Olsztynianie informują o zgromadzeniach

2020-03-27 14:56:16 (ost. akt: 2020-03-27 14:58:13)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Choć generalnie stosujemy się do najnowszych zasad, zdarza się, że mieszkańcy nie przestrzegają obostrzeń. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dostają sygnały o łamiących obowiązek pozostania w domu.
Jeszcze bardziej restrykcyjne regulacje zostały wprowadzone w połowie tygodnia. Wśród najważniejszych regulacji jest zakaz swobodnego przemieszczania się poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Działania mają na celu ograniczenie zakażenie koronawirusem.

Mimo to, w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia - głównie dzieci i młodzieży - spotykających się na placach zabaw, w parkach lub grających w piłkę na osiedlowych boiskach. Okazuje się, że olsztynianie są czujni i zgłaszają takie przypadki strażnikom miejskim.
- Takie zgłoszenia dotychczas nie nie pojawiały, ale to się zmieniło - przyznaje Kamil Sułkowski ze Straży Miejskiej w Olsztynie. - Dziennie odbieramy po kilka takich sygnałów.

O nowych zasadach mieszkańcom przypominamy za pomocą miejskiego systemu ostrzegania. Emitowany jest komunikat o treści: "Szanowni mieszkańcy Olsztyna, w związku ze stanem epidemii prosimy ograniczyć przemieszczanie się do niezbędnego minimum, czyli wyłącznie w celach bytowych, zdrowotnych i zawodowych. Maksymalnie dwie osoby. Prosimy także o niegrupowanie się i zachowanie bezpiecznej odległości. Stosowanie się do poleceń, zachowanie ostrożności i niezbędnej higieny pozwoli zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa."

Strażnicy miejscy interweniują nie tylko wobec łamiących najnowsze przepisy, ale także wobec bezdomnych. Patrole wyposażone są dodatkowo w termometry, którymi w trakcie podejmowanych działań mierzą bezdomnym temperaturę ciała. Jej wysoka wartość jest sygnałem do zachowania szczególnej ostrożności, a także do powiadomienia odpowiednich służb.

Przypominamy, że zmieniły się także zasady korzystania z komunikacji zbiorowej.
- Tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej nie może podróżować więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących - wyjaśnia Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Jeśli w danym pojeździe miejsc siedzących jest 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Obowiązujące teraz zasady szczegółowo są opisane na rządowych stronach internetowych.