Jarosław Gowin: wybory prezydenckie powinny się odbyć za dwa lata [AKTUALIZACJA]

2020-04-03 12:59:46(ost. akt: 2020-04-03 15:40:20)

Autor zdjęcia: Porozumienie/ Twitter

Jesteśmy w dramatycznym momencie. Nie czas na gry i spory polityczne - powiedział dzisiaj (3 kwietnia) Jarosław Gowin. I dodał: - Wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Posłowie Porozumienia proponują, by wybory odbyły się za dwa lata.

Wicepremier Jarosław Gowin chce, żeby Andrzej Duda sprawował trwającą właśnie kadencję kolejne dwa lata. Oznaczałoby to, że kadencja prezydenta potrwałaby 7 lat, ale nie miałby on możliwości kandydowania w kolejnych wyborach.

Zdaniem posłów Porozumienia wybory będą mogły się odbyć w bezpiecznych warunkach za dwa lata. Jarosław Gowin zapowiedział złożenie projektu zmiany w konstytucji.Szymon Hołownia, jeden z kandydatów na prezydenta, odniósł się do propozycji posłów Porozumienia. Jak zaznaczył, szanuje odwagę wicepremiera Gowina, ale jego zdaniem nie ma żadnych podstaw do zmiany konstytucji. Zdaniem Hołowni, wystarczyć powinno wprowadzenie stanu nadzwyczajnego.Także Borys Budka odniósł się do propozycji Jarosława Gowina i posłów Porozumienia. Jak przyznał szef PO, obowiązująca konstytucja daje możliwości, aby termin wyborów był przesunięty, więc nie ma sensu dokonywać zmian.Do propozycji Jarosława Gowina odniosła się m.in. na Twitterze rzeczniczka PiS, Anita Czerwińska zadeklarowała: "Mając na uwadze interes Polski popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla poparcia takiego rozwiązania".Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył z kolei: "Nie da się przeprowadzić wyborów 10 maja. Ani tradycyjnie, ani korespondencyjnie. Jakakolwiek zmiana Konstytucji to minimum 44 dni. W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie Polaków składam w Sejmie uchwałę zobowiązującą rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej".
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (3 kwietnia) wydaniu m.in.


Paweł i Michalina podczas nauki w domu. Nie zawsze są pełni zapału do pracy.Zupa na gazie i szczypta matmy
Koronawirus zamknął w domach dzieci, a wraz z nimi sporą grupę rodziców. Część mam i ojców mogła skorzystać z urlopów opiekuńczych, część natomiast pracuje zdalnie. Czyli pracują, uczą matematyki i... jednocześnie gotują zupę. Jak nie zwariować w tym czasie?

Głosowanie kopertowe?
Politycy PiS przygotowali projekt w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jeżeli zostanie przyjęty, to wybory prezydenckie odbędą się bez potrzeby wychodzenia do lokali wyborczych.

Żyjemy z tym już miesiąc
Tak, to już miesiąc. 4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział nam to, czego się obawialiśmy, choć nie potrafiliśmy jeszcze wtedy tego zrozumieć, jak bardzo to coś zmieni nasze życie. Tego dnia dowiedzieliśmy się, że w Polsce mamy pierwszego chorego z koronawirusem. Dzisiaj jest ich już ponad dwa tysiące. I, jak powiedział kilka dni temu minister — to nie tylko nie jest początek końca epidemii, ale to nie jest nawet koniec jej początku.

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #2900386 | 83.5.*.* 5 kwi 2020 09:07

  Prezydent USA Donald Trump powiedział, że pandemia COVID-19 z pewnością nie doprowadzi do przesunięcia listopadowych wyborów prezydenckich. Jednocześnie skrytykował pomysł, by głosowanie odbyło się korespondencyjnie. Jego zdaniem to pole do nadużyć i oszustw. - Dużo ludzi oszukuje przy głosowaniu korespondencyjnym. Myślę, że ludzie powinni głosować, używając dowodu tożsamości. Tożsamość każdego wyborcy jest najważniejsza – powiedział Donald Trump podczas codziennej konferencji w Białym Domu dotyczącej koronawirusa. Jak dodał, "jeśli ktoś nie chce okazać dokumentu tożsamości, to znaczy, że ma zamiar oszukiwać".

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. tyz #2899798 | 88.156.*.* 4 kwi 2020 00:45

  Łapy precz od Konstytucji. Zapamiętajmy każdego posła i senatora opozycji, który przyłoży rękę do jej "jednorazowej" zmiany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. warianty #2899725 | 83.5.*.* 3 kwi 2020 21:01

  Co rządzący chcą ukryć wystawiając Gowina na nowe pomysły w sprawie wyborów Prezydenta ? To jest strach, że mogą wszystko stracić łącznie ze stołkami. Teraz wychodzą wszystkie błędy tego papierowego państwa, a ONI szukają różnych wariantów i kombinacji. Prezes NBP ma się dobrze !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Okazuje się #2899684 | 195.136.*.* 3 kwi 2020 19:46

  że Gowin to taki tygrysek prawicy , szkolony w PSL ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. Panie Gowin; #2899683 | 95.160.*.* 3 kwi 2020 19:45

  Nie kombinuj pan jak kon pod gore ,z pol roku i koniec, Nie damy rzadzic dalej osobie ktora tylko podpisuje dekrety Pisowskia

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)