Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

2020-03-28 14:00:23(ost. akt: 2020-03-27 14:02:20)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Nocą z soboty na niedzielę, nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Zegarki przestawimy z godz. 2:00 na godz. 3:00 w nocy. Będziemy spali o godzinę krócej, ale dzięki temu słońce będzie zachodziło godzinę później.
Zgodnie z tradycją, w Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku: w marcu i w październiku. Czas zimowy obowiązuje w naszym kraju przez 5 miesięcy, z kolei letni 7 miesięcy. Przypominamy jednak, że wkrótce nie będziemy musieli pamiętać już o przestawianiu zegarków.

Zgodnie z projektem nowelizacji dyrektywy państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Natomiast kraje, które zdecydują o utrzymaniu swojego standardowego (zimowego) czasu, będą mogły zmienić czas w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu, ale głosowali za przesunięciem daty z 2019 na 2021 rok. Posłowie chcą również, aby kraje UE i Komisja koordynowały decyzje w celu zapewnienia, że stosowanie czasu letniego w niektórych krajach i czasu zimowego w innych nie zakłóca rynku wewnętrznego.

Zgodnie z przyjętym projektem, jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.

Pierwszej w Europie zmiany czasu dokonali Niemcy. Swoje zegarki przestawili w 1916 roku.
Zdaniem ekspertów korzyści, które przesądziły o wprowadzeniu rozróżnienia na czas zimowy i letni, dzisiaj już nie obowiązują. Szacuje się, że dzięki temu oszczędza się od 1 do 4 proc. energii. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania, sprzyja ono poprawie bezpieczeństwa.

Przeciwnicy manipulowania czasem podnoszą tymczasem argumenty związane z naszym samopoczuciem. Zakłócenie rytmu dobowego ma istotne konsekwencje dla organizmu. Z badań wynika na przykład, że w ciągu pierwszych siedmiu dni liczba problemów z układem krążenia wzrasta o 5 proc.

Zmiana czasu to także spore wyzwanie dla logistyków i programistów. Ci pierwsi muszą np. dokonać zmian w rozkładzie komunikacji, ci drudzy przygotować oprogramowanie do uwzględnienia nie tylko 24-godzinnej doby, ale i takiej, która godzin liczy 23 i 25.

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.
W transporcie kolejowym przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój o co najmniej godzinę na najbliższym posterunku ruchu lub punkcie ekspedycyjnym, na którym mają postój handlowy, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy.

Najbliższa zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z soboty (24 października) na niedzielę (25 października). Wówczas przestawimy zegary z godziny 3:00 na 2:00.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW weekendowym wydaniu polecamy m.in.

W czterech ścianach cieszymy się sobą
Od dwóch tygodni dzieci nie chodzą do przedszkola, a ja do pracy. Spędzamy ten czas razem, w domu. Bawimy się, uczymy, gotujemy, czasem wychodzimy się przewietrzyć. Z nikim się jednak nie spotykamy. Wiemy, że tak trzeba i nie narzekamy.

Agata z suczką GrandiTłumaczyć język psi na ludzki
Agata Jastrzębska to behawiorysta zwierzęcy. Potrafi odczytać język, który dla przeciętnego człowieka jest niedostrzegalny, a zwierzęta do nas mówią. Musimy się tylko na nie otworzyć. Jeżeli nie będziemy znali podstaw tej komunikacji, to nic nie wskóramy.

By ofiary przemocy nie milczały...
Hasło "zostań w domu" powinno się kojarzyć z bezpieczeństwem i komfortem. Niestety dla wielu kobiet oznacza piekło. Przemoc domowa w czasie pandemii bardzo nasiliła się w Chinach. Czy czarny scenariusz czeka też Polki?


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czas #2895368 | 95.160.*.* 28 mar 2020 17:27

  Naturanym czasem człowieka jest czas zimowy kiedy dokładnie w południe o gdzo.12:00 słońce wskazuje kierunek południowy, w czasie letnim słońce wskazuje połundie od godzinie 13:00. Powinniśmy w przyszłości wybrać czas zimowy na stałe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. x #2895305 | 88.156.*.* 28 mar 2020 14:57

   Nie ma osoby do kasacji bzdurnych komentarzy ? Jeśli chcesz poczytać coś normalnego to trzeba lawirować między dziadostwem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz