Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: nie można pozwolić, by wzrosła liczba zgonów niezwiązanych z koronawirusem

2020-04-03 21:10:16 (ost. akt: 2020-04-03 21:26:03)

Autor zdjęcia: pixabay.com

– 17 proc. spośród zakażonych koronawirusem stanowią lekarze. Jeśli nie zagwarantujemy personelowi medycznemu środków ochrony osobistej, może dojść do załamania sytemu i wzrostu liczby zgonów niezwiązanych z koronawirusem – powiedział w piątek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja
.Według czwartkowych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego zakażenie koronawirusem potwierdzono u 461 przedstawicieli personelu medycznego, m.in. u lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Na kwarantannie domowej – według stanu na czwartek – przebywa 4391 osób, a na kwarantannie zbiorowej – 186 osób.

W TVN 24 prof. Matyja przypomniał, że wielokrotnie mówił o braku środków ochrony osobistej dla personelu medycznego i braku możliwości ich zakupu hurtowego.

– 17 proc. ogólnie zakażonych w Polsce to personel medyczny. To procent zatrważający, najwyższy w Europie. Mam informacje, że w samej Warszawie 24 lekarzy jest z dodatnim wynikiem testu – podkreślił prezes NRL.

Dodał, że jeśli personel medyczny nie będzie miał zagwarantowanych podstawowych warunków ochrony osobistej, to będzie to stanowić zagrożenie dla całego systemu ochrony zdrowia i pacjenci leczący się na inne schorzenia zostaną pozbawieni opieki.

– Przecież nasi chorzy nagle nie pozbyli się innych schorzeń. Chorujemy na choroby onkologiczne, są udary, zawały. Nie możemy pozwolić, by liczba zgonów z innych niż koronawirus powodów wzrastała. Tego się całe środowisko obawia. Jeśli nie będziemy mieć możliwości normalnego leczenia, diagnozowania, może dojść do załamania systemu – zaznaczył.

Na pytanie, co ma zrobić pacjent onkologiczny, który ma zaplanowane badanie czy wizytę w szpitalu, odpowiedział, że nie wolno rezygnować z wyznaczonego leczenia, mimo że osoby z nowotworami są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19.

Prof. Matyja mówił także o liczbie wykonywanych testów na obecność koronawirusa. Jak ocenił, ta liczba rośnie, choć ciągle jest za niska.

– Wykonujemy za mało testów, ich dostępność jest niewielka, a wręcz czasami żadna – powiedział.

– 6 tys. testów dziennie to dużo, ale zdecydowanie za mało abyśmy mogli szybciej identyfikować potencjalnych zakażonych pacjentów. Musimy rozpocząć walkę z tym wrogiem, a nie tylko wycofać się do kwarantanny – stwierdził.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 3266 osób, z czego – jak dotąd – 320 przypadków stwierdzono w piątek. 65 osób zmarło. (PAP)

Karolina Mózgowiec, kmz/ joz/


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (4-5 kwietnia) wydaniu m.in.

Anna Dziewit-Meller i Marcin MellerW zasadzie to spieramy się o wszystko
Gdzieś na pograniczu, daleko od Warszawy jest nasz dom — mówią Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, których połączyła pasja do książek. Nam opowiadają o ucieczce od miasta, felietonach pisanych na łące i przy biurku w sypialni.

Atelier FryzjerskieCzy branża beauty przetrwa kryzys?
Atelier Fryzjerskie Marty Babij cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród elblążanek. Jego właścicielka i fryzjerka z ponad 25-letnim doświadczeniem opowiada, jak salon i jego pracownicy radzą sobie w czasie pandemii.

Koronawirus bije w kobietę!
Co ta zaraza z nami od kilku już miesięcy wyrabia — to przechodzi ludzkie pojęcie… Zabija ludzi, zmusza do pozostawania w domu, nadwyręża budżety firm i państw… Ale ten wirus to zjawisko, które czasem przewartościowuje, a czasem obnaża problemy społeczne…

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jurek #2900315 | 81.190.*.* 4 kwi 2020 22:51

    Jest bardzo źle A będzie jeszcze gorzej

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. naczelnika #2899912 | 83.5.*.* 4 kwi 2020 09:25

    dopadło sumienie, zobaczcie jak on zachowuje się w sejmie, chodzi bez maski, rękawiczek z wszystkimi wita się przez podanie ręki. On chce popełnić rozszerzone samobójstwo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz