ZUS zapewnia: Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane priorytetowo

2020-03-29 15:08:46(ost. akt: 2020-03-29 12:21:04)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.
Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP przez 3 miesiące.
— Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS — podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto nowa ustawa przewiduje świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona będzie także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.
— Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom — podkreśla prezes Zakładu.

Przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji, mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie składek ze względu na epidemię koronawirusa. — Skróciliśmy do 1 strony i maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy — wyjaśnia prof. Uścińska.

Wniosek można przesłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Źródło: ZUS

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW weekendowym wydaniu polecamy m.in.

W czterech ścianach cieszymy się sobą
Od dwóch tygodni dzieci nie chodzą do przedszkola, a ja do pracy. Spędzamy ten czas razem, w domu. Bawimy się, uczymy, gotujemy, czasem wychodzimy się przewietrzyć. Z nikim się jednak nie spotykamy. Wiemy, że tak trzeba i nie narzekamy.

Agata z suczką GrandiTłumaczyć język psi na ludzki
Agata Jastrzębska to behawiorysta zwierzęcy. Potrafi odczytać język, który dla przeciętnego człowieka jest niedostrzegalny, a zwierzęta do nas mówią. Musimy się tylko na nie otworzyć. Jeżeli nie będziemy znali podstaw tej komunikacji, to nic nie wskóramy.

By ofiary przemocy nie milczały...
Hasło "zostań w domu" powinno się kojarzyć z bezpieczeństwem i komfortem. Niestety dla wielu kobiet oznacza piekło. Przemoc domowa w czasie pandemii bardzo nasiliła się w Chinach. Czy czarny scenariusz czeka też Polki?


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bolo #2896386 | 81.163.*.* 30 mar 2020 14:37

  pisowca zalezy na wyborach a nie na ludziach wyslicie jch w kosmos przy wyborach nie dajce sie ponownie oszukac .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Obywatel-Polak #2896318 | 5.172.*.* 30 mar 2020 13:23

  do Polaka : przestań obrażać innych ludzi, zwłaszcza innych kandydatów. Mamy punktować Andrzeja? Pokaż mi rzeczy z tej pseudotarczy, które funkcjonują i pomagają Polakom. Rząd nie potrafił nawet przygotować właściwej treści ustawy związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych (...). Ograniczył świadczenie dla rodziców do 14 dni i dla grupy dzieci do 8 lat...bosko, rewelacyjna pomoc... Dalej : czytam na stronie ZUS, że mogę daninę rozłożyć na raty lub wnioskować o odroczenie. Buhaha, z czego potem zapłacę jak mam zamkniętą firmę? Polak - poradź. Jedziemy dalej :Poczta Polska dalej wstrzymuje świadczenia usług do głównych krajów UE i wszystkich poza UE. Czemu? licho wie, bo prywatne firmy wożą, ale koszt dostawy jest o niebo większy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Polak #2896054 | 5.173.*.* 30 mar 2020 05:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Tylko dzięki PiS możemy to przetrwać. Tarcza antykryzysowa już działa. Nie ponosimy tego i w maju wybierzmy Andrzeja Dudę na Prezydenta a nie tam jakiegoś rzeczowego pajacyka czy Bidawę,.która idąc POryka się o własny jezyk

  1. v #2896037 | 89.228.*.* 29 mar 2020 23:53

   Ja będę zamykać w kwietniu działalność - łącznie 3 osoby na zasiłki. jak na razie nie ma żadnej pomocy. Najważniejsze było klepnąć zmianę kodeksu wyborczego. Teraz to idzie wszystko do senatu - tam będą poprawiać, potem sejm odrzuci, potem Andrzej podpisze i za 2tygodnie coś ruszy, jak muszę zus zapłacić. Muszę jeszcze zapłacić czynsz, media, księgową, obsługę informatyczną...Żaden z przedsiębiorców nie zna warunków pomocy. Miałem możliwość czytania dwóch projektów ustaw - oferują pożyczki i to 50% muszę mieć wkładu własnego! Czy oni powariowali??? Nie mam na pobory i opłaty, a mam brać pożyczkę!? A gdzie jest ta słynna pomoc państwa? a zapomniałem - najważniejsze jest wrzucenie setek milionów na wybory 10 maja. A do "posła" Cymańskiego : byś się wstydził maseczkę zakładać na swoje czółko - ja chętnie bym dostał maseczkę, bo oddałbym ją swojej chorej matce. Widać jak szanujesz moje pieniądze i gdzie masz pracę ludzi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. a reszta spadać na zasiłek #2896001 | 178.235.*.* 29 mar 2020 22:13

    albo do mopsu

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (10)