Warmia i Mazury: Ponad 400 wniosków o odroczenie terminu płatności składek

2020-03-29 18:00:15 (ost. akt: 2020-03-29 16:42:04)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Dotychczas w całym kraju wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. W Oddziale ZUS w Elblągu tych wniosków złożono 144, natomiast w Oddziale w Olsztynie 274.
Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

— Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności — mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

— Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy — wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych skrzynek w placówkach Zakładu.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Źródło: ZUS

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW weekendowym wydaniu polecamy m.in.

W czterech ścianach cieszymy się sobą
Od dwóch tygodni dzieci nie chodzą do przedszkola, a ja do pracy. Spędzamy ten czas razem, w domu. Bawimy się, uczymy, gotujemy, czasem wychodzimy się przewietrzyć. Z nikim się jednak nie spotykamy. Wiemy, że tak trzeba i nie narzekamy.

Agata z suczką GrandiTłumaczyć język psi na ludzki
Agata Jastrzębska to behawiorysta zwierzęcy. Potrafi odczytać język, który dla przeciętnego człowieka jest niedostrzegalny, a zwierzęta do nas mówią. Musimy się tylko na nie otworzyć. Jeżeli nie będziemy znali podstaw tej komunikacji, to nic nie wskóramy.

By ofiary przemocy nie milczały...
Hasło "zostań w domu" powinno się kojarzyć z bezpieczeństwem i komfortem. Niestety dla wielu kobiet oznacza piekło. Przemoc domowa w czasie pandemii bardzo nasiliła się w Chinach. Czy czarny scenariusz czeka też Polki?


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. k #2895924 | 89.228.*.* 29 mar 2020 19:26

  Tak a ja mam odroczone zyski, za 3 miesiące przyjdzie do mnie 3 - 4 razy więcej klientów i w miesiąc zarobię na odłożone na później zobowiązania. Ja nie wiem z kim się MM na głowy pozamieniał... może w banku 1 miesiąc czy 3 to żadna różnica. Za 3 miesiące wszyscy będą mieli mniej pieniędzy i jedyne co będę mógł zrobić to ogłosić upadłość. Jeśli nie będę miał przychodu na horyzoncie to zwalniam pracowników i zawieszam albo likwiduje działalność. 100% pracowników trafia na 100% zasiłku i pomocy państwa, na kwarantannie niech robią dzieci albo niech założą sobie własną działalność.. dostaną zwolnienie z ZUS na pół roku itd... - betonowe koło ratunkowe. Brawo wy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. firma #2895900 | 88.156.*.* 29 mar 2020 18:27

  Niestety media nie podają prawdy, pracodawcy nie czekają tylko zwalniają pracowników, bo z dnia na dzień rząd zamknął im zakłady pracy, pracownicy już są na zasiłkach w UP

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. q #2895893 | 176.221.*.* 29 mar 2020 18:17

  Senat jeszcze nie zakceptował a ludzie już skladaja wnioski Jak za komuny nikt nie wie co zucili do sklepu a kolejaka stoi

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mama #2895892 | 178.36.*.* 29 mar 2020 18:16

  Czy ta pomoc musi być tak bardzo skomplikowana? Bo na razie trudno z niej skorzystać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz