Maturzyści napisali list do premiera i ministra edukacji. Chcą konkretów w sprawie egzaminu dojrzałości [SONDA]

2020-04-01 07:46:52 (ost. akt: 2020-04-01 09:44:04)
zdjęcie stanowi tylko ilustrację do tematu

zdjęcie stanowi tylko ilustrację do tematu

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Domagamy się ogłoszenia przez rząd jasnego stanowiska ws. terminów matur, biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo związane z pandemią - piszą maturzyści w swoim liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego.
Maturzyści w swoim liście skierowanym do rządu wyrażają swoje zaniepokojenie obecną sytuacją oraz brakiem decyzji sprawie egzaminu dojrzałości, do którego pozostał miesiąc.

"W sytuacji pandemii koronawirusa, która niewątpliwie odciska piętno na całym społeczeństwie, przystępowanie do matury byłoby narażeniem wielu uczniów i uczennic, a także nauczycieli i nauczycielek, członków komisji na ryzyko zakażenia" - czytamy

Uczniowie skarżą się, że przez epidemię mają utrudniony kontakt z nauczycielami, co przekłada się na poziom przygotowania do egzaminów.

"Ponadto, skutkami zamknięcia szkół są niewystarczające kontakty z nauczycielami, chaos spowodowany niską efektywnością zdalnych lekcji. W porównaniu do poprzednich roczników, nasz nie ma takich samych możliwości przygotowania się do egzaminów, co może się przełożyć na ich wyniki. Zastrzegamy, że przekładanie matur nie byłoby dla nas komfortowym rozwiązaniem, jednakże mając na uwadze dobro młodzieży i wszystkich szkolnych społeczności, należy podjąć odpowiedzialne decyzje, które dotyczą setek tysięcy młodych ludzi."

Maturzyści dali adresatom listu 7 dni na odpowiedź. W razie jej braku podejmą kolejne działania, o których będą informować na bieżąco.

Autorami listu są: Adam Kudyba, Maciej Wrabec, Karolina Zielińska z Ruchu Protestujących Maturzystów. Są to uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 16 we Wrocławiu. Pod swoją petycją zebrali już 32 tysiące podpisów. Cel to 35 tysięcy.


Czy matura powinna odbyć się w późniejszym terminie?
tak, bo w maju może być zbyt niebezpieczne
85.98%
nie, ponieważ to bardzo skomplikuje proces naboru na studia
14.02%


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (1 kwietnia) wydaniu m.in.

Trzymaj dystans i zostań w domu
Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii. Od dziś obowiązują ograniczenia liczby osób w sklepach, godziny tylko dla seniorów, ograniczenia w poruszaniu, zostają zamknięte parki, a w pracy trzeba będzie trzymać dystans.

Termy Warmińskie Z tarczą czy na tarczy?
O ile kolejne restrykcje, które wprowadza rząd w związku z pandemią, mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, tak tarcza antykryzysowa nie ochroni firm i ludzi. To opinia wielu przedsiębiorców, którym widmo bankructwa zagląda w oczy.

Przeżył sto lat i z uśmiechem czeka na kolejne urodziny
Gdy pan Józef Januszkiewicz przyszedł na świat, było po I wojnie światowej. Ludzie żyli jeszcze w strachu i biedzie. Kiedy wchodził w dorosłe życie, wybuchła druga wojna. Jego długie życie miało blaski i cienie. Tak w skrócie wygląda historia stulatka z Jedwabna.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hrt #2898065 | 88.156.*.* 1 kwi 2020 18:16

  Ci maturzyści, to już działacze polityczni? Czy za nich napisali jacyś politycy. To nie jest język normalnych maturzystów. A w końcu o co im chodzi-żeby nie było matur, żeby je przełożyć czy żeby móc zrobić bojkot każdej decyzji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. niech #2897836 | 88.156.*.* 1 kwi 2020 13:00

  niech się uczą, obecny minister edukacji wygląda na rozsądnego człowieka, i na pewno wybierze dobre z rozwiązanie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. oczywiście #2897704 | 88.156.*.* 1 kwi 2020 11:04

   oczywiście, że mają rację, dać wszystkim świadectwa maturalne z ocenami np. średniej za lata nauki w liceum czy technikum i nie filozofować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)