Pierwsze "trzynastki" trafią na konta emerytów i rencistów bez opóźnień

2020-03-31 09:32:53(ost. akt: 2020-03-31 08:42:11)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osobom.
Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

— Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tzw. Trzynastej emerytury, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł +na rękę+. Pierwsze trzynastki pojawią się na kontach emerytów już 1 kwietnia — podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Źródło: ZUSCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emeryt-debiutant #2897582 | 46.215.*.* 1 kwi 2020 09:12

  Na zaopatrzenie emerytalne przeszedłem w lutym 2020.Minął marzec a świadczenie nie zostało wypłacone i zapewne bez konsekwencji ze strony płacącego.Kolejny miesiąc rozpoczął się i kolejne bzdetne drukuje się wiadomości newsy. Jak z płaceniem składek to nie można spóźnić się ani chwili-bo jesteśmy w automacie ukarani. Ciekawy jestem czy przyczyną nie wypłacenia mi należnego świadczenia jest COVID-19.Czy obłożenie tak ogromem pracy. Zastanawiam się również o wypłatę 13-go świadczenia emerytalnego oraz rewaloryzacje czy równie będzie nie wypłacane. Dziwne jest zachowanie instytucji w obecnej chwili czy owa sytuacja tak pychicznie obciąża instytucje odpowiedzialne wraz z podległymi pracownikami,że nie potrafią dotrzymać terminów. Przy tak niskiej liczbie interesantów w urzędach na poszczególnych szczeblach-to okazuje się bardzo przykre. Dochodzę do smutnego wniosku, że nie powinienem martwić się tematem "Covid-19" ,gdyż przyjdzie mi umrzeć z głodu a nie na w/w zagrożenie bo nie będę miał za co zakupić podstawowych środków do życia. Jak żyć bez środków do żyć- prawda jest taka , że im dłużej pracujesz to jakiekolwiek środki co miesiąc wpływają jak przechodzisz na zaopatrzenie emerytalne jesteś szczęśliwy do czasu wypłaty ,której oczekujesz a kolejne miesiące mijają a tu zero przekazu i środków. E M E R Y T BEZ ŚRODKÓW!!! A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE A WYSZŁO JAK ZWYKLE !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Polak #2897188 | 37.47.*.* 31 mar 2020 16:50

  Duda obiecał na rękę dostaniemy 1200 zł miał Nie zabierać podatku

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2897186 | 37.248.*.* 31 mar 2020 16:48

  Polska w ruinie i to totalnej nie ma na nic ,ani masek ani testów przekłamują wyniki zgonów żeby nie wprowadzać stanu wyjątkowego bo wyborów nie będzie i mały zły człowieczek będzie nie zadowolony ludzie przeprowadzają zbiórki dla szpitali ale kasa dla elektoratu musi być . Powinno się wstrzymać 500+ i reszte niepotrzebnych programów które tylko trwonią kasę Pieniądze te powinny być teraz na służbę zdrowia i leki a nie patolę Januszów i Grażynek żeby się mogli gździć do woli i żyć na nasz koszt Mam nadzieję że następna władza zlikwiduje te nie ludzkie programy i pogoni nierobów do roboty a nie czy się stoi czy leży 500 + się należy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nie będę głosował #2897109 | 83.5.*.* 31 mar 2020 14:39

   na dudę, czy otrzymam trzynastkę

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Stefan #2897035 | 188.125.*.* 31 mar 2020 13:33

    Zaliczka za "odpowiednie głosowanie" musi być w terminie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (13)