Nowe metody działań przestępców. Małżeństwo z Jedwabna straciło dokumenty oraz 9 tysięcy złotych

2020-03-26 09:48:17(ost. akt: 2020-03-26 09:54:48)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

„Na wnuczka”, na policjanta”, a tym razem na „pracownika gminnego ds. ochrony środowiska”. Ofiarą takiego przestępstwa padło małżeństwo zamieszkujące na terenie gminy Jedwabno.
We wtorek 24 marca około godz. 16:15 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące oszustwa. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Jedwabno.

Do drzwi jednego z domów jednorodzinnych zapukał mężczyzna, który oświadczył, że jest pracownikiem gminnym ds. ochrony środowiska. Młody mężczyzna oświadczył, że otrzymał informację, że mieszkańcy tego lokalu mieszkalnego zaśmiecają środowisko. Po czym wydał polecenie, aby domownicy udali się za nim w celu potwierdzenia zgłoszenia i wyciągnięcia konsekwencji prawno –finansowych. Małżeństwo wyszło natychmiast z domu i udało się za rzekomym urzędnikiem. W tym czasie inny mężczyzna wszedł do ich mieszkania i dokonał kradzieży dokumentów oraz pieniędzy w kwocie 9 000 tyś. złotych.

Szczycieńscy policjanci już bardzo dawno wypowiedzieli walkę z naciągaczami i oszustami. Poprzez szereg działań - liczne komunikaty w mediach, podczas mszy w kościołach, debaty społeczne z udziałem osób starszych, wizyty dzielnicowych w mieszkaniach takich osób, spoty w autobusach komunikacji miejskiej przestrzegają starszych mieszkańców regionu przed oszustami. Wielu z nich już doskonale wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek. Przede wszystkim wykazują się daleko idącą ostrożnością, rozłączają się, nie przekazują żadnych oszczędności i o wszystkim powiadamiają policjantów.
Zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy przestępca trafi na podatny grunt, wykorzysta dobre serce, troskę i przywiązanie seniora do rodziny i wyłudzi często oszczędności całego życia.

Zanim otworzysz drzwi:
Spójrz przez wizjer w drzwiach lub przez okno i sprawdź, kto to.
Jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj o cel jego wizyty oraz poproś o okazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej. Uczciwej osoby nie zrazi twoja ostrożność i nieufność. Dokumenty sprawdzaj uważnie.
W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji, czy wysłali do naszego mieszkania swojego pracownika. Poza tym zawsze trzeba sprawdzać ich legitymacje. Te dwa punkty muszą być zawsze łączone.
Jeżeli osoba staje się natarczywy, zadzwoń na policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.

WAŻNE!!!
Nawet, jeśli jesteś w domu zamykaj drzwi na klucz – złodzieje, mimo obecności domowników, wchodzą do mieszkań i kradną z przedpokojów pozostawione tam torebki, portfele, klucze itp. rzeczy.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.
Jan Szynaka, prezes firmy Szynaka Meble
Musimy przetrwać ten czas
Koronawirus coraz bardziej paraliżuje gospodarkę. Fabryka Michelin, która zatrudnia prawie 5 tys. osób, zawiesza produkcję na dwa tygodnie. Wcześniej zrobiła to Grupa Szynaka, zatrudniająca w swoich zakładach 3,5 tys. pracowników.


Szkoły chciały, system padł
Coś, co jeszcze niedawno wydawało się abstrakcją, przestało nią być w niewesołej rzeczywistości — szkoły przeszły na model cyfrowy. Szkoda tylko, że bez przygotowania. Już rano padły serwery, a część problemów pozostaje bez odpowiedzi.

Andrzej Wiktorowicz
Ultrasonografem w koronawirusa
Dzisiaj medycyna dyktuje warunki. Dlatego w Olsztynie powstają ultrasonografy do diagnostyki płuc, które ułatwiają szybkie monitorowanie pacjentów. Takie urządzanie bardzo ułatwiają prace medykom walczącym z koronawirusem.Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katon M #2894059 | 83.9.*.* 26 mar 2020 12:27

  Wprowadzić stan nadzwyczajny ..i za jakiekolwiek złodziejstwo " czapa"...Gdyż " nadszedł czas by wielcy powstali a pozostali by wielkość swa poznali ".

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Golden_Eye #2894043 | 37.47.*.* 26 mar 2020 11:51

  Przede wszystkim zadziwia, nie powiem zachwyca, kreatywność naszych złodziei. Potrafią w każdej trudnej sytuacji w kraju znaleźć sposoby na okradanie bliźnich. Jest to tak powszechne zjawisko, że można śmiało nazwać nas narodem wydrwigroszy. Złodzieje chodzili po domach jak była akcja z dekoderami, potem na "wnuczka", teraz na Sanepid, i MOPS. Natężenie złodziejstwa wzrasta wraz z kryzysami. Chodzą po domach i się nie boją. Przez tysiąc lat uczą nas dobra i miłości bliźniego. A jaki skutek? Odwrotny. A więc czy uczeń za tępy czy nauczyciel do d....?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zbyszek #2894005 | 89.228.*.* 26 mar 2020 10:50

   W okresie pokoju mogą grasować tacy przestępcy a ile pisze się,że to Rosjanin zabrał komuś rower albo zegarek w czasie wojny.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tak #2894003 | 188.147.*.* 26 mar 2020 10:42

   Nie skracamy. Od słowa tysiąc skrót to tys. A nie tyś. To jest program szkoły podstawowej.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. KORONOWIRUS #2893978 | 37.7.*.* 26 mar 2020 10:18

    1.NIE PORUSZAMY SIE W TYM OKRESIE 2. LUDZIE TO MAJĄ PIENIĄDZE 3. NIE MAM CZYM ZAPŁACIĆ ZOBOWIĄZAŃ WŁASNYCH 4. MOŻE SĄSIADKA STARUSZKA NIE ODDAŁA WSZYSTKIEGO RYDZYKOWI 5...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)