Gospodarka: nie mamy już czasu

2020-04-03 19:39:57(ost. akt: 2020-04-07 11:48:23)
praca fabryka

praca fabryka

Autor zdjęcia: pixabay.com

– Kluczowe na obecnym, potencjalnie bardzo kryzysowym etapie jest natychmiastowe, wprowadzenie w życie przez ministra finansów i rząd zmian zawartych w tzw. Tarczy Antykryzysowej. Chodzi głównie o te działania finansowe, które poprawiają płynność finansową przedsiębiorstw i podtrzymują dochody pracowników – mówi prof.Stanisław Gomułka, minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
Gospodarczy Gabinet Cieni Business Centre Club to think tank powołany w kwietniu 2012 r., aby wspierać działania prorozwojowe władz publicznych, monitorować prace resortów kluczowych dla przedsiębiorczości, rekomendować zmiany sprzyjające rozwojowi kraju, wzrostowi gospodarczemu i konkurencyjności polskich firm.

WSKAZANIA DLA RZĄDU

1.Kluczowe na obecnym,potencjalnie bardzo kryzysowym etapie jest bardzo szybkie, praktycznie natychmiastowe, wprowadzenie w życie przez ministra finansów i rząd zmian zawartych w tzw. Tarczy Antykryzysowej. Chodzi głównie o te działania finansowe, które poprawiają płynność finansową przedsiębiorstw i podtrzymują dochody pracowników,czyli zmniejszają ryzyko bankructw firm i podtrzymują zatrudnienie pracowników.

2.Informacje dostarczane przez firmy i obywateli izbom skarbowym i ZUS-owi należy przyjmować przez najbliższe kilka miesięcy bez weryfikacji, z możliwością korekt,bez kar w IV kwartale 2020rokuw przypadku VAT oraz w 2021 r.w przypadku CIT, PIT i składek emerytalno-rentowych.

3.Przygotować w ciągu najbliższych dwóch miesięcy korektę Tarczy Antykryzysowej w świetle reakcji gospodarki na obecną wersję.

PODSUMOWANIE dotychczasowych działań rządu


Pozytywy:

1.Propozycja do finasowania wynagrodzeń pracowników w wysokości 40%, zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych, odroczenia podatku od sprzedaży detalicznej, odroczenie realizacji PPK i nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przesunięcie płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń w marcu i kwietniu do 1 czerwca 2020.

2.Przedłużenie pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.

3.Znaczne zwiększenie przez BGK gwarancji kredytów dla przedsiębiorstw.

Zagrożenia:

1.Zagrożeniem dla płynności przedsiębiorstw jest teraz utrzymanie zwrotu podatku VAT przedsiębiorcom na obecnym poziomie 60 dni, zamiast proponowanych przez BCC
maksymalnie 15 dni. Grozi nam załamanie się dochodów wielu rodzin. Za przykładem wielu krajów, m.in. Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, potrzebne jest miesięczne świadczenie z budżetu państwa dla wszystkich osób, które są samozatrudnione lub pracują na umowie cywilnoprawnej w wysokości np. 1500 zł przez przynajmniej najbliższe 3 miesiące, bezzwrotne dla osób, których przychody w 2020 roku spadły o 25% w stosunku do 2019 r., częściowo zwrotne dla pozostałych.

2.Dużym zagrożeniem jest silny wzrost deficytu sektora finansów publicznych w 2020r., nawet w skali 5 –10 procent PKB, na skutekdużo niższych dochodów i dużo wyższych wydatków. Potrzebne są działania stabilizacyjne w 2021 r. i później, m. in. przekierowanie 7,5 mld euro środków UE na finansowanie zwiększonych transferów socjalnych i wydatków na zdrowie w roku 2020 oraz wycofanie się rządu z 13-tej emerytury i propozycji 14-tej.Prezydent powinien wycofać się z propozycji dalszego obniżania formalnego wieku emerytalnego .

3.Zagrożeniem dla technologiczniemało zaawansowanych przedsiębiorstw i dla pracowników z niższymi kwalifikacjami jest propozycja silnego wzrostu płacy minimalnej,do 4000 złotych miesięcznie w 2022 roku. Utrzymanie tej płacy w latach 2021 i później na poziomie około 50% płacy średniej byłoby zbliżone do oczekiwań zainteresowanych i ekonomicznie dużo mniej kontrowersyjne.

Prof. Stanisław Gomułka wiceminister finansów. W latach 1970-2005 wykładowca London School of Economics and Political Sciences, University of London. Doradca kolejnych ministrów finansów Polski. Negocjator Polski z klubami Paryskim i Londyńskim w sprawie zmniejszenia polskiego długu zagranicznego i członek tzw. Grupy Strategicznej wicepremiera Balcerowicza. Konsultant m.in. OECD, MFW, Komisji Europejskiej ds. Europy Wschodniej. Główny ekonomista BCC

Prof. Stanisław Gomułka: :


[highlight]Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł
[/clear]
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mama #2900151 | 178.36.*.* 4 kwi 2020 16:40

  Mam nieodparte wrażenie, że rząd pomaga przetrwać głównie biurokracji, mundurówce, bankom itp. Bo ta tarcza to głównie jest do nich skierowana a nie do przedsiębiorców.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dla PIS-u i prezydenta rezydenta Dudy #2900056 | 83.28.*.* 4 kwi 2020 13:22

  powinny być postawione zarzuty prokuratorskie a na koniec trybunał stanu a nie jakieś uwagi . Wliczając w to pomysł betonowego koła ratunkowego dla zmylenia przeciwnika nazywanego tarczą antykryzysowa oraz próbą przeprowadzenia pseudo wyborów na chama w maju.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tak, ale jedno ale ... #2899691 | 37.4.*.* 3 kwi 2020 20:02

  Trudno jest cokolwiek sensownie i natychmiast zrobić z taką destrukcyjną opozycją jaką posiadamy i z partią Gowina. W Niemczech wypłaty rządu następują natychmiastowo z pełną aprobatą partii opozycyjnych. Wszelkie uwagi dotyczą meritum. U nas uwagi dotyczą zeszłorocznego śniegu. Wiadomo, że chodzi im o destrukcję, ale co z Polską w tym momencie? Powiem to jawnym tekstem: są to ignoranci z obkurczonymi móżdżkami. Ja też mam uwagi i do Dudy, i do PISu, ale są to uwagi merytoryczne dotyczące jak najlepszej przyszłości Polski. Jak ci ludzie nazywających siebie opozycją, czy Tusk mają czelność Polakom w oczy. Zbydlęcenie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (36) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)