Dlaczego ludzie nie przestrzegają kwarantanny

2020-04-03 12:01:00(ost. akt: 2020-04-03 14:17:04)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czynników może być dużo. Chociażby odpowiedzialność społeczna lub jej brak. „Nie kaszlę, nie kicham to pójdę gdzieś, nikt się nie dowie”.
Codziennie policjanci wspierają służby sanitarne sprawdzając, czy osoby objęte kwarantanną respektują ciążący na nich obowiązek przebywania w określonym miejscu.

Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystając z oznakowanych radiowozów podjeżdżają pod znane im adresy. Nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony z tą osobą sposób potwierdzają jej obecność w danym miejscu.

Niestety, nie wszyscy stosują się do decyzji służb sanitarnych. Codziennie słyszy się o kilku, a nawet kilkunastu wykroczeniach dotyczących nieprzestrzegania kwarantanny.

Zapytaliśmy psychologa o to, co może powodować takie zachowania. Jak wpływa na nas taka izolacja?

- To może wynikać z wielu czynników. Różnice temperamentalne i osobowościowe. Są osoby, które nie wytrzymują na kwarantannie, bo mają dużą potrzebę ruchu, przebywania na świeżym powietrzu, robienia czegoś. Inni bardzo cenią sobie towarzystwo innych ludzi i kontakty z nimi są dla nich bardzo ważne - mówi psycholog Alicja Maziarek

- Jeszcze inni nie wytrzymują ze swoimi bliskimi. Bo jednak 2 tygodnie razem non stop wiele może powiedzieć o relacji. Są pary, które wiele lat żyją obok siebie, poświęcają się pracy lub w nią uciekają. Inna kwestia - dzieci- i ich edukacja domowa – mówi psycholog

- Na tego typu zachowanie wpływa też odpowiedzialność społeczna, która w naszym społeczeństwie leży. „Nie kaszlę, nie kicham to pójdę gdzieś, nikt się nie dowie”. Jesteśmy w bardzo nowej sytuacji. Niektórzy kompletnie się w tym nie odnajdują – dodaje Alicja Maziarek


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (3 kwietnia) wydaniu m.in.


Paweł i Michalina podczas nauki w domu. Nie zawsze są pełni zapału do pracy.Zupa na gazie i szczypta matmy
Koronawirus zamknął w domach dzieci, a wraz z nimi sporą grupę rodziców. Część mam i ojców mogła skorzystać z urlopów opiekuńczych, część natomiast pracuje zdalnie. Czyli pracują, uczą matematyki i... jednocześnie gotują zupę. Jak nie zwariować w tym czasie?

Głosowanie kopertowe?
Politycy PiS przygotowali projekt w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jeżeli zostanie przyjęty, to wybory prezydenckie odbędą się bez potrzeby wychodzenia do lokali wyborczych.

Żyjemy z tym już miesiąc
Tak, to już miesiąc. 4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział nam to, czego się obawialiśmy, choć nie potrafiliśmy jeszcze wtedy tego zrozumieć, jak bardzo to coś zmieni nasze życie. Tego dnia dowiedzieliśmy się, że w Polsce mamy pierwszego chorego z koronawirusem. Dzisiaj jest ich już ponad dwa tysiące. I, jak powiedział kilka dni temu minister —  to nie tylko nie jest początek końca epidemii, ale to nie jest nawet koniec jej początku.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Taak #2899666 | 89.228.*.* 3 kwi 2020 19:31

  Bo kierownik kazał robić

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Bo wierzą w ewolucję!. #2899539 | 5.172.*.* 3 kwi 2020 17:09

  Wszystko się ułoży...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Bo ludzie są biedni umysłowo #2899483 | 46.215.*.* 3 kwi 2020 15:58

  Zapraszam do Barczewa. Tutaj mają gdzie słoneczko nie dochodzi Kwarantannę i zakazy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz