Harcerki i harcerze ZHP z Warmii i Mazur szyją maseczki dla szpitali

2020-03-30 17:43:41(ost. akt: 2020-03-30 17:51:07)

Autor zdjęcia: Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP

Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Ełk, Iława, Mrągowo, Olecko, Ostróda, Pisz, Olsztyn i Węgorzewo. To tylko niektóre miejscowości, w których harcerze włączyli się w akcję szycia maseczek. Razem uszyli już ponad 5000 maseczek, aby wesprzeć szpitale i inne placówki, które potrzebują takiego wsparcia.
Harcerze zwracają uwagę na to, aby odpowiadać na realne potrzeby swoich środowisk. Zanim podejmą służbę, dokładnie rozpoznają sytuację. Po uprzednim kontakcie z odpowiednimi władzami i organizacjami, członkowie ZHP włączają się w akcję szycia maseczek.

Dotychczas pełniona służba odbywała się na innych płaszczyznach: robienie zakupów, przygotowywanie paczek żywnościowych, oddawanie krwi, pomoc psychologiczna, ale z uwagi na zgłaszane przez szpitale i znajomych medyków zapotrzebowanie poszerzyliśmy zakres pomocy — mówi hm. Dorota Limontas, rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.

Do wykonania maseczki trzeba użyć odpowiedniego materiału np. bawełny (lub innego ustalonego ze szpitalem, czy placówką, dla której maseczki będą przeznaczone), igły i nitki oraz elastycznych gumek lub tasiemek. W Internecie znajduje się wiele prostych instrukcji, jak je uszyć. Trzeba jednak pamiętać, że maseczki, które wykonujemy w domu będą bez atestów, dlatego ich wykorzystanie przez personel medyczny, czy pacjentów zakaźnych może być ograniczone lub czasami nawet niemożliwe. Ale i takie maseczki mogą znaleźć swoje zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia.

Przy tej akcji wspaniale widać jak wiele jest osób, które chcą pomóc. Ogłoszenie o tym, ze potrzeba materiału? Mija chwila i już kontaktują się kolejne osoby i firmy, które chcą pomóc. Brakło tasiemek – trzy telefony i kolejne metry tasiemek znalezione. Wspólnie z harcerzami szyją również ich rodzice, ale także zaprzyjaźnione kluby seniora, fundacje, przedszkola i szkoły, kluby osiedlowe i wiele innych firm i placówek — podkreśla hm. Dorota Limontas.

Uszyte ponad 5000 maseczek zostało już przekazane do szpitali miejskich i powiatowych, do lokalnych ośrodków zdrowia, trafiły też do rąk służb mundurowych: policji, straży pożarnej oraz wojska.

A tak naprawdę akcja dopiero wystartowała. W planach jest uszycie ponad 20 000. Ciągle napływają chętni do wspólnego szycia, również spoza ZHP. Przybywa też firm i placówek, które przekazują niezbędne materiały i komponenty — dodaje rzeczniczka.

Źródło: Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Poprawka 177 zmienia zasady wyborów
Sejm przyjął w sobotę nad ranem pakiet antykryzysowy, a razem z nim poprawkę 177, która zmienia przepisy kodeksu wyborczego. Przegłosowali go zasypiający nad tabletami posłowie, bo głosowanie było zdalne. Teraz krytykują za nią rząd.

Boją się zarazy, ale handlują
Gdyby nie maseczki u części klientów i rękawiczki u sprzedawców, handlowy piątek na olsztyńskim targu przy ul. Grunwaldzkiej wyglądałby jak sprzed koronawirusa. Nawet minister rolnictwa prosi samorządowców, by bazary były nadal otwarte.

Maria Danielewicz, Przewodnicząca ORPiPDziękuję wszystkim za pomoc
Trudna jest sytuacja pielęgniarek pracujących w domowej opiece — mówi Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warmiak #2896685 | 5.253.*.* 30 mar 2020 22:39

  Czym wy sie szczycicie? W normalnym kraju szwalnie sie tym zajmuja a nie dzieciaki. Przejecie Prus Wschodnich w 45 roku was przeroslo

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. Na sprzet i maski; #2896682 | 95.160.*.* 30 mar 2020 22:37

  Nie maja zlodzieje pieniedzy i dziaduja a samoloty kupuja ,takich mamy rzadzacych,Niech ten od tych samolotow puknie sie w leb.albo dla Rydzyka to mln wala na jego widzimisie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Elf #2896529 | 37.47.*.* 30 mar 2020 18:14

  Super akcja tylko czy te maski bez atestu zostaną wykorzystane z drugiej strony to wstyd że tego brakuje skoro rząd tak krzyczy że u nas niczego nie brakuje ha.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz