Samorządowcy z powiatu giżyckiego o wyborach 10 maja: To nierealne

2020-04-01 09:00:00(ost. akt: 2020-04-01 09:47:49)
Eurowybory

Eurowybory

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Obóz rządzący analizuje scenariusze wyborcze na wypadek spodziewanego znacznego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, dziś nie da się tego stwierdzić z pełnym przekonaniem. Co na to nasi samorządowcy?
Bartłomiej Kłoczko, wójt gminy Kruklanki
— Już 24 marca wystosowałem pismo do dyrektora Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie z informacją, że przeprowadzenie wyborów 10 maja będzie niemożliwe. Wskazałem również przyczyny. Pismo wysłałem również do wszystkich samorządów z powiatu giżyckiego. Po mnie zrobili to samo prezydenci Olsztyna i Ełku i inni samorządowcy. Oczywiście nie mówię, że zrobili to pod moim wpływem, bo zapewne nie czytają mojego profilu, ale wszystkim zdroworozsądkowym samorządowcom zapaliła się czerwona lampka na temat wyborów. NIE MOŻNA NARAŻAĆ MIESZKAŃCÓW! Również dzisiaj uzgodniliśmy treść pisma w sprawie zmiany terminu wyborów w Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich, gdzie jestem członkiem zarządu.

Fragment pisma wójta gminy Kruklanki: "Wraz z wzrostem zachorowań i osób przebywających w kwarantannie wśród pracowników urzędu gminy rośnie obawa o ich własne i najbliższych zdrowie i życie. A przecież to urzędnicy w gminach są odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów. Jednocześnie wycofują się osoby, które wcześniej składały swój akces do pracy w komisjach wyborczych. W obecnej sytuacji nietrudno sobie wyobrazić kilka scenariuszy, które uniemożliwią sprawne i sprawiedliwe przeprowadzenie wyborów. Po pierwsze, co w sytuacji, gdy okaże się, że tuż przed wyborami zakażony jest jeden z pracowników gminy? (...).Po drugie, co w sytuacji, gdy okaże się, że jeden z członków komisji jest zakażony, a wcześniej miał kontakt z innymi członkami? (...).Po trzecie, co w sytuacji, gdy podczas wyborów okaże się, że u wyborcy, który oddał już głos jest podejrzenie koronawirusa? Przerywamy głosowanie i kierujemy do kwarantanny członków komisji? (...) Po piąte, kto weźmie odpowiedzialność za przeprowadzenie wyborów w takich warunkach? Takich pytań z dnia na dzień nasuwa się coraz więcej. Mając to wszystko na uwadze, zwracam się z prośbą o podjecie wszelkich możliwych działań zmierzających do przełożenia terminu wyborów. Zdrowie i życie Polek i Plaków musi być na pierwszym miejscu, a nadrzędną rolą instytucji publicznych jest dbanie o nasze bezpieczeństwo".


Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka
— Na razie nie zajmuję się wyborami, ponieważ obecnie cały wysiłek przykładamy do wnikliwego sporządzenia analiz, przygotowanie pomocy przedsiębiorcom i naszym mieszkańcom oraz szacowaniem skutków budżetowych dla miasta w związku z epidemią koronawirusa.
Warto przy tym zaznaczyć, że urzędem zapewniającym obsługę organów wyborczych oraz wykonującym zadania związane z organizacją wyborów jest Krajowe Biuro Wyborcze, do którego zgłaszam ujawniające się problemy. Oceniając obecną sytuację i jej rozwój, uważam podobnie jak wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz, że z obiektywnych powodów wybory 10 maja nie mają szansy się odbyć. Świadczą również o tym nowo wprowadzane obostrzenia.

Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko
— W związku z bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i ogłoszonym stanem epidemii na terytorium Polski, mając na uwadze zdrowie i życie mieszkańców Gminy Giżycko uważam, iż nie jest możliwe w sposób bezpieczny dla osób zaangażowanych w organizację wyborów, a także dla samych wyborców, przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Sądzę, że w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o zmianie terminu wyborów.

Jarosław Filipek, burmistrz miasta w gminy Ryn

— Oczywiście już wysłałem pismo do komisarza wyborczego.

W piśmie czytamy: (...) " Trudno się spodziewać, że do 10 maja zagrożenie zupełnie zniknie. Obserwując jak epidemia rozwija się w innych krajach możemy raczej spodziewać się wzrostu zachorowalności. W związku z powyższym nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć skutecznie przed zakażeniem, ani członków komisji wyborczych, ani wyborców. Z pracy w komisjach wyborczych wycofało się już wiele osób. Nie zamierzam ich przekonywać i namawiać do pracy w komisjach, ponieważ nie wiem jakich logicznych argumentów użyć, aby przekonać ludzi do narażania swojego zdrowia lub nawet życia w imię czego. (...). Wybory wymagają również wcześniejszych działań (...), które w związku z ograniczeniami pracy urzędu i zakazem przemieszczania się, jest niemożliwe do zrealizowania ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne. (...). Nie mogę narażać mieszkańców gminy Ryn na bezpośrednie zagrożenia zdrowia i życia, w związku z powyższym, nie widzę możliwości przeprowadzenia wyborów w naszej gminie".

dr Bogdan Żukowski, zastępca wójta gminy Miłki
- Jeśli chodzi o zasadność i celowość przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyznaczonych na 10 maja 2020 roku stanowisko wójta Gminy Miłki jest jednoznaczne i niezmienne. W naszej ocenie, w poczuciu głęboko pojętej troski o zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju, w szczególności zaś mieszkańców Gminy Miłki, przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie wyżej zakreślonym jest absolutnie niemożliwe. W tym względzie solidaryzujemy się że zdecydowaną większością włodarzy polskich miast i gmin. W kontekście Gminy Miłki przemawiają za tym następujące okoliczności faktyczne:
1. Trudności związane ze skompletowania komisji wyborczych, biorąc pod uwagę wysokie ryzyko narażenia ich na utratę co najmniej zdrowia.
2. W związku z zaistniałą sytuacją nieczynne są szkoły oraz Ośrodek Kultury. Ponadto jeden z obiektów przeznaczonych uprzednio na lokal wyborczy został wskazany jako miejsce kwarantanny.
3. Trudno wyobrazić sobie również prace ewentualnie utworzonych komisji wyborczych, ich szkolenia, komunikowanie się w kontekście szeroko rozumianego zakazu zrzeszania się.
4. Ponadto wykonując rolę pracodawcy wynikającą z postanowień Kodeksu Pracy postanowiliśmy zminimalizować liczbę pracowników pozostających w urzędzie na rzecz pracy zdalnej, elastycznej. Powyższe wynika z konieczności zapewnienia pracownikom higienicznych i bezpiecznych warunków pracy.


Radosław Król, wójt gminy Wydminy
— Oczywiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem zorganizowania wyborów w maju. Mogą one być przeprowadzone tylko po zakończeniu epidemii w Polsce bez niepotrzebnego narzucania obowiązku udziału osób na zarażenie. Już w dniu dzisiejszym (wtorek, 31 marca - przyp. red.) podjęliśmy wspólną inicjatywę stowarzyszenia miast Cittaslow. Jest to organizacja, w której działa prawie 40 miast, i jeszcze jedna gmina Wydminy, naszego Regionu. Jestem przekonany, że takie działanie na pewno wzmocni apel.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jeżeli samorządowcy #2899940 | 89.229.*.* 4 kwi 2020 10:15

  tak bardzo przejmują się zdrowiem mieszkańców, to ja się pytam: Ile środków ochrony osobistej / maseczki, rękawiczki itp..../ radni zabezpieczyli, sprowadzili, zakupili... na potrzeby mieszkańców? Czy czekają na decyzję rządu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mario J #2898642 | 89.229.*.* 2 kwi 2020 13:11

  to jest zwykła przekora, dym dla dymu. Dasz cukier - dlaczego nie sól? Dasz sól- dlaczego nie pieprz? Nie dogodzisz. Trol będzie zawsze działał na korzyść obcych.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mario J #2898615 | 77.111.*.* 2 kwi 2020 12:26

   ..Dlaczego nasi / polscy / europosłowie którzy donosili na własny kraj nie donoszą do UNII że w niemieckiej Bawarii przeprowadzono wybory ? Czy UNIA tylko widzi co się dzieje w Polsce a nie widzi pod własnym nosem ? A może w Bawarii przeprowadzono wybory po cichu i w tajemnicy że Unia nic nie zauważyła? Podejrzewam że zabrakło donosów polskich judaszy zwących się europosłami i zapomnieli że zostali delegowani do UNII by bronić Polskich spraw. Judasz dostał 30 srebrników a ile nasi judasze?

   odpowiedz na ten komentarz

  2. co powie pan wójt #2898052 | 89.229.*.* 1 kwi 2020 17:54

   za pół roku? Gdy epidemia nie minie? Duda będzie rządził bezterminowo jak Łukaszenka , czy Putin ? Czy jednak odwoła się do konstytucji , której broni?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. urodzony 22 lipca #2897901 | 89.229.*.* 1 kwi 2020 14:15

    A Wy z Kruklanek to nie wstydzicie się że macie takiego wójta jakiego macie. Tacy ludzie powinni mieć zakaz pełnienia takich funkcji dożywotnio i na temat wyborów pierwszej głowy Państwa nie powinni się wypowiadać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)