Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2020-04-02 10:27:24(ost. akt: 2020-04-02 09:15:41)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Według obecnych statystyk, w krajach zachodnich 1 na 100 dzieci ma zaburzenie ze spektrum autyzmu. Jak wspierać osoby z autyzmem i ich rodziny w czasie kwarantanny?
Osoby ze spektrum autyzmu, na skutek zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, mają trudności z takimi czynnościami, jak m.in. utrzymanie kontaktu, odczytanie przekazu, zrozumienie poleceń, ale i uczuć, nawet w relacji z najbliższymi.

W obecnej sytuacji łatwo jest im utracić poczucie bezpieczeństwa, popaść w chęć izolowania się od domowników, zwiększoną nadpobudliwość, mieć narastające problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy, a przez to z radzeniem sobie w tej obciążającej sytuacji.

Chcąc wspierać je oraz ich rodziny w bieżącej sytuacji, Centrum Terapii Autyzmu SOTIS opublikowało polskie wydanie poradnika dla rodziców dzieci z autyzmem. Publikacja zawiera siedem strategii wspierania osób ze spektrum autyzmu w obecnej sytuacji, wskazówki dla opiekunów oraz pomoce wizualne.

Poradnik „Wspieranie osób z autyzmem w niepewnych czasach” dostępny jest do nieodpłatnego pobrania >>> TUTAJ.

Źródło: Centrum Terapii Autyzmu SOTIS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (2 kwietnia) wydaniu m.in.

Pani Krystyna uważa, że wszyscy musimy rygorystycznie przestrzegać zakazów. jej zdaniem nie wszyscy to rozumieją.Zaraza nie będzie trwała wiecznie
Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy Olsztyna przestrzegają zakazów, które mają chronić przed epidemią koronawirusa. Nakazy są przestrzegane. Widać jednak, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni pełzającą epidemią. Wielu puszczają nerwy...

2005 po śmierci papiezaSamotna trumna przed bazyliką
Na placu Świętego Piotra stoi trumna wykonana z drewna cyprysowego. Na niej leży ewangeliarz, którego karty przewraca wiatr. W końcu księga się zamyka, tak jak ziemski rozdział życia Jana Pawła II. Dziś mija 15. rocznica śmierci papieża.

Przełóżmy wybory prezydenckie
Tak można skwitować stanowisko większości prezydentów i burmistrzów największych miast regionu. Są jednak i tacy, którzy uważają inaczej. No i są też tacy, którzy swojego zdania nie chcą ujawnić.