Jak sobie radzimy z epidemią?

2020-03-30 11:14:44(ost. akt: 2020-03-30 13:22:49)

Autor zdjęcia: Archiwum GM

Zapytaliśmy burmistrza Morąga Tadeusza Sobierajskiego o to, jak gmina radzi sobie z obecną sytuacją i jakie do tej pory podjęte zostały działania.
Tadeusz Sobierajski, burmistrz Morąga
— Zaistniała sytuacja wymusza na nas przede wszystkim dostosowanie organizacji pracy instytucji gminnych do wydawanych przez administrację rządową zaleceń i zarządzeń. Istotne jest zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 i podejmowanie działań pomocowych przez MOPS w Morągu w stosunku do osób potrzebujących pomocy.
W sąsiedztwie Gminy Morąg oraz na terenie kraju standardem jest już ograniczenie działalności publicznych instytucji do minimum, czy wręcz ich zamknięcie. Nadzwyczajny tryb pracy wprowadzono także w naszych jednostkach. Urząd miejski pracuje od poniedziałku do piątku w normalnych godzinach swojego funkcjonowania, ale obowiązuje w nim zakaz poruszania się petentów. Istnieje wobec tego możliwość załatwiania spraw telefonicznie, drogą elektroniczną, w formie „papierowej” poprzez złożenie pisma do specjalnej skrzynki podawczej ustawionej w wejściu głównym do budynku urzędu lub za pośrednictwem poczty. Wprowadzana od kilku lat cyfryzacja administracji daje mieszkańcom możliwość załatwienia niemal wszystkich spraw drogą elektroniczną, co w tej sytuacji jest bardzo pomocne. Osobiste załatwianie spraw ograniczone jest wyłącznie do spraw pilnych nie cierpiących zwłoki, po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Urzędu.
Prowadzimy akcję informacyjną już od momentu pierwszych doniesień o koronawirusie w Polsce. Na bieżąco dostosowujemy też pracę naszych jednostek do obowiązujących zasad, niektóre z nich, jak pływalnia czy kino, zostały zupełnie zamknięte, w innych wprowadzono nowe systemy pracy, dbając przede wszystkim o utrzymanie ciągłości pracy. Mieszkańcy, szczególnie ci starsi i samotni, mogą liczyć na pomoc gminnych służb.
Sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudna do przewidzenia. Staramy się reagować i wprowadzać działania na bieżąco. Przyznam, że rosnąca ilość przypadków zarażenia koronawirusem odnotowywana w Polsce może stanowić powód do niepokoju. W związku z tym pragnę uspokoić mieszkańców naszej Gminy – z dotychczasowych informacji wynika, że w Gminie Morąg w dalszym ciągu nie odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem. Mam nadzieję, że tak pozostanie.
Zdecydowana większość decyzji mających wpływ na funkcjonowanie samorządów zapada na szczeblu centralnym. Mam tutaj na uwadze zamknięcie placówek oświatowych oraz ograniczenie działalności instytucji publicznych. Za pośrednictwem środków masowego przekazu jesteśmy wszyscy informowani na bieżąco. Sytuacja, jest wyjątkowa. Dziękuje mieszkańcom za odpowiedzialne podejście do zaistniałej sytuacji. Wyraźnie opustoszałe ulice naszego miasta, to nie jest przyjemny widok, ale z drugiej strony świadczy o dużej odpowiedzialności naszych mieszkańców, co napawa mnie dumą. Mam nadzieję, że sytuacja niedługo wróci do normy.
Apeluje do ludzi młodych o niewychodzenie z domów i stosowanie się do zaleceń sanepidu. Rozumiem, że pogoda na zewnątrz może być kusząca, ale to nie jest czas ferii. Apeluję również, abyśmy w sposób szczególny zainteresowali się swoimi starszymi krewnymi, którzy w tym czasie wymagają naszego wsparcia i uwagi, może zrobienia zakupów, może wykupienia leków. To czas, w którym ludzie starsi, jako najbardziej narażeni, powinni jak najmniej

Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Poprawka 177 zmienia zasady wyborów
Sejm przyjął w sobotę nad ranem pakiet antykryzysowy, a razem z nim poprawkę 177, która zmienia przepisy kodeksu wyborczego. Przegłosowali go zasypiający nad tabletami posłowie, bo głosowanie było zdalne. Teraz krytykują za nią rząd.

Boją się zarazy, ale handlują
Gdyby nie maseczki u części klientów i rękawiczki u sprzedawców, handlowy piątek na olsztyńskim targu przy ul. Grunwaldzkiej wyglądałby jak sprzed koronawirusa. Nawet minister rolnictwa prosi samorządowców, by bazary były nadal otwarte.

Maria Danielewicz, Przewodnicząca ORPiPDziękuję wszystkim za pomoc
Trudna jest sytuacja pielęgniarek pracujących w domowej opiece — mówi Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. N.Y. #2896509 | 85.203.*.* 30 mar 2020 17:46

    Wywiad pewnie sprzed weekendu dlatego proponuje pani dziennikarz go zaktualizować, że w morągu jest już pierwszy przypadek koronawirusa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz