Za zakupy tylko kartą?

2020-03-31 07:31:00 (ost. akt: 2020-03-31 07:21:05)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Płatności zbliżeniowe czy mobilne to domena ludzi młodych. Pandemia sprawiła, że coraz rzadziej wielu z nas używa gotówki. Powód do zmartwienia mają seniorzy, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnych płatności. Czy zrobią zakupy?
Z naszą redakcją skontaktowała się pani Maria z Olsztyna.
— Mam już ponad 80 lat, zdrowie i pamięć nie te, co kiedyś — opowiada. — Ja już wielu rzeczy nie rozumiem. A teraz wszędzie na sklepach wiszą informacje, że najlepiej płacić kartą. Ja żyję tradycyjnie, muszę mieć w portfelu gotówkę. Nie mam nawet karty. Nie wiem, czy umiałabym skorzystać z bankomatu. Co jeśli zabronią całkowicie używania banknotów? Jeśli ktoś mi nie sprzeda chleba, bo nie mam karty?

Rzeczywiście, wiele sklepów w Polsce skierowało do klientów prośbę o płatność bezgotówkową. Ministerstwo Rozwoju sugeruje, żeby konsumenci płacili zbliżeniowo: kartami płatniczymi lub np. telefonami czy inteligentnymi zegarkami.

Pojawiły się głosy zaniepokojonych mieszkańców Olsztyna, że płatność bilonem będzie całkowicie zakazana. Czy obawy są słuszne? Czy sklepy mogą całkowicie zaprzestać przyjmowania gotówki od swoich klientów?

Początkowo media uspokajały, że sprzedawca nie może zmusić klienta do płatności bezgotówkowej ani odmówić wydania towaru. Jedynie może poprosić go o płatność za pomocą terminalu. Powoływano się przy tym na ustawę o Narodowym Banku Polskim. Wynika z niej, że zgodnie z art. 31 znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety. Natomiast według art. 32 znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Uspokajano także, że ze względów bezpieczeństwa Narodowy Bank Polski wprowadził procedury, dzięki którym wszystkie pieniądze są poddawane dokładnej dezynfekcji. Wcześniej takie zasady wprowadzono między innymi w Chinach, Korei Południowej oraz na Węgrzech.
Rząd apeluje do Polaków o pozostanie w domu, pracę zdalną i szczególne środki ostrożności. Od czasu ogłoszenia pandemii koronawirusa w Polsce wzrasta liczba transakcji bezgotówkowych. W Polsce ze względu na koronawirusa przyspieszono prace nad wprowadzeniem wyższych limitów płatności zbliżeniowych.

— Ostatnio robiłam zakupy w Lidlu na kwotę prawie 100 zł — opowiada pani Halina z Olsztyna. — Bardzo zdziwiłam się, że nie musiałam wpisywać PIN-u przy takiej kwocie.

Niestety Ministerstwo Finansów ma inne zdanie na temat płatności gotówkowych. Zgodnie z interpretacją przedstawicieli ministerstwa, handlowcy mogą odmówić przyjęcia gotówki. Jak poinformował Business Insider Polska, określa to zasada swobody umów, która dotyczy m.in. sposobów zapłaty za produkt lub usługę. Jeśli sprzedawca poinformuje klienta, że przyjmuje płatności tylko bezgotówkowo (lub gotówkowo), np. umieszczając taką informację w widocznym dla wszystkich miejscu, to klient powinien się do tego zastosować.

— Zgodnie z art. 3531 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Określona w tym przepisie zasada swobody umów obejmuje swym zakresem również takie elementy stosunku umownego, jak sposób zapłaty za oferowany produkt lub usługę. W obecnym stanie prawnym nie ma stosownej regulacji prawnej, która bezpośrednio wyłączałaby możliwość swobodnego ustalenia kwestii zapłaty przez strony umowy i nakładałaby na podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w jaki sposób powinny przyjmować płatności za oferowane towary lub usługi (np. tylko gotówkowo lub tylko bezgotówkowo) — poinformował resort finansów cytowany przez Business Insider Polska.

Kasjerzy obawiają się zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Dlatego wielu z nich pracuje w rękawiczkach jednorazowych. Banknoty i monety mogą przenosić patogen, dlatego też zaleca się płatności bezgotówkowe.

Aleksandra Tchórzewska


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. osaczony dziadek #2897125 | 83.9.*.* 31 mar 2020 14:54

  Miałem konto w banku i kartę. Przelewałem pieniądze za gaz, prąd, telefon, internet itd., a kartą regulowałem należności w sklepach. Bardzo mi to odpowiadało. Zakładając konto, do kontaktów banku ze mną podałem nr telefonu komórkowego córki (sam mam tylko tel. stacjonarny).. Gdy bank zaczął do KAŻDEJ TRANSAKCJI podawać odrębne hasło, wstydziłem się już korzystać z pośrednictwa córki, tym bardziej że nie mieszkamy razem,. Często nawet nie zdążała zadzwonić przed wygaśnięciem ważności hasła. Emeryturę przynosi mi sympatyczny listonosz. Teraz dowiaduję się, że gotówka jest be. Horror.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pytanie ??? #2896995 | 37.8.*.* 31 mar 2020 13:08

   A jak będzie egzystował Kulawy KATZyński jak on nawet konta w Banku nie posiada ??? Czy znowu Austriak będzie mu koperty z kasą dostarczał ? Oczywiście dla Xsionca

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stefan #2896922 | 188.125.*.* 31 mar 2020 11:36

   Do przeciwników likwidacji gotówki - w czym macie problem? Pani przy szosie nie ma terminala? Żona dowie się, że łajdaczycie albo trwonicie w kasynie albo w monopolu?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. kaczyński #2896916 | 83.5.*.* 31 mar 2020 11:25

    nie ma karty i żyje i to dobrze

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Magda #2896877 | 83.31.*.* 31 mar 2020 10:28

     CHCIELIŚCIE PISU , TO BĘDZIECIE GO MIELI

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (20)