinformowała, że wiedziała o tym, że syn wyszedł do kolegów. Kobieta został ukarana mandatem karnym.

Policjanci przypominają!
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjąć z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ya #2900569 | 83.9.*.* 5 kwi 2020 14:11

  Bezsensowny i nieprzemyślany przepis Dopisek pod artykułem powinien brzmieć "Seniorze - nie wysyłaj nastoletniego wnuczka na zakupy tylko wyjdź po nie sam i się narażaj - w końcu dla osób starszych ten wirus jest niegroźny i atakuje tylko młodych"

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2900318 | 5.172.*.* 4 kwi 2020 23:12

  Mandaty powinny być jak najwyższe. Może to spowoduje ludzi do opamiętania i w końcu będą stosować się do kwarantanny i będą siedzieć w domach !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. chore to głupie #2900194 | 77.111.*.* 4 kwi 2020 18:27

   tylko kasa im we łbach ,korony nie ma i nie było

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)